Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 12:28
Reklama KD Market

Oszukańcze SMS-y od szefa

fot. Unsplash.com

Często otrzymujesz wiadomości tekstowe i e-maile od swojego szefa? Możesz paść ofiarą nowego oszustwa SMS-owego. Kiedy oszuści przejmą informacje o twoim miejscu pracy, mogą podawać się za twojego szefa albo kogoś innego z dyrekcji.

Jeżeli otrzymasz podejrzaną wiadomość tekstową od szefa, zachowaj ostrożność i dobrze sprawdź nadawcę, zanim podzielisz się informacjami finansowymi – własnymi albo firmowymi. Każdy może być celem. Oszuści próbowali nawet oszukać BBB. Wdrożyliśmy procedury, które uniemożliwiły oszustowi odniesienie sukcesu.

Jak działa oszustwo

Otrzymujesz SMS-a z nieznanego ci numeru, w którym ktoś podaje się za twojego szefa. Nadawca zna twoje imię i nazwisko, wie, gdzie pracujesz i zna nazwisko twojego szefa. Wszystko wydaje się bardzo realne. SMS może brzmieć mniej więcej tak: “Cześć Chris, jestem teraz zajęty rozmową na konferencji, ale daj mi znać, jeśli dostaniesz tego SMS-a. Dzięki [imię twojego szefa]”.

Jeśli odpowiesz, że otrzymałeś SMS-a, zostaniesz poproszony o wykonanie szybkiego zadania. Może to być zakup kart upominkowych dla klienta lub przelanie środków finansowych do innej firmy. W niektórych przypadkach oszust może poprosić cię o przesłanie komuś danych osobowych, często podając wiarygodny powód wykonania tej prośby.

Bez względu na to, jak wiarygodny jest to powód, przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze upewnij się, że dostałeś SMS-a od kogoś z szefostwa. Gdy wyślesz pieniądze, karty upominkowe lub informacje, znajdą się one w rękach oszusta.

Jak uchronić się przed oszustami

Bądź czujny w przypadku wiadomości tekstowych z nieznanych numerów. Jeśli twój szef regularnie komunikuje się z tobą za pomocą SMS-ów, zapisz jego numer na swojej liście kontaktów. Nie odpowiadaj potencjalnym oszustom dzwoniącym z innego numeru.

Bądź ostrożny wobec nietypowych próśb. Jeśli twój szef nigdy nie prosił cię o kupno kart upominkowych (gift cards), zastanów się dwa razy, nawet jeśli prośba pochodzi z zapisanego numeru. Oszuści mogą potencjalnie sklonować numery telefonów i przejąć numer twojego szefa, aby namierzyć pracowników.

Sprawdź osobiście. Jeśli prośba pochodzi z nieznanego numeru lub nie brzmi właściwie, najpierw zadzwoń lub wyślij e-maila do swojego szefa, używając jego dokładnych danych kontaktowych, zamiast odpowiadać na wiadomość. Lepiej sprawdzić coś dwa razy niż paść ofiarą oszustwa. Ponadto szef będzie wiedział, że ktoś się pod niego podszywa i będzie mógł ostrzec innych pracowników.

Jeśli podejrzewasz, że to oszustwo, nie odpowiadaj. Udzielenie odpowiedzi daje oszustom informację, że mają aktywny numer telefonu i może to narazić cię na przyszłe ataki. Zamiast tego zablokuj numer i usuń wiadomość.

Uwaga na oszustwo „na szybką przysługę”

BBB ostrzega konsumentów przed kolejnym nowym oszustwem. Jeśli przyjaciel prosi cię o przysługę, to ją wykonujesz, nie zadając żadnych pyta, prawda? Czas przemyśleć tę zasadę. Pojawiły się przypadki wyłudzeń, gdy oszust podaje się za przyjaciela lub członka rodziny, który wysyła e-maila z prośbą o zwykłą przysługę.

Oszustwo udaje się, ponieważ e-mail jest przekonujący. Wiadomość wygląda na napisaną przez przyjaciela. Na przykład jedna z wersji brzmi następująco: “Cześć, co u ciebie słychać? Czy jesteś zajęty? Potrzebuję szybkiej przysługi”. Wiadomość kończy się nawet słowami “Wysłano z mojego iPhone’a”.

Podczas gdy niektórzy oszuści próbują nakłonić cię do kliknięcia we wskazany niebezpieczny link, inni wykorzystują to jako podstęp, aby nakłonić cię do wysłania im pieniędzy w postaci kart upominkowych. Zaniepokojony o swojego znajomego, odpowiadasz na wiadomość i prosisz o więcej szczegółów. Oszust podający się za przyjaciela szybko odpowiada, że próbuje kupić kartę upominkową na urodziny siostrzenicy. Są jednak w podróży i mają problem z zakupem karty przez internet. „Czy mógłbyś ją kupić w jakimś lokalnym sklepie spożywczym w okolicy? Zwrócę ci pieniądze, jak tylko wrócę”. Prośba brzmi rozsądnie. Jeśli jednak kupisz kartę podarunkową, twój „przyjaciel” poprosi cię o podanie kodu PIN do karty i/lub przesłanie zdjęcia tylnej strony karty. Niestety, postępując w ten sposób, w zasadzie przekazujesz pieniądze oszustowi. Karty upominkowe nie mają takich samych zabezpieczeń jak karty kredytowe czy debetowe.

Niezależnie od tego, czy padłeś ofiarą oszustwa, czy nie, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Sprawdź stronę BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB na mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama