Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 12:20
Reklama KD Market

Oszustwa na portalach i aplikacjach randkowych

Better Business Bureau przestrzega przed internetowymi oszustami, których celem są osoby szukające miłości w sieci. Z roku na rok takie oszustwa stają się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza gdy zbliża się wiosna. Straty są ogromne, w przypadku jednej ofiary średnio przekraczają dwa tysiące dolarów.

Według ostatnich badań Pew Research Center, trzech na dziesięciu dorosłych Amerykanów korzystało z portali randkowych lub aplikacji w poszukiwaniu miłości i nowego partnera/partnerki.

Cyberprzestrzeń jest pełna oszustów, którzy chętnie wykorzystują samotne serca. Tak więc poszukiwanie romansu online może mieć poważne konsekwencje, nie tylko w postaci utraty pieniędzy, ale również poważnych urazów emocjonalnych.

Ofiary trafiają się we wszystkich grupach demograficznych, ale według BBB 2020 Scam Tracker Risk Report, najczęściej ofiarą takich oszustw padają osoby w wieku 55-65+.

Oto jak działa oszustwo. Zamieszczasz profil randkowy i pojawia się obiecujący kandydat – przystojny, inteligentny, zabawny i sympatyczny. Osoba ta twierdzi, że mieszka w innej części kraju lub jest za granicą w związku z wyjazdem służbowym lub wojskowym. Mimo odległości wasz romans kwitnie. Osoba ta bardzo często sugeruje przeniesienie waszej konwersacji poza stronę do randkowania czy aplikację, do prywatnego kanału, takiego jak e-mail lub komunikator.

Po zbudowaniu zaufania, co następuje w ciągu kilku dni, tygodni, albo miesięcy, zostaniesz poinformowany/poinformowana o nagłym wypadku i w tym kontekście najczęściej pojawia się prośba o pieniądze. Usłyszysz, że pieniądze zostaną zwrócone, ale to się nigdy nie stanie. Zamiast tego, będą pojawiać się prośby o więcej, aż zorientujesz się, że jest to oszustwo.W ciągu czterech lat, od 2016 do 2020 roku, jak pokazują dane Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission), z powodu takiego oszustwa ofiary straciły łącznie ponad 300 milionów dolarów.

Skorzystaj z poniższych wskazówek BBB, aby uchronić swoje serce i portfel:

  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy nieznajomym. Prośba o pieniądze od takich osób powinna wywołać w nas podejrzenia. Nigdy nie dawaj pieniędzy komuś, kogo nie spotkałeś osobiście. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli ktoś prosi cię o przesłanie pieniędzy za pomocą przelewu bankowego, przekazu pieniężnego lub przedpłaconej karty (pre-paid card), ponieważ te formy płatności są niemożliwe do zidentyfikowania. Natychmiast zerwij kontakt z każdą osobą, która prosi cię o pieniądze przez internet.
  • Skorzystaj z funkcji wyszukiwania obrazem. Oszuści mogą tworzyć bardzo przekonujące profile, wykorzystując zdjęcia skradzione innym użytkownikom. Jeśli podejrzewasz, że dane konto jest fałszywe, skorzystaj z funkcji wyszukiwaniem za pomocą obrazu (reverse image search), aby sprawdzić, czy zdjęcia nie są wykorzystywane na innych profilach.
  • Nie wierz w smutne historie. Ofiary oszustw na portalach i aplikacjach randkowych są często wciągane przez historie, które chwytają za serce. Najczęściej są to zmyślone historie na temat tragedii rodzinnych i konieczności pomocy najbliższym oszusta. Bez względu na to, jak pilna może wydawać się sytuacja, nie wysyłaj pieniędzy bez sprawdzenia faktów.
  • Nie spiesz się. Poświęć trochę czasu na poznanie swojego internetowego partnera i upewnij się, że jest tym, za kogo się podaje w sieci.
  • Sprawdzaj strony i aplikacje. Jeśli korzystasz z serwisu randkowego, sprawdź najpierw opinie i oceny firm na BBB.org.

BBB apeluje do każdego, kto zetknął się z oszustwem, niezależnie od tego, czy stracił pieniądze, czy nie, do zgłoszenia tego faktu w serwisie BBB Scamtracker. Sprawdź stronę BBB.org lub śledź nas @ChicagoBBB w mediach społecznościowych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama