Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 12:44
Reklama KD Market

Wiosenny urlop – nie daj się oszukać!

fot. Pixabay.com

Wiosna stwarza okazję oszustom oferującym nieuczciwe oferty wypoczynkowe sprzedawane przez strony internetowe i biura podróży. Oszustwo może nieść ze sobą szereg nieoczekiwanych sytuacji i starty finansowe. Aby uniknąć problemów, warto zapoznać się ze wskazówkami Better Business Bureau.

Oszuści często kuszą klientów wspaniałymi ofertami na popularne kierunki turystyczne, wyjazdami z opcją all-inclusive, czy ofertami last minute. Od początku tego roku straty finansowe spowodowane oszustwami związanymi z podróżami i wypoczynkiem wzrosły o 187 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Zacznij planować odpowiednio wcześnie, aby nie spieszyć się z przygotowaniami na ostatnią chwilę. Oszuści wykorzystują klientów, którzy w pośpiechu mogą nie mieć czasu na sprawdzenie oferty.

Tymczasem zawsze należy sprawdzać oferty i firmy. Pamiętaj też o sprawdzaniu skarg i opinii klientów na stronie BBB.org.

Najczęstsze oszustwa związane z podróżowaniem

Oszustwa związane z wynajmem wakacyjnego lokalu. Oszuści wabią urlopowiczów obietnicą niskich opłat i wspaniałych udogodnień. Domniemany właściciel lokalu będzie ponaglał klienta, aby uzyskać zapłatę z góry, zanim urlopowicze zrobią odpowiednie rozeznanie.

Oszustwa na „darmowe” wakacje. Gdy firma turystyczna reklamuje wakacje jako bezpłatne – „free”, nie oznacza to jeszcze, że wycieczka będzie darmowa. Uważaj na dodatkowe i inne ukryte opłaty.

Oszustwa hotelowe. Uważaj na oszustów, którzy stosują różne techniki w celu uzyskania informacji o kartach kredytowych. Bardzo często stosowany jest przez nich chwyt na „free” wi-fi, oczywiście pod warunkiem podania numerów karty kredytowej.

Oszustwa na stronach rezerwacyjnych. Jeśli rezerwujesz bilet lotniczy, hotel lub inną podróż za pośrednictwem strony internetowej, zachowaj ostrożność. BBB Scam Tracker wciąż otrzymuje zgłoszenia o oszustach podających się za brokerów biletów lotniczych online. Najczęstsza wersja tego oszustwa polega na tym, że podróżni płacą kartą kredytową, a wkrótce po dokonaniu płatności otrzymują telefon od firmy z prośbą o weryfikację nazwiska, adresu, informacji bankowych lub innych danych osobowych.

Podróżując zastosuj się do następujących wskazówek

Uzyskaj pisemną informację o szczegółach podróży. Przed dokonaniem ostatecznej płatności upomnij się o wszelkie szczegóły dotyczące planowanej podróży i pobytu na piśmie. Zapoznaj się również z zasadami dotyczącymi rezygnacji i zwrotu pieniędzy. Zachowaj kopię.

Zbyt piękne, by było prawdziwe. Jeżeli oferta lub zniżka wydaje się zbyt korzystna, by mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest. Oszuści często stosują tę taktykę, aby zwabić potencjalne ofiary. Używają w ofertach zwrotów typu „w ograniczonym czasie” (limited time), aby zachęcić podróżnych do zapłacenia przed sprawdzeniem oferty.

Unikaj przesyłania pieniędzy lub korzystania z przedpłaconej karty debetowej. Te płatności są takie same jak wysyłanie gotówki. Opłatę dokonaną kartą kredytową można zakwestionować. Poza tym karta kredytowa znacznie ogranicza odpowiedzialność w przypadku nieuczciwego zakupu.

Zadzwoń do osoby wynajmującej wakacyjny lokal. Nie należy negocjować warunków wynajmu wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rozmowa z właścicielem lokalu przez telefon i zadawanie szczegółowych pytań na temat nieruchomości i lokalnych atrakcji pozwoli ustalić, czy oferta jest uczciwa.

Nie daj się nabrać! Zachowaj ostrożność po zawiadomieniu, że wygrałeś darmową wycieczkę, chociaż nie brałeś udziału w żadnym konkursie lub loterii. To prawie zawsze są oszustwa. Dotyczy to zwłaszcza ofert, których czas trwania jest ograniczony i wymaga od konsumenta natychmiastowego przyjęcia oferty i zapłacenia za nią. Sprawdź oficjalną stronę internetową firmy, z której pochodzi oferta, aby upewnić się, czy nie jest to oszustwo.

BBB apeluje do każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze czy nie, do zgłoszenia tego faktu w serwisie BBB Scam Tracker. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama