REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumChore nerki nie zawsze bolą

Chore nerki nie zawsze bolą

-

Medycyna w pigułce

REKLAMA

Choroby nerek przez długi okres mogą przebiegać bezobjawowo. Niezauważone postępują, powodując nieodwracalne zmiany w narządach, niekiedy groźne dla życia. A przecież możemy temu tak łatwo zapobiec.

 

O chorobach nerek mówi się coraz częściej, może również dlatego, że pojawiły się nowe metody ich diagnostyki i leczenia. Nowoczesne badania pozwalają wcześniej rozpoznać przyczynę choroby, jak i jej przebieg.

 

Problem z chorobami nerek polega na tym, że w wielu przypadkach rozwijaja się ona nie powodując żadnych dolegliwości. Zaliczamy te choroby do pierwszej grupy chorób, są to przede wszystkim stany mogące być skutkiem angin, przeziębień, w następstwie których dochodzi do powstania różnych postaci ostrych lub przewlekłych kłębuszkowych zapaleń nerek.

 

Choroba ta nadal może trwać bezobjawowo nawet latami i zazwyczaj przy przypadkowym badaniu moczu lub poziomu kreatyniny we krwi, stwierdza się występujące nieprawidłowości. Nie bolą również nowotwory nerek, przede wszystkim we wczesnym stadium choroby.

 

W drugiej grupie znajdują się choroby, które już dają dolegliwości bólowe. Należą do nich zakażenia dróg moczowych lub kamice nerkowe. Charakteryzują się one bólami w dole brzucha lub okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Występuje również ból podczas oddawania moczu, wysoka gorączka. Po przeprowadzonym badaniu moczu widoczne są zmiany biochemiczne, np: duża liczba leukocytów, erytrocytów, jak również bakterie w osadzie. Badanie krwi może wykazać leukocytozę i podwyższone opadanie krwinek czerwonych (OB).

 

Na rozwijającą się chorobę nerek lub dróg moczowych może wskazywać nawet niewielka ilość białka w moczu, a także krwinek białych i czerwonych. Nie powinno też być wałeczków.

 

Najczęstszą przyczyną zakażenia dróg moczowych są bakterie, zazwyczaj wywołane przez bakterie ESCHERICHIA COLI. Rozwojowi choroby sprzyja zastój moczu, przerost gruczołu krokowego, kamica nerkowa, refluks pęcherzowo-moczowy. Zakażenie dróg moczowych związane jest również z przeziębieniem, przemoczeniem i dużą aktywnością seksualną.

 

Bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza, który wcześnie zdiagnozuje chorobę. Dlatego tak ważna jest rola badań profilaktycznych, jak i przeprowadzenie raz w roku dla własnego bezpieczeństwa ogólnego badania moczu, dzięki któremu możemy wykryć rozpoczynający się i utajony jeszcze proces chorobowy. Należy również samemu obserwować zmiany barwy moczu, jego konsystencję, przejrzystość i zapach. Jeżeli jest on nienaturalnego koloru, ma nieprzyjemny zapach, świadczy to o tym, że z nerkami albo układem moczowym są jakieś problemy.

 

Oczywiście nie każda zmiana w moczu oznacza zawsze poważne schorzenie, ale na pewno nie należy tego bagatelizować. Innymi symptomami, które mogą sugerować chorobę nerek są między innymi:

 

Pogorszenie samopoczucia, apatia, senność, nadmierna bladość skóry, bóle głowy, gorączka, wymioty, zaparcia, obrzęk nóg, podwyższone ciśnienie krwi. Pojawić się może skąpomocz lub zbyt częste oddawanie moczu.

 

Najbardziej podatne na choroby nerek i układu moczowego są osoby starsze, które mają obiżoną sprawność układu immunologicznego, mężczyźni z przerostem prostaty oraz chorujący na cukrzycę, a także chorzy z chorobą nadciśnieniową. Zaburzenia pracy nerek mogą też wywoływać zatrucia, np. glikolenem lub lekami nasennymi. Nefrotoksyczne działanie mają też antybiotyki, środki przeciwbólowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zachorowaniom o podłożu infekcyjnym (znacznie częściej u kobiet) sprzyjają złe nawyki higieniczne.

 

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek ma za zadanie spowolnienie procesu uszkadzania funkcji nerek (leczenie zachowawcze) z dążeniem do zapewnienia mechanizmów kompensacyjnych i skorygowania zaburzeń metabolicznych, spowodowanych przez uszkodzenie nerek. Leczenie dializą zostaje zarezerwowane dla bardziej zaawansowanego stadium, gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Podstawę leczenia stanowi dieta z ograniczeniem ilości dostarczanych białek i fosforanów. W razie jakichkolwiek wątpliwości przyjdź do nas na badania.

 

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. 773 -481-2504.

REKLAMA

2090784101 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2090784401 views

REKLAMA

2092580862 views

REKLAMA

2090784686 views

REKLAMA

2090784832 views

Dziecko na zamówienie

FBI kontra hakerzy

Kolorowy ptak

Wiem, gdzie mieszkasz

REKLAMA

2090784977 views