Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:26
Reklama KD Market

Ruszył sezon wyborczy 2022 – przedstawiciele Polonii zabiegają o status kandydacki

Ruszył sezon wyborczy 2022 – przedstawiciele Polonii zabiegają o status kandydacki

Potencjalni kandydaci na urzędy stanowe, powiatowe i federalne w poniedziałek 7 marca rozpoczęli składanie wniosków z podpisami wyborców, które mają utorować im drogę do udziału w prawyborach 28 czerwca. Proces sporządzania oficjalnych list kandydatów oznacza formalne rozpoczęcie sezonu wyborczego 2022 roku. Wśród zabiegających o status kandydacki są także przedstawiciele Polonii. 

Zanim Stanowa Komisja Wyborcza (State of Illinois Board of Elections) otworzyła o godz. 8.00 am w poniedziałek 7 marca drzwi swojego do swojego biura przy 2329 South MacArthur Blvd. w Springfield, w kolejce czekało już kilkaset osób, wśród nich ubiegający o reelekcję demokratyczny gubernator J.B. Pritzker i czterech z jego pięciu potencjalnych republikańskich przeciwników. Wśród nich biznesmen i inwestor Gary Rabine, senator stanowy Darren Bailey, burmistrz Aurory Richard Irvin i były stanowy senator Paul Schimpf, wszyscy złożyli listy z podpisami wyborców w poniedziałek rano, w pierwszym dniu procesu.

Składanie petycji z podpisami w regularnym kalendarzu wyborczym odbywa się w listopadzie, ale w tym roku prawybory wyjątkowo zostaną przeprowadzone w czerwcu, a nie w marcu.

Z danych Stanowej Komisji Wyborczej wynika, że 493 potencjalnych kandydatów złożyło wnioski z podpisami wyborców w poniedziałek, w pierwszym dniu przyjmowania takich wniosków.

Termin dopełniania tej formalności przez wszystkich potencjalnych uczestników czerwcowych prawyborów upływa w poniedziałek 14 marca. Zgodnie z prawodawstwem elekcyjnym kandydaci są zobowiązani do przestrzegania ścisłego procesu składania podpisów, w przeciwnym razie ryzykują, że nie znajdą się na karcie wyborczej. Ponieważ sztaby mogą zakwestionować legalność podpisów poparcia przeciwnika, kandydaci składają tysiące dodatkowych podpisów, by uniknąć wyeliminowania z procesu wyborczego.

Daniel Pogorzelski, polonijny kandydat w wyborach na komisarza Wydziału Gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago – MWRD) w rozmowie z „Dziennikiem Związkowy” poinformował, że także w poniedziałek złożył podpisy poparcia w Komisji Wyborczej powiatu Cook.

– Nasza cała czwórka rekomendowana przez Partię Demokratyczną powiatu Cook w poniedziałek złożyła ponad 28 tys. podpisów, które zebraliśmy w ciągu 50 dni. To ogromne poparcie udzielone nam w naszych społecznościach.

Zebrana liczba podpisów jest kilkukrotnie wyższa od wymaganej, bo niektóre z nich mogą zostać unieważnione.

– Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie, bo w zbieraniu podpisów pomagał mi wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois czy Związek Podhalan w Północnej Ameryce oraz inne organizacje polonijne – podkreślił Pogorzelski.

Historyk, działacz polonijny i były dyrektor wykonawczy Greater Avondale Chamber of Commerce, ubiega się o stanowisko komisarza MWRD na 2-letnią kadencję. Z informacji podawanych w czwartek 10 marca na stronie biura sekretarz powiatu Cook (https://www.cookcountyclerkil.gov/elections/results-and-election-data/election-results/candidate-filing) wynikało, że do czwartku petycje z podpisami na to stanowisko złożyła jeszcze demokratyczna kandydatka Elizabeth Joyce.

Listy z podpisami poparcia złożył już inny polonijny kandydat – Kazimierz Casey Chlebek ponownie wystartował w wyborach do Senatu USA z ramienia Partii Republikańskiej. Chlebek ubiega się o miejsce w wyższej Izbie Kongresu USA, które obecnie zajmuje ubiegająca się o reelekcję demokratyczna senator Tammy Duckworth. Demokratka także złożyła listy z podpisami w poniedziałek. Z informacji opublikowanych na stronie Stanowej Komisji Wyborczej (elections.il.gov) wynika, że do czwartku z ramienia Partii Republikańskiej oprócz Chlebka petycje z podpisami złożyła jeszcze Peggy Hubbard z Belleville i Maryann Mahlen z Orland Park. Chlebek i Hubbard startowali w republikańskich prawyborach do Senatu USA w 2020 r . o miejsce zajmowane przez demokratycznego senatora Dicka Durbina.

Hubbard była pierwsza w kolejce do złożenia swoich wniosków z podpisami w Stanowej Komisji Wyborczej w Springfield. Kandydaci, którzy zajęli pierwsze miejsca w kolejce do godz. 8.00 am, biorą udział w losowaniu rozstrzygający o tym, kto zajmie czołowe miejsca na karcie do głosowania w ich wyścigu. Kandydaci, którzy znajdą się w kolejce w nadchodzący poniedziałek 14 marca, w ostatnich minutach składania podpisów wezmą udział w loterii o ostatnie miejsce na karcie do głosowania. Kolejność nazwisk na listach wyborczych zostanie ustalona 23 marca.

Stawką w listopadowych wyborach są miejsca w Izbie Reprezentantów USA. Po stronie Demokratów uważnie obserwowana jest walka w 1. okręgu wyborczym, gdzie o miejsce odchodzącego na emeryturę kongresmena USA Bobby’ego Rusha ubiegać się może kilkunastu kandydatów. Wśród nich jest radna z Chicago Pat Dowell, która złożyła podpisy w pierwszym dniu ich przyjmowania.

W pierwszym dniu przyjmowania petycji podpisy złożył demokrata Kwame Raoul, ubiegający się o reelekcję na stanowisku Prokuratora Generalnego stanu Illinois, a także zainteresowani tym urzędem Republikanie Steve Kim z Deerfield i David Shestokas z Orland Park.

Listy z podpisami złożyła m.in. ubiegająca się o kolejną kadencję rewident stanowa Susana Mendoza i republikańska kandydatka na jej stanowisko Teresi Shannon z Crystal Lake. Podpisy w poniedziałek złożył również walczący o reelekcję skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs i startujący w prawyborach Partii Republikańskiej poseł stanowy z Dixon Tom Demmer.

Dużo emocji już towarzyszy wyborom następcy sekretarza stanu Illinois Jesse’go White’a, odchodzącego ze stanowiska po 24 latach. Petycje złożyli w poniedziałek główni kandydaci w prawyborach Partii Demokratycznej: sekretarz miasta Chicago Anna Valencia, były skarbnik stanu Illinois Alexi Giannoulias, chicagowski radny David Moore, a także republikańscy kandydaci – stanowy poseł z Bloomington Dan Brady i były prokurator federalny John Milhiser ze Springfield.

Poniedziałek, 14 marca, będzie ostatnim dniem przyjmowania od kandydatów petycji z podpisami poparcia. Do 21 marca sztaby mogą zgłaszać zastrzeżenia co do legalności podpisów na petycjach przeciwników. O tym, w jakiej kolejności nazwiska zakwalifikowanych kandydatów znajdą się na karcie wyborczej, zdecyduje losowanie 23 marca. W świetle badań statystycznych najbardziej atrakcyjne jest miejsce pierwsze i ostatnie.

Prawybory odbędą się w tym roku wyjątkowo 28 czerwca. Ich rezultaty zdecydują o tym, którzy kandydaci przejdą do wyborów powszechnych 8 listopada.

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama