Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 14:23
Reklama KD Market
Reklama

Krajowy Tydzień Ochrony Konsumenta.

Krajowy Tydzień Ochrony Konsumenta.

Wskazówki BBB ważne przez cały rok

Oszuści są coraz bardziej kreatywni w swoich próbach kradzieży pieniędzy. Zwiększają swój zasięg, wykorzystując najnowsze technologie i aktualne informacje dotyczące wydarzeń na świecie, aby odwołać się do uczuć konsumentów. Dlatego musimy uważać. Oszuści mogą ukraść twoją tożsamość i poczucie bezpieczeństwa.

Better Business Bureau współpracuje z ponad 100 lokalnymi, stanowymi i federalnymi agencjami oraz organizacjami non profit w ramach Krajowego Tygodnia Ochrony Konsumenta, aby podnieść świadomość na temat oszustw i pomóc konsumentom zabezpieczyć się.

Wiedzę i wskazówki zdobyte podczas Krajowego Tygodnia Ochrony Konsumenta można wykorzystywać przez cały rok.

Nie udostępniaj nadmiernie informacji w mediach społecznościowych. Oszuści zbierają Twoje dane osobowe z takich źródeł i wykorzystują je, abyś myślał, że cię znają.

Uważaj na oszustów podszywających się pod inne osoby. Oszuści podający się za przedstawicieli rządu, instytucji użyteczności publicznej lub organizacji charytatywnej mogą skontaktować się z tobą telefonicznie, pocztą elektroniczną, a nawet zapukać do twoich drzwi.

Dobrze sprawdź, komu wysyłasz pieniądze. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, prosi cię o przesłanie mu pieniędzy, zwłaszcza za pomocą niekonwencjonalnych metod płatności, takich jak przelew bankowy, przedpłacona karta debetowa lub karta upominkowa, nie rób tego.

Sprawdzaj firmy. Przed nawiązaniem współpracy z daną firmą sprawdź, czy posiada ona pieczęć BBB. Znajdź firmy, którym możesz zaufać, na stronie BBB.org.

Kontroluj swoją historię kredytową. Dwa razy w roku sprawdzaj, czy nie zaszły drastyczne zmiany w twojej historii kredytowej, wskazujące na kradzież tożsamości.

Nie ufaj na podstawie wyglądu. Wiadomości e-mailowe i strony internetowe można łatwo podrobić dzięki skopiowanym logotypom i grafikom.

Sprawdzaj połączenia telefoniczne. Oszuści mogą manipulować identyfikatorem rozmówcy (caller ID).

Uważaj na linki i załączniki w SMS-ach i e-mailach. Nigdy nie klikaj w linki ani załączniki w wiadomościach e-mailowych lub SMS-ach pochodzące od nieznanych nadawców. W ten sposób oszuści umieszczają złośliwe oprogramowanie w twoich urządzeniach.

Sprawdzaj internetowe sklepy. Kupuj online tylko z witryn, które mają bezpieczny adres strony internetowej z literą „s” w „https”. Zwróć uwagę na ikonę kłódki w pasku adresowym.

Strzeż swoje dane osobowe. Traktuj swoje dane jak złoto. Nie podawaj ich nikomu przypadkowemu. Pilnie strzeż swoich danych bankowych, numeru Social Security i kont ubezpieczeniowych.

Zachowaj dla siebie plany podróży i dziel się nimi dopiero po fakcie.

Niszcz korespondencję, którą wyrzucasz do śmieci. Podobnie postępuj w przypadku starych dokumentów, rachunków i dokumentów medycznych.

Używaj skomplikowanych haseł i stale aktualizuj oprogramowanie oraz zabezpieczenia antywirusowe.

BBB zachęca każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze, czy nie, do zgłoszenia tego faktu do BBB Scamtracker, aby ostrzec innych. Odwiedź stronę BBB.org, aby być na bieżąco z informacjami o oszustwach lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama