Mämmi – wielkanocny, fiński pudding pszenny

Koszt 5 dol. / 6 porcji
Czas przygotowania 4-5 godz.
Składniki
1 kubek pszennej mąki
0,5 kubka ciemnej melasy lub syropu sorghum (ang. blackstrap molasses)
0,5 łyżeczki soli
4 kubki wody
1/4 kubka rodzynek
1/4 kubka kandyzowanej skórki z pomarańczy
pełne mleko
cukier puder

Święta wielkanocne w Finlandii są obchodzone przy stole zastawionym potrawami z ryb, jagnięciny, jajkami, wypiekami i wieloma słodkimi przysmakami. Skandynawska kuchnia znana jest z łososia przyrządzanego na wiele różnych sposobów, klopsów i śledzi. To zestaw podstawowy, który jednak nie zrobił światowej kariery. Przekłada się to na brak w Chicago (!) restauracji z klasycznymi potrawami skandynawskimi. A przecież tę kuchnię cechuje prosta kombinacja potraw i nieskomplikowane przygotowanie.
Wśród świątecznych przysmaków na stole Skandynawów jest pudding Mämmi, pieczony z mąki pszennej, melasy i soli. W konsystencji przypomina pudding ryżowy, tylko smak ma nieco inny – słodki, intensywnie karmelowy, z domieszką pomarańczy. Pudding jest prosty w przygotowaniu, ale wymaga cierpliwości.
W garnku zagotowujemy wodę z melasą i solą. Kiedy zacznie się lekko gotować, powoli wsypujemy 1/4 mąki i mieszamy, uważając, by nie porobiły się grudy. Zdejmujemy z gazu i studzimy przez 10 minut. Następnie, dobrze mieszając, dodajemy resztę mąki wraz ze skórką pomarańczową i rodzynkami. Rozgrzewamy piekarnik do 275 stopni Fahrenheita (135 Celsjusza). Całość przelewamy do żaroodpornej salaterki (o objętości co najmniej 1,5 litra). Pudding powinien wypełnić maksymalnie 2/3 jej objętości (pudding jeszcze wyrośnie). Wstawiamy do piekarnika na 3 godziny.
Po upływie tego czasu wszystko będzie jeszcze płynne, dlatego salaterkę musimy wyjąć z piekarnika delikatnie, by nic nie wylać, przykryć folią i zostawić do ostygnięcia. Pudding po ostygnięciu zetnie się, wtedy możemy go podać. Kawałki puddingu podajemy w miseczce zalewając mlekiem i posypując cukrem pudrem.

Hauskaa pääsiäistä! Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Piotr Serocki

Zdjęcia: Ewa Malcher

  • SAM_1968
  • SAM_1970
  • SAM_1972
  • SAM_1973
  • SAM_1979
  • SAM_1986
  • SAM_1988
  • SAM_1993
Categories: Gotuj z nami

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*