Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 17:46
Reklama KD Market

Pięć oszustw najgroźniejszych dla konsumentów

Pięć oszustw najgroźniejszych dla konsumentów
fot. Unsplash.com

Oszustwa związane z zakupami online znajdują się w czołówce opracowanej przez Better Business Bureau listy oszustw, które stanowią największe zagrożenie dla konsumentów i dotykają największej grupy ludzi.

Better Business Bureau opublikowało raport BBB Scam Tracker Risk Report 2021 r., który dogłębnie analizuje, jak popełniane są oszustwa, kto jest ich celem, które oszustwa najbardziej dotykają konsumentów i jak wpływają na różne grupy wiekowe. Raport zawiera również badania ankietowe przeprowadzone wśród osób, które zgłosiły oszustwa do BBB Scam Tracker℠.

Wyniki tych najnowszych badań pokazują nowe metody stosowane przez oszustów w celu kradzieży pieniędzy, tożsamości i zaufania konsumentów do rynku. Wiedza to najskuteczniejsza broń społeczeństwa w walce z oszustwami.

Drugi rok z rzędu wśród wszystkich grup wiekowych najbardziej rozpowszechnionym rodzajem oszustwa były te związane z zakupami w internecie, które stały się popularne w warunkach pandemii COVID-19. Oszustwa internetowe częściej skutkowały zgłoszonymi stratami pieniężnymi niż oszustwa popełniane osobiście lub przez telefon. Prawie trzy czwarte (74,9%) osób, które zgłosiły oszustwo związane z zakupami w internecie, straciło pieniądze.

Raport pokazuje, że coraz częściej dochodzi do oszustw związanych z kryptowalutami. Oszustwa te najbardziej dotykają konsumentów w wieku 25-64 lata. Straty w przypadku oszustw związanych z kryptowalutą były dwukrotnie wyższe w porównaniu z 2020 r. Średnio było to 1200 dol., czyli znacznie więcej niż ogólna mediana w przypadku wszystkich rodzajów oszustw wynosząca 169 dol.

W pierwszej piątce największych oszustw z 2021 r., uszeregowanych według ogólnego ryzyka, znalazły się oszustwa związane z zatrudnieniem, remontami domów i inwestycjami. Raport o zagrożeniach ujawnia również, że karty kredytowe pozostały najczęściej zgłaszaną metodą płatności ze stratą pieniężną, a na drugim miejscu znalazły się systemy płatności online.

Oprócz kryptowalut, metodami płatności o najwyższej medianie strat w dolarach były: przelew bankowy (1450 dol.), czek (900 dol.) i przedpłacona karta (700 dol.). Osoby młodsze częściej zgłaszały przypadki utraty pieniędzy za pośrednictwem systemów płatności online i kryptowalut. Z kolei starsi zgłaszali więcej przypadków utraty pieniędzy za pośrednictwem przedpłaconych kart (prepaid cards), kart kredytowych i czeków.

Podszywanie się to jedna z najczęstszych taktyk stosowanych przez oszustów. Odnoszą oni coraz większe sukcesy podszywając się pod znane i zaufane firmy, agencje rządowe lub organizacje.

W 2021 r. w tej kategorii najczęściej oszuści podszywali się pod Amazona – wynika z BBB Scam Tracker. Liczba takich oszustw była dwukrotnie większa niż przypadków, kiedy podszywano się pod Social Security Administration. Na trzecim miejscu znalazł się Publishers’ Clearinghouse, a na czwartym – PayPal. Facebook uplasował się na 10. pozycji.

Z raportu wynika, że oszustwa związane z zatrudnieniem znalazły się na drugim miejscu wśród tych, które najczęściej dotykają konsumentów w wieku 18-24 lat, a na trzecim wśród grup wiekowych 25-44 lat i 55-64 lat.

Oszustwa związane z wymianą walut znalazły się wśród tych z największymi stratami pieniężnymi. Oszustwa inwestycyjne awansowały z 10. miejsca na 5. wśród wszystkich grup wiekowych i po raz pierwszy znalazły się na miejscu 3. wśród osób w wieku 18-24 lat.

W raporcie wykorzystano dane przesłane przez osoby prywatne i firmy do BBB Scam Tracker, platformy internetowej BBB dla konsumentów i firm, umożliwiającej zgłaszanie oszustw lub prób ich dokonania. Platforma ta umożliwia również użytkownikom przeszukiwanie raportów o oszustwach. Raport przygotowuje każdego roku BBB Institute for Marketplace Trust, fundacja edukacyjna Better Business Bureau.

Niezależnie od tego, czy padłeś ofiarą oszustwa, czy nie, zgłoś je na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport pomaga ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Odwiedź BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama