REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisŚwięto polskiej kultury w NEIU

Święto polskiej kultury w NEIU

-

Rokrocznie, już od 15 lat, Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) inspiruje środowiska polskie i amerykańskie, młodsze i starsze pokolenia, przedstawiając sylwetki i dokonania sławnych Polaków, a także laureatów swoich wyróżnień i stypendiów. Okazją ku temu jest Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, obchodzony uroczyście na chicagowskim Uniwersytecie Northeastern Illinois (NEIU), który współpracuje z uczelniami w Polsce i na którym kształci się sporo młodzieży właśnie z Kraju nad Wisłą oraz wychowanej w USA, mającej polskie pochodzenie.

REKLAMA

 

Piętnasta uroczysta akademia Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego w NEIU, która odbyła się 26 października br. na kampusie uczelni, przy 5500 N. St. Louis Avenue, poświęcona była pamięci Jana Karskiego, Polskiego Kuriera, niedawno odznaczonego pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. O Karskim pisali stypendyści CEP w swoich pracach konkursowych nt. Jan Karski, the Man Who Tried to Stop the Holocaust.

 

Polskiego Kuriera przedstawiała syntetycznie adresowana do młodego pokolenia prezentacja pt. What, if Karski Used Twitter gościa z Polski, Ewy Wierzyńskiej, Szefa Wydziału Międzynarodowej Współpracy w Muzeum Historii Polski. Wierzyńska osobiście znała Karskiego i specjalizuje się w tematyce dzieła jego życia. Jak zauważyła w swoim wystąpieniu, Karski nie tylko objawił światu prawdę o holocauście, ale przez 40 lat był profesorem na Uniwersytecie Georgetown.

 

Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialne były: prezes RNP, prof. Lidia Filus, wykładowca matematyki w NEIU i wiceprezes RNP Czesława Kolak, wykładowca języka polskiego w NEIU. Akademia odbyła się dzięki współpracy RNP z NEIU Office of Alumni Relations oraz NEIU Foundation.

 

Aulę Student Union-Alumni Hall wypełnił tłum gości, składający się z kilku pokoleń społeczności polonijnej, przedstawicieli różnych środowisk, lokalnych władz, Kościoła oraz sympatyków polskiej grupy etnicznej. Akademię poprzedziła degustacja różnych przysmaków oraz nieformalne powitania i rozmowy w serdecznej atmosferze, ponieważ rokroczna akademia w NEIU jest również okazją spotkania się z dawno nie widzianymi przyjaciółmi.

 

Zebranych gości powitali: prof. Filus, asystent wicerektora NEIU Juan Guardia z Centrum do Spraw Wymiany Kulturalnej im. Angeliny Pedroso, dziekan Wydziału Artystyczno-Naukowego NEIU, Wamucii Njogu, a także Michalina Maliszewska, asystentka dziekana ds. studiów magisterskich, była laureatka stypendiów NEIU.

 

Hymny państwowe, amerykański i polski, odśpiewała Aleksandra Podowski, solistka Zespołu Pieśni i Tańca ZPRK „Polonia”.

 

W swoim wystąpieniu konsul Robert Rusiecki z Konsulatu Generalnego RP, między innymi podziękował p. Wierzyńskiej za udział w uroczystości i utrwalanie ważnego rozdziału w historii polskiej i światowej, jakim jest dzieło Jana Karskiego.

 

Z koncertami wystąpiły młode talenty: skrzypaczka Ola Kwaśny oraz pianista Igor Lipiński, student muzycznych studiów magisterskich, który jest też laureatem stypendium CEP. Zespół „Polonia”, pięknie i z gracją wykonał wiązankę tańców polskich. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Anna Krysińska, a choreografem Cecylia Rożnowska.

 

Ceremonii wręczenia stypendiów Rady Nauczycieli Polonijnych – zwycięzcom konkursu literackiego dla młodzieży akademickiej – przewodniczyła prof. Filus (w zastępstwie Cz. Kolak, która z powodów osobistych była nieobecna).

 

Stypendium Sister M. Edward Gira Award otrzymała Małgorzata Sobolewska, studentka kierunku dziennikarskiego na Northeastern Illinois University.

 

Stypendium Marlene Wilczynski Gill Award przyznane zostało Annie Nasińskiej, studiującej nauki społeczne na Eastern Illinois University.

 

Stypendium Stanislawa Plichta and LJ Investments Award uzyskał wspomniany wcześniej Igor Lipiński.

 

Stypendium Vanessa Przybylo Kolpak Award otrzymała Oliwia Kwiecień, studentka Wydziału Nauk Politycznych w NEIU.

 

Stypendium Blessed Sister Celina Borzecka Award zostało przyznane Aleksandrze Bomba, studentce studiów magisterskich w zakresie stosunków międzynarodowych w NEIU.

 

Stypendium For Future Teacher Award otrzymała Natalia Sporschill, studentka edukacji specjalnej na University of Illinois at Chicago.

 

Ponadto Rada Nauczycieli Polonijnych przyznała doroczne wyróżnienia dziedzictwa narodowego. Specjalne wyróżnienie otrzymał informatyk Jan Aaftink, prezes LJ Investments. Firma innowacji logistycznej rokrocznie sponsoruje stypendia CEP.

 

Wyróżnieniem za ofiarną służbę na rzecz społeczeństwa uhonorowany został James Kolak, emerytowany inżynier elektryk, który od lat niestrudzenie, razem z żoną, prof. Kolak, działa na rzecz promocji kultury i języka polskiego w Chicago.

 

Tytuł Nauczyciela Roku został przyznany Danucie Schneider, emerytowanej nauczycielce liceum Madonna High School. Posiada tytuł magistra geografii. Pracowała na Wydziale Geografii UIC oraz wykładała język polski i angielski w lokalnych college´ach. Patriotka polska i propagatorka kultury polskiej .

 

Wyróżnienie dla zasłużonego absolwenta-pedagoga przypadło w udziale Joannie Lis, nauczycielce matematyki w liceum Foreman High School, która stosuje innowacyjne metody wykładowe i szczyci się znacznymi osiągnięciami w nauczaniu oraz wprowadzaniu najnowszych technologii do klasy na użytek uczniów.

 

Wyróżnienie otrzymał też Chicago Society of Polish National Alliance. Nagrodę odebrał prezes organizacji Frank Czaja. Organizacja ma w dorobku wiele cennych inicjatyw społecznych, a wśród nich założenie Polskiej Opieki Społecznej, pierwszej polonijnej agencji socjalnej, która obecnie nazywa się Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie

 

Na koniec uroczystości pokrojono i rozczęstowano świąteczny tort. Odbyła się też loteria fantowa, z której dochód sfinansuje następne stypendia RNP.

 

Impreza współsponsorowana była przez organizacje i biznesy polonijne, Konsulat Generalny RP oraz indywidualnych darczyńców. Listę można będzie znaleźć na witrynie internetowej Rady Nauczycieli Polonijnych – czyli Council of Educators in Polonia. RNP (CEP) nie tylko zrzesza pedagogów polskiego pochodzenia, ale też wspiera moralnie, patriotycznie oraz finansowo utalentowaną i uzdolnioną młodzież polonijną.

 

Tekst i zdjęcia:

Alicja Otap

 

 

REKLAMA

2090705470 views

REKLAMA

2090705770 views

REKLAMA

2092502230 views

REKLAMA

2090706053 views

REKLAMA

2090706199 views

REKLAMA

2090706344 views