REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisW hołdzie ofiarom katastrofy W niedzielę marsz i Msza Św. Narodowa

W hołdzie ofiarom katastrofy W niedzielę marsz i Msza Św. Narodowa

-


„Z głębokim smutkiem i poczuciem ogromnej straty członkowie Rady Miejskiej przeżywają żałobę po śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie lotniczej, w wyniku której życie straciło 96 osób, podczas podróży na uroczystości upamiętniające zbrodnię w Lesie Katyńskim – jedną z największych tragedii narodowych Polski w okresie wojny…” 

REKLAMA

 

Tak zaczyna się rezolucja sponsorowana przez burmistrza Richarda M. Daley i przyjęta 14 kwietnia br. przez Radę Miejską Chicago. Pełny tekst historycznego dokumentu można przeczytać na stronie internetowej sekretrza miejskiego Miguela del Valle: www.chicityclerk.com

 

Czwartkową ceremonię w Radzie Miejskiej Chicago rozpoczął ks. Franciszek Róg z Bazyliki św. Jacka, który przedstawił sylwetkę śp. prezydenta Kaczyńskiego. 

 

Pomimo bardzo napiętego harmonogramu obrad, burmistrz Daley i blisko połowa radnych wygłosili krótkie przemówienia okolicznościowe, wyrażając współczucie dla narodu polskiego i polskiej społeczności mieszkającej w Chicago, a także – przekonanie, że Polska podźwignie się z nieszczęścia, jak wielokrotnie w swojej historii. 

 

Niektóre z wystąpień miały charakter bardzo osobistych reminiscencji. Burmistrz Daley wspominał swoje spotkania z Lechem Kaczyńskim prezydentam Warszawy – miasta siostrzanego Chicago, oraz później, gdy już był prezydentem RP. 

 

Radny Patrick Levar, w którego 45. okręgu znajduje się siedziba Dziennika Związkowego oraz studio radia WPNA 1490 i telewizji Polsat, powiedział, że prezydent Kaczyński był świetnie wykształconym człowiekiem, a przy tym bardzo skromnym. Levar wyraził dumę z polskiego pochodzenia. 

 

O swoim polskim rodowodzie przypominali też radni: Michael Zalewski (23. okręg), Bob Fioretti (2. okręg) i John Rice (36. okręg). Radny Bernard Stone, który jest pochodzenia żydowskiego, podkreślił, że jego rodzice urodzili się w Polsce.

 

Radny Ariel Reboyras z 30. okręgu mówił, że poznał prezydenta Kaczyńskiego w 2007 roku przy pomniku Kościuszki i podkreślił, że jego dobrym przyjacielem był Wojciech Seweryn, pomysłodawca Pomnika Katyńskiego (znajdującego się na cmentarzu św. Wojciecha w Niles), delegat Polonii (z ramienia ZKP) na uroczystości katyńskie, który też zginął w katastrofie lotniczej. 

 

Radna 39. okręgu Margaret Laurino stwierdziła, że jest mocno związana z polską społecznością, która licznie zamieszkuje jej dzielnicę. Ponadto w 39. okręgu znajduje się siedziba Związku Narodowego Polskiego – podkreśliła radna Laurino i dodała, że łączą ją przyjacielskie stosunki z ZNP i prezesem Franciszkiem Spulą. 

 

Radny Brian Doherty z 41. okręgu przypomniał, że jego poprzednik Roman Puciński, będąc młodym reporterem jako jeden z pierwszych ujawnił prawdę o polskich oficerach pomordowanych w Katyniu na rozkaz Stalina.

 

Radny Fioretti wspominał, że wiele lat temu zwiedzał miejsce kaźni w Lesie Katyńskim. Katastrofę pod Smoleńskiem nazwał „bezprecedensową stratą dla wszystkich”.

 

Udział w środowej uroczystości wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago z konsulem generalnym Zygmuntem Matynią, a także liderzy organizacji polonijnych, a między innymi: prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, wiceprezes ZNP Teresa Abick, skarbnik ZNP Marian Grabowski, prezes KPA-IL Kazimierz Chlebek, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, wiceprezes Związku Podhalan Marek Ogórek, rzecznik ZP Wojciech Dorula, a także Lucy Bucka, komendantka Związku Harcerstwa Polskiego i Teresa Buckner, wiceprzewodnicząca Komitetu Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Obecna także była p. Anna Wójtowicz z synem Danielem, córka śp. Wojciecha Seweryna.

 

Tego samego dnia liderzy organizacji polonijnych przy współpracy Konsulatu RP i władz miasta Chicago wstępnie ustalili, że po Paradzie 3 Maja, dedykowanej pamięci ofiar katastrofy lotniczej, odbędzie się w Millennium Park koncert w hołdzie owym ofiarom.

 

***

 

W niedzielę 18 kwietnia  Polonia pożegna prezydenta Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię i wszystkich Polaków tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej, biorąc udział w marszu żałobnym i nabożeństwach.

 

Marsz rozpocznie się o godz. 4:30 po południu przy kościele św. Stanisława Kostki, 13 50 W. Evergreen Avenue. O godz. 5 po południu – błogosławieństwo i modlitwa za zmarłych w kościele św. Trójcy, przy 118 N. Noble Street i o godz. 7 wieczorem Narodowa Msza Święta w intencji Polaków poległych pod Smoleńskiem w Katedrze Świętego Imienia, pod adresem 735 N. State Street. Glównym celebransem będzie kardynał Francis George. Będzie mu asystował ks. biskup Tomasz Paprocki.

 

Marsz jest inicjatywą polonijnych organizacji na czele z Kongresem Polonii Amerykańskiej, Związkiem Podhalan i Związkiem Klubów Polskich. 

 

Tekst i foto:

Alicja Otap

REKLAMA

2091101734 views

REKLAMA

2091102033 views

REKLAMA

2092898492 views

REKLAMA

2091102314 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091102460 views

REKLAMA

2091102604 views