Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 11:55
Reklama KD Market

Oszuści wykorzystują popularność kryptowaluty

fot. Pixabay.com

Kryptowaluty to nowy, gorący trend w inwestowaniu i płatnościach, ale wciąż niewiele wiadomo o tym hucznie zapowiadanym systemie płatności cyfrowych, który nie polega na weryfikacji transakcji przez banki. Nowe międzynarodowe badanie Better Business Bureau wykazało dramatyczny wzrost liczby oszustw i strat finansowych związanych z oszustwami kryptowalutowymi.

Kryptowaluta ma kilka kluczowych cech, które czynią ją atrakcyjną dla oszustów. Jest stosunkowo nieuregulowana i trudno ją odzyskać po utracie. Wzrasta jej popularność, napędzana częściowo przez wypowiedzi celebrytów. Poziom ogólnej wiedzy społeczeństwa na temat kryptowanuty jest ciągle niski, a oszuści to wykorzystują.

Kryptowaluta działa poza tradycyjnym systemem bankowym i nie podlega takim samym zabezpieczeniom jak depozyty bankowe czy transakcje kartą kredytową.

Osoby, które padły ofiarą oszustów, po zakupie kryptowaluty były kierowane na strony internetowe, na których musiały założyć konto, aby móc monitorować swoje inwestycje. Strony te są skomplikowane, a wiele z nich oferuje czat z obsługą klienta na żywo.

Kiedy chciały wypłacić swoje zyski po inwestycji w kryptowalutę, otrzymywały informację, że muszą wpłacić więcej pieniędzy na pokrycie podatków, prowizji lub innych opłat. Ostatecznie, nigdy nie mogły wypłacić pieniędzy.

Kryptowaluta to forma pieniądza cyfrowego, w której technologia szyfrowania umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności przez dowolną osobę w dowolnym miejscu. Nie istnieje w formie fizycznej, takiej jak pieniądze papierowe, ale jako linie kodu komputerowego, obsługiwane przez zdecentralizowany system komputerowy znany jako blockchain i przechowywane w tzw. portfelu kryptowalutowym.

Z danych BBB Scam Tracker wynika, że oszustwa związane z kryptowalutami najczęściej mają swoje źródło w mediach społecznościowych. Oszuści mogą podszywać się pod znajomych ofiary, aby opowiedzieć im o swoich sukcesach w inwestowaniu w kryptowaluty, lub mogą publikować na Facebooku posty obiecujące duże zyski. Z danych BBB Scam Tracker wynika, że kryptowaluta jest również powszechnie żądaną metodą płatności w oszukańczych transakcjach sprzedaży online, oszustwach związanych z pożyczkami na poczet zaliczek, oszustwach związanych z zatrudnieniem, wyłudzeniach, opłatach za oszustwa rządowe i innych.

Jak uniknąć oszustw związanych z kryptowalutami

Strzeż swojego elektronicznego portfela. Jeśli kupujesz kryptowaluty, bezpieczeństwo elektronicznego portfela jest sprawą priorytetową. Jeśli zgubisz klucz, twoje środki przepadną na zawsze. 

Uważnie sprawdzaj adresy mailowe i adresy stron internetowych. Oszustwa typu phishing często mają na celu nakłonienie ludzi do zalogowania się, a następnie przechwycenia danych logowania. Dane te mogą być następnie wykorzystane do kradzieży pieniędzy. Szukanie giełdy w wyszukiwarce internetowej może prowadzić do fałszywych stron, które reklamują i podszywają się pod prawdziwe firmy. 

Nie należy płacić za produkty kryptowalutami. Zachowaj ostrożność, jeśli ktoś prosi cię o zapłacenie Bitcoinem lub inną kryptowalutą. Nikt z urzędów nigdy nie będzie prosił o taką formę płatności. 

Uważaj na fałszywe recenzje. Oszuści często tworzą fałszywe recenzje dla własnych firm.

Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Jest to najczęstsze miejsce, w którym ludzie stykają się z oszustwami inwestycyjnymi. Uważaj na „znajomych”, którzy kontaktują się z tobą w mediach społecznościowych i opowiadają, jak zarobili pieniądze na kryptowalutach.  Wiadomości mogą być wysyłane z fałszywych kont. Zadzwoń do przyjaciół, aby sprawdzić, czy to oni wysłali ci wiadomość.  

Nie wierz w obietnice gwarantowanych zysków. Nikt nie może zagwarantować, że inwestycja przyniesie oczekiwane rezultaty. 

Odwiedź stronę BBB.org/ScamTracker, aby zgłosić oszustwo. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Sprawdź BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB na mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama