REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZłota plakieta dla Eda Kelly’ego

Złota plakieta dla Eda Kelly’ego

-

(Informacja własna) – W piątek 16 listopada br. w znanym dobrze lokalu polonijnym “The White Eagle” w Niles odbył się uroczysty bankiet zorganizowany przez organizację “Vision Illinois”, honorujący zasługi popularnego i lubianego w tym mieście polityka, Edmunda Kelly’ego. Ten liczący już sobie 83 lata legendarny „przyboczny” burmistrza Richarda J.

Daley’a, ojca obecnego burmistrza Chicago, przebył całe epoki życia politycznego naszego miasta, zapisując się we wdzięcznej pamięci całych jego środowisk i grup etnicznych (w tym i polskiej!), jak mało który lider.
Dlatego też setki zgromadzonych aktywistów Partii Demokratycznej gorąco i szczerze oklaskiwało podziwianego Eda Kelly’ego, kiedy odbierał z rąk Terrence J. O’ Briena oraz Andrewa Przybyły złotą plakietę “Vision Illinois”, organizacji stawiającej sobie od początku za cel “efektywne poparcie dla polityków obu partii na kluczowe stanowiska w administracji tego miasta”.

Filmowa prezentacja, od której rozpoczął się wieczorny bankiet, stanowiła poruszająca głęboko emocjonalna podróż w czasie, przypominając wszystkim pokoleniom zebranych tego wieczoru “czasy i dokonania Eda Kelly’ego”. Urodzony w Chicago, w roku 1924, uczęszczał do St. Philip’s High School aż do wybuchu II wojny światowej, aby podjąć studia najpierw na renomowanym DePaul University, a odebrać dyplom na University of Iowa, w roku 1942. Zaraz po tym wstąpił w szeregii armii amerykańskiej, toczącej szczególnie dramatyczne walki na azjatyckim froncie wojennym.

Przyjęty do formacji US Marines brał udział w całej serii lotów bojowych jako strzelec pokładowy, przede wszystkim na południowym Pacyfiku, a następnie był świadkiem okupacyjnego stacjonowania oddziałów wojsk amerykańskich w Chinach, w latach 1945-1946. Kiedy zakończyła się światowa wojna i mógł powrócić do Chicago, miał bardzo wyraźnie zdefiniowaną wizję tego, co zamierzał teraz robić. Jeszcze w czasie swoich studiów z pasją występował w zespole baseballowym, zdobywając w krótkim czasie miejsce w zespołach szczycących się wyróżnieniami “All-Star”,“All-City” wreszcie “All Catholic Team”.

Kiedy grał w lidze Rycerzy Kolumba, pobił wręcz rekordowy wynik 58 punktów zdobytych w jednym tylko meczu. Będąc w szeregach armii również z wielkim poświęceniem brał udział w rozgrywkach sportowych, zapewniając sobie miejsce w All Service Basketball League, czyli wśród najlepszych, równocześnie stawiając szybkie kroki ku sukcesom na ringu bokserskim.
Sport miał zająć ważne miejsce także w jego późniejszym życiu, kiedy przeszedł do cywila. W 1948 r. rozpoczął swoją wielką karierę w Chicago Park District jako nader aktywny i pomysłowy instruktor sportowy, który zwrócił powszechną uwagę swoimi inicjatywami i akcjami w całym środowisku.

Pozwoliło mu to z czasem awansować na stanowisko zastępcy, a następnie Generalnego Superintendenta sieci chicagowskich parków publicznych, w roku 1973, zwracając na siebie uwagę władz miasta i lokalnych polityków.
Od 1968 r. do 2004 Ed Kelly pozostawał jednym z najgłośniejszych w Chicago demokratycznym „commiteemanem” z 47 Wardy, jednocześnie przez 34 lata miał wpływ na układ kandydatów w wyborach jako przewodniczący tej ważnej sekcji Partii Demokratycznej. Dysponował przez tamte lata potężnym potencjałem niemal 5 tys. miejsc pracy w parkach i sportowych instytucjach Chicago, jaki mądrze i trafnie dzielił pomiędzy główne grupy etniczne, nie zapominając przy tym zwłaszcza o Polakach, co czyniło go w naszym środowisku postacią cenioną i lubianą. Tak pamiętają go do dziś wszyscy, którzy z bliska obserwowali jego decyzje i kroki.

Należał do gorących orędowników idei przebudowy stadionu Soldier Field, podobnie jak muszli koncertowej w Grant Parku. Przeprowadzenie tych inwestycji było tym samym jego osobistym sukcesem, za który czekały go zasłużone nagrody i uznanie. Nie zapominał jednak o młodzieży, przyszłości miasta, i wiele starań oraz czasu poświęcił na ekspansje programów sportowych, zwłaszcza wśrod tych grup i środowisk, które potrzebowały wsparcia. Wchodził w liczne i owocne alianse z liderami grup oraz środowisk etnicznych, w tym także, przez długie lata, z prezesem ZNP, Edwardem Moskalem, dla rozbudowania sieci turniejów oraz rozgrywek sportowych w szkołach i dzielnicach.

Intensywnie wspierał także ekspansje programów dla ludzi w wieku emerytalnym, tworząc ostatecznie 56 takich inicjatyw na terenie Chicago, kiedy wcześniej było ich tylko 17. Objęcie wiekszości jego działań, w tak wielu kierunkach naraz, przekracza ramy tego sprawozdania: udzielał się bowiem również w szeregu klubach sportowych, takich jak np. Chicago Packers oraz Zephyrs, był asystentemtrenera na Loyola University, z widocznymi rezultatami. Został na szereg lat dyrektorem programów lekkoatletyki w Our Lady of Lourdes, wspierającym wiele mistrzowskich zespołów. Należał do centralnego, a następnie narodowego komitetu bokserskiego, którego akcjom należy przypisać odrodzenie się tego sportu amatorskiego. Wreszcie, jako osoba patronująca szeregu inicjatywom bardzo udanych zbiórek charytatywnych był w stanie skutecznie wspomóc szereg środowisk i organizacji.

Bankiet “Vision Illinois” w „The White Eagle” z pewnością przyniósł wiele satysfakcji i uznania sędziwemu Edowi Kelly’emu, który raz jeszcze zaimponował zebranym swą żywotnością i energią, a także doskonałym samopoczuciem. Sam fakt pojawienia się na bankiecie nader licznej grupy czołowych polityków demokratycznych, takich jak Jessie White czy Tom Hynes, ald. Tom Allen i Patrick J. Levar, niezależnie od paru pamiętnych wystąpień takich osobistości, jak np. Neil Hartigan, świadczył o wysokim stopniu jego nieustającej popularności i prawdziwej sympatii, jaką darzą polityka 47 Wardy tysiące ludzi, którzy w przeszłości mieli z nim osobiście wiele do czynienia.

Prezes Franciszek J. Spula, który jest obecnie członkiem Zarządu Wykonawczego „Vision Illinois” (wraz z Andrew Przybyło) stawił się na bankiecie wraz z całym zespołem urzędników i działaczy Związku Narodowego Polskiego, a więc z wiceprezeską Teresą Abick i Paulem Odrobiną na czele, podobnie jak z nowym skarbnikiem, Marianem Grabowskim.W gronie zaproszonych przy stole naszej organizacji znalazła się także Bożena Sztukowska, sekretarz prezesa Związku, Frank Józefiak, szef wydziału zatwierdzającego ubezpieczenia związkowe, Emily Leszczyński, dyrektor generalny Alliance Printers, oraz red. naczelny “Zgody”, dr Wojciech A. Wierzewski.

Tekst i zjdęcia:
Wojciech A. Wierzewski

REKLAMA

2091104801 views

REKLAMA

2091105100 views

REKLAMA

2092901565 views

REKLAMA

2091105389 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091105537 views

REKLAMA

2091105681 views