Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 05:10
Reklama KD Market
Reklama

15 osób rannych w strzelaninie podczas obchodów święta zniesienia niewolnictwa

15 osób rannych w strzelaninie podczas obchodów święta zniesienia niewolnictwa
fot. 123RF

W Oakland, w Kalifornii, w środę w nocy podczas uroczystości z okazji Juneteenth, Dnia Wyzwolenia, święta upamiętniającego w Ameryce ogłoszenie zniesienia niewolnictwa doszło do strzelaniny, w której obrażenia odniosło 15 osób, .

Do strzelaniny doszło podczas festynu nad jeziorem Merritt, który miał spokojny przebieg, brało w nim udział około 5 tys. osób. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn w jednej z bocznych uliczek doszło do bójki a w jej rezultacie do wymiany strzałów, poinformowała policja.

Rannych zostało co najmniej 15 osób, jedna z nich jest w stanie krytycznym. Wiek ofiar waha się od 20 do 30 lat. Śledczy znaleźli na miejscu ponad 50 łusek po nabojach.Szef policji w Oakland Floyd Mitchell powiedział, że w związku ze strzelaniną nie zatrzymano żadnych podejrzanych, trwa dochodzenie, dodał.

Paul Chambers, kierownik ds. komunikacji strategicznej w departamencie policji, przekazał mediom, że gdy funkcjonariusze próbowali zapewnić tłumowi bezpieczne rozejście się , kilka osób ich zaatakowało, jedna z nich została zatrzymana.

W 2021 r. w strzelaninie podczas obchodów Dnia Wyzwolenia nad jeziorem Merritt kilka osób zostało rannych, a jedna zginęła.

W sobotę w mieście Round Rock niedaleko Austin w Teksasie podczas obchodów święta Juneteenth w strzelaninie zginęły dwie osoby, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych – podały w niedzielę lokalne władze.

Juneteenth, znany również jako Dzień Wolności (Freedom Day) lub Emancypacja (Emancipation Day), jest świętem upamiętniającym ogłoszenie wyzwolenia niewolników w Teksasie. 19 czerwca 1865 roku generał Unii Gordon Granger ogłosił w Galveston, w Teksasie, że wszyscy niewolnicy są wolni na mocy proklamacji prezydenckiej. Zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych oficjalnie obwieszczono nawet wcześniej, w roku 1862, Proklamacją Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama