REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZ działalności Związku Narodowego Polskiego

Z działalności Związku Narodowego Polskiego

-

Amerykańska flaga to symbol narodowej jedności i wolności

REKLAMA

Dzień 14 czerwca jest ustanowiony w Ameryce jako ,,Dzień Flagi”. Dla wszystkich Amerykanów jest przypomnieniem korzeni swojej Ojczyzny, w której się urodzili lub Ojczyzny nowej, którą zaadoptowali. Przypomina ona o wdzięczności za błogosławieństwa, których doświadczamy i pamięci o ideałach Ameryki.

Rokroczne obchodzenie tego dnia zapoczątkował w 1885 roku nauczyciel ze szkoły publicznej w Wisconsin. Pomysł ten bardzo spodobał się władzom szkolnym i na przestrzeni wielu następnych lat był wielokrotnie kontynuowany. W dniu tym przewidziany był specjalny program, każde dziecko otrzymywało flagę, wszyscy śpiewali patriotyczne pieśni.

 

W 1894 roku gubernator stanu Nowy Jork zaproponował, aby tego dnia na wszystkich budynkach publicznych wywieszone były narodowe flagi. W Illinois została zawiązana organizacja American Flag Day Association, aby promować i kontynuować obchody tego dnia. W tym samym roku, 1894, pod auspicjami tego związku odbyły się w chicagowskich szkołach publicznych obchody Dnia Flagi, w których uczestniczyło 300.000 dzieci. Również grupy dorosłych urządzały z tej okazji patriotyczne programy. Zainspirowany tymi obchodami prezydent Woodrow Wilson w swojej proklamacji z dnia 30 maja 1916 roku potwierdził obchody Dnia Flagi. Jednakże dopiero prezydent Harry Truman aktem Kongresu z dnia 3 sierpnia 1949 roku ostatecznie i oficjalnie ustanowił dzień 14 czerwca jako dzień obchodów Dnia Flagi.

 

Dokładnie tego samego czerwcowego dnia święto flagi celebrowano w głównej siedzibie Związku Narodowego Polskiego.Wiceprezes Paweł Odrobina przewodniczył uroczystości, natomiast prezes Franciszek Spula powitał zebranych gości:

 

,,Dzisiejszy dzień daje nam możliwość poznania jak duże znaczenie i jak ważny dla nas jest symbol flagi. Flaga jest oznaką naszego kraju, jedności ludzi pod tym samym sztandarem. Jest ona godłem honoru, oznaką naszych celów i dążeń.

 

Od 1777 roku jest ona symbolem i wyrazem amerykańskiego zjednoczenia. Trzy kolory, czerwony, biały i niebieski reprezentują część naszego dziedzictwa jako narodu.

 

Żyjemy w kraju, gdzie prawa człowieka są przestrzegane i szanowane. I właśnie flaga przypomina nam o tym.

 

Chcemy oddać hołd kobietom i mężczyznom, wszystkim tym, którzy zabezpieczają naszą wolność. Dzisiaj wykorzystując tę uroczystość w imieniu naszej organizacji, Związku Narodowego Polskiego, chcemy podziękować tym co polegli, weteranom za ich pomoc w obronie naszego kraju w czasie największej potrzeby i zabezpieczenie naszej bezcennej wolności ”– powiedział na zakończenie Franciszek Spula.

 

Następnie na trzy maszty znajdujące się przed siedzibą naszej organizacji zostały wciągnięte trzy flagi. Pierwszą, flagę amerykańską wciągnął Joseph Magielski, dyrektor Działu Sprzedaży ZNP, drugą, polską, weteran Roman Bucoń, i trzecią flagę ZNP, Marek Dobrzycki. Po ślubowaniu wierności (Pledge of Allegiance), razem z komisarką Barbarą Wesołowski, został odśpiewany przez skarbnika Mariana Grabowskiego hymn amerykański, natomiast chwilą ciszy uhonorowana została pamięć tych co polegli w obronie naszej wolności, a także pamięć Lottie Kubiak, sekretarki ZNP w latach 1975 – 1983, która zmarła 11 czerwca 2011 r.

 

Obecni byli wszyscy urzędnicy: prezes Franciszek Spula, wiceprezesi Teresa Abick i Paweł Odrobina, skarbnik Marian Grabowski i sekretarz Karol Komosa. Przybyło wielu członków naszej bratniej organizacji, dyrektorowie: Anna Wierzbicka, Krystyna Domalewski i Artur Trybek, komisarze Okręgu XII Barbara Wesołowski i Roman Bucoń, Okręgu XIII Irena Hercik i Zenon Olejniczak, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej: Maria Roszek i Zygmunt Goliński, przedstawiciel Obozu Młodzieżowego Władysław Cygan, a także goście – alderman z 41. Wardy Mary O`Connor i Marek Dobrzycki, radny z Harwood Hts.

 

Ostatnim punktem było odśpiewanie przez wszystkich ,,God Bless America ”. Po ceremonii wszyscy zaproszeni zostali na tradycyjne hot dogi, kawę i lody.

 

Historia Flagi

Świętowanie takiego dnia jest najwłaściwszym momentem na przypomnienie paru szczegółów z historii amerykańskiej flagi.

 

Pierwszy Akt Flagi Kongres oficjalnie zatwierdził w 1777 roku. Nikt nie jest całkowicie pewien, kto pierwszy zaprojektował flagę amerykańską z gwiazdami i paskami. Wygląda, że to kongresman Francis Hopkinson prawdopodobnie zaproponował taki wizerunek, a Betsy Ross, krawcowa z Filadelfii uszyła pierwszą flagę. Aż do 24 czerwca 1912 roku całkowity wygląd, proporcje pasków i gwiazd nie był oficjalnie zatwierdzony.

 

W następstwie tego flagi pochodzące z wcześniejszych czasów mają dziwnie ułożone gwiazdy, przypadkowe proporcje, pozostawione dowolnemu uznaniu wykonawcy flagi. Jednakże ogólny wygląd pierwszej flagi był inspiracją do zatwierdzenia wyglądu ostatecznego, oficjalnej flagi amerykańskiej.

 

W pierwszym akcie z 1777 roku ustanowiono, że flaga amerykańska będzie miała 13 poziomych pasków w kolorach czerwonym i białym ułożonych na przemian i 13 białych gwiazd na niebieskim tle reprezentujących 13 pierwszych kolonii. Akt z 13 stycznia 1794 roku stwierdza, że po maju 1795 roku flaga ma mieć 15 pasków i 15 gwiazd. Następny akt z 14 kwietnia 1818 roku podpisany przez prezydenta Monroe mówi, że flaga ma mieć jednak 13 pasków i tyle gwiazd ile jest stanów, a dodawanie następnej gwiazdy ma się odbywać każdego 4 lipca poprzedzającego powstanie nowego stanu. Prezydent Taft wydał następny akt, 24 czerwca 1912 roku, który stwierdza, że białe gwiazdy powinny być w 6 poziomych rzędach po 8 w każdym, z czubkiem zwróconym do góry.

 

Następnie prezydent Einsenhower aktem ze stycznia 1959 roku stwierdza, że gwiazdy powinny być ułożone w 7 rzędach, po 7 gwiazd w każdym, tworzących układ rzędów pionowych i poziomych. Ostatni akt zatwierdzony przez tego samego prezydenta dnia 21 sierpnia 1959 roku stwierdza, że gwiazdy mają być ułożone: 9 gwiazd w rzędach poziomych i 11 gwiazd w zestawieniu pionowym. I ostatecznie taką flagę amerykańską widzimy powiewającą na różnych oficjalnych uroczystościach.

 

Krystyna Białasiewicz

Zdjęcia: Robert Jadach

REKLAMA

2090812738 views

REKLAMA

2090813038 views

REKLAMA

2092609498 views

REKLAMA

2090813321 views

REKLAMA

2090813467 views

REKLAMA

2090813611 views