Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:23
Reklama KD Market

Koszty przejścia kierowcy zawodowego na swoje

Koszty przejścia kierowcy zawodowego na swoje

Wielu kierowców zatrudnionych w firmach transportowych, obserwując obecną sytuację w sektorze transportu, decyduje się na kupno ciężarówki z przyczepą i rozpoczęcie własnego biznesu.

Historycznie rekordowa ilość ładunków i niespotykanie wysokie ceny, jakie trzeba za ich przewóz zapłacić, to dwa czynniki, które widzi kierowca i które z reguły są języczkiem u wagi, wskazującym na to, aby jednak pójść na swoje i samemu „kosić” grubą kasę.

Jeżeli ktoś z naszych czytelników jest właśnie na tym etapie, a nie dokonał dogłębnej analizy rynku, to proponujemy, aby jednak zasiąść przed ekranem komputera i przejrzeć ostatnie statystyki dotyczące rynku transportowego.

Koszt zakupu ciężarówki/ciągnikaWedług danych z ostatnich miesięcy 2021 roku, za nowego Semi Trucka (Freightliner, Peterbilt, Volvo, Navistar/International, Mack, Kenworth) trzeba zapłacić w granicach od 125 do 150 tys. dol., a za pojazdy z najwyższej półki nawet 200 tys. i więcej.

Ceny używanych ciężarówek klasy 8 również poszybowały na niespotykane dotąd pułapy. Z raportu J.D. Power wynika, że w drugiej połowie zeszłego roku wzrosły one o 86 proc. w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2021 roku i takie trendy powinny się utrzymywać przez cały 2022 rok.

Koszt naczepyDla nikogo nie będzie chyba niespodzianką, że również za naczepy trzeba zapłacić dużo więcej niż w poprzednich latach. TruckPaper to jedno z branżowych wydawnictw, w którym można znaleźć ogłoszenia sprzedaży zarówno używanych, jak i nowych naczep. Oto kilka przykładów:– nowa naczepa 2023 Great Dane, 53 stopy, $85,000– 2022 Utility Dry Van, 53 stopy, $85,900– 2023 Stoughton Van Trailer, 53 stopy, $93,000– 2022 Atro Dry Van, 53 stopy, $67,000Tak zwane lodówki, czyli naczepy z modułem chłodzącym:– 2023 Utility, 53 stopy, $130,000– 2023 Vangurd, 53 stopy, $135,000lub używane:– 2020 CIMC TK C600, $99,991– 2013 Utility $69,900⁃ 2009 Utility $49,991

Koszt ubezpieczeniaŚredni koszt ubezpieczenia wraz ze wszystkimi jego elementami to dla niezależnego właściwości jednej ciężarówki (pod warunkiem nieskazitelnej historii jazdy – driving record) wydatek rzędu od 9 do 15 tys. rocznie. Jednakże w świecie ubezpieczeń komercyjnych każdy traktowany jest indywidualnie i zdarzają się przypadki rocznej opłaty w wysokości 30 tys. dol., w zależności od rodzaju ubezpieczenia i historii jazdy.

Koszt parkinguBardzo rzadkie są przypadki, aby ktoś miał możliwość parkowania swojego osiemnastokołowca pod domem. Dlatego znalezienie bezpiecznego miejsca parkingowego jest koniecznością. Ceny oscylują (miejsce na jeden ciągnik z naczepą) w granicach od 150 do 250 miesięcznie. Opłata zależna jest od lokalizacji, stopnia bezpieczeństwa oraz ewentualnych usług (warsztat, dostęp do prądu, etc.). Chociaż miesięcznie cena nie wydaje się wygórowana, to jednak w skali roku będzie to kilka tysięcy dolarów obciążających budżet firmy.

Koszt konserwacji ciężarówki i naczepyKupujący nową ciężarówkę mają nadzieję, że ten jeden bardzo drogi element biznesu zostanie wyeliminowany na dłuższy czas. Ale nawet będąc właścicielem nowiutkiego pojazdu trzeba zmieniać olej (średnio co 25 tys. mil, cena pomiędzy 200 a 425 dol.), sprawdzać hamulce czy zmieniać opony. Specjaliści rekomendują zmianę opon co 100 -150 tys. mil. Średnia cena jednej opony to 500 dol. Czyli przynajmniej raz w roku na same tylko opony trzeba wydać od 9 do 10 tys. dol.

Koszt konserwacji używanego pojazdu średnio waha się pomiędzy 10 a 20 tys. rocznie. Należy jednak pamiętać, że jest to średnia i niejednokrotnie w pechowym roku wydatki na naprawy są dużo wyższe.

Koszt paliwaWydatek którego nie da się uniknąć, a który pobił kolejne niechciane rekordy. W marcu pierwszy raz w historii za galon diesla trzeba było zapłacić aż 5,25 dol. Zapewne ceny tego paliwa napędowego nie utrzymają się zbyt długo na takim poziomie, gdyż rząd uruchomił rezerwy, ale przewidywania na kolejne miesiące nie napawają optymizmem. Według ekonomistów, w najbliższym czasie ceny spadną, ale przez resztę roku powinny utrzymywać się na poziomie powyżej 3 dol. za galon.

Koszt dokumentacjiZanim właściciel jednoosobowej firmy transportowej wyruszy w pierwszą, dziewiczą trasę, musi uporać się z biurokratyczną stroną przedsięwzięcia. Otworzenie korporacji, zdobycie wszystkich zezwoleń, takich jak numer MC (Motor Carrier number), numer US DOT (Department of Transportation numer), pozwolenia na wjazd do Kentucky, Nowego Meksyku i Nowego Jorku, plus załatwienie rejestracji to łączny koszt około 4 tys. dol.

Nie można również zapomnieć o obowiązkowym zakupie elektronicznego dziennika pokładowego ELD. Samo urządzenie można dostać nawet za darmo (po podpisaniu umowy), ale opłaty miesięczne są kolejnym wydatkiem, który należy wpisać do budżetu.

Należy pamiętać, że w biznesie transportowym każda sytuacja jest indywidualna i nie wszystkie przedstawione dane będą idealnie pokrywały się z realiami. To jedynie zarys, który może pomóc w początkowej nawigacji i zapobiec niepotrzebnym, kosztownym błędom. Artykuł nie powstał po to, aby zniechęcić do rozpoczęcia własnej działalności, ale po to, aby zapobiec finansowym tragediom i zwrócić uwagę na pułapki czyhające na potencjalnych właścicieli firm transportowych.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama