REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBal Letni Muzeum Polskiego ku pamięci Sabiny Logisz

Bal Letni Muzeum Polskiego ku pamięci Sabiny Logisz

-

REKLAMA

Nagroda „Ducha Polskości”

dla Alexa Storożyńskiego

Chicago (Inf. wł.) – Dziesiątego czerwca w hotelu „Sheraton” przy 301 E. North Water w Chicago odbyła się doroczna impreza charytatywna Muzeum Polskiego w Ameryce – „Wielki Bal Letni” zorganizowany w tym roku ku pamięci wieloletniej pracownicy i hojnej sponsorki muzealniczej placówki Sabiny Logisz. Wzięło w nim udział około 150 osób, którym bliska sercu jest działalność założonej w 1935 roku najstarszej i największej polskiej placówki wystawienniczej poza granicami kraju.

 

Wśród licznego grona uczestników piątkowej imprezy witanych przez przewodniczącą Balu Betty Uzarowicz obecni byli między innymi: jezuita, ojciec superior Stanisław Czarnecki, zastępca konsula generalnego RP w Chicago Robert Rusiecki, prezes Związku Lekarzy Polskich Józef Mazurek, prezeska Związku Polek w Ameryce Północnej Wirginia Sikora, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski, prezes Związku Nauczycieli Polskich Ewa Koch, prezeska Związku Nauczycieli Polonijnych i Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej Lidia Filus oraz wielu innych.

 

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Halinę Misterkę i Geraldine Balut-Coleman, po czym do wspólnej modlitwy przed posiłkiem zaprosił zgromadzonych, przełożony ojców jezuitów w Chicago, o. Stanisław Czarnecki. Toast na cześć gości, sponsorów i pomyślność kierowanej przez siebie placówki wzniosła prezes Muzeum Maria Cieśla.

 

Po skonsumowaniu wystawnej kolacji prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko -Katolickiego Joseph Drobot w asyście wspomnianej już prezeski Muzeum i jego dyrektora Jana Lorysia rozpoczęli uroczystość honorowania sponsorów z grupy tzw. „Białych Kruków”, którzy wsparli placówkę kwotami tysiąca dolarów i więcej. W tym gronie były osoby prywatne oraz organizacje. Sponsorzy zostali uhonorowani kwiatami. Liczne grono sponsorskie zostało również wymienione w okolicznościowym wydawnictwie, które otrzymali wszyscy uczestnicy Balu. Obecny na imprezie prezes zarządu Związku Lekarzy Polskich Józef Mazurek wręczył pani prezes Marii Cieśli czek na 5000 dolarów.

 

Prezes dziękując za okazywaną pomoc podkreślił, że jako Polonia amerykańska jesteśmy wspólnie zobowiązani wobec przyszłych pokoleń do utrzymania Muzeum jako ważnej placówki naukowej i centrum kulturalnego Polonii w Ameryce.

 

– Prosimy państwa o pomoc i wsparcie w naszych działaniach i jednocześnie dziękujemy serdecznie za dotychczasową nieustanną i szczodrą pomoc – podkreślił prezes Drobot.

 

Punktem kulminacyjnym imprezy było wręczenie dorocznej nagrody ”Ducha Polskości” przyznawanej za wybitne osiągnięcia w pielęgnowaniu tradycji i kultury polskiej na ziemi amerykańskiej oraz wkład w rozwój chicagowskiej placówki.

 

W tym roku to specjalne wyróżnienie – „Polish Spirit Award” – odebrał Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, dziennikarz i laureat nagrody Pulitzera.

 

Laureat urodził się na nowojorskim Greenpoincie w rodzinie Dionizego Storożyńskiego i Ireny z domu Krzyżanowskiej. Studiował na stanowym uniwersytecie w Nowym Jorku oraz na Columbia University, gdzie skończył wydział dziennikarstwa.

 

Jako dziennikarz pracował w “New York Daily News” i “New York Sun”, pisał dla “Wall Street Journal”, “Chicago Tribune”, “New York Post”, “Newsday” oraz wydał kilka własnych publikacji. Alex Storożyński był członkiem zespołu redakcyjnego w „Daily News”, który w 1999 roku został uhonorowany nagrodą Pulitzera. Do najbardziej znanych publikacji dotyczących promocji spraw polskich w Stanach Zjednoczonych należy biografia Tadeusza Kościuszki. Jest inicjatorem kampanii walki w amerykańskich mediach z przekłamaniami historycznymi, między innymi na temat używania sformułowań o polskich obozach koncentracyjnych. Petycję w sprawie mylnej informacji podanej przez New York Times, że obóz koncentracyjny Dachau znajdował się w Polsce, podpisało blisko milion osób.

 

Alex Storożyński prowadził wywiady z najsłynniejszymi polskimi politykami. Jest częstym gościem programów radiowych, w których zawsze stara się promować Polonię, Polskę i Polaków. W 2004 roku magazyn polski „Przegląd” nazwał go nowym typem przywódcy polskiej społeczności i zaliczył do grona 100 najbardziej wpływowych Polaków żyjących za granicą, a rok później magazyn „Polish-American Word” nadał mu tytuł „Człowieka Roku”. Jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, między innymi Złotego Krzyża Zasługi. Laureat dziękując za statuetkę „Ducha Polskości” zapewnił, że nie ustanie w pracy na rzecz Polski i Polonii.

 

Celem charytatywnego Balu organizowanego w okresie letnim przez Muzeum Polskie w Ameryce jest spotkanie z przyjaciółmi MPA oraz zbieranie funduszy na działalność placówki. Muzeum pozostaje jedyną tego typu placówką w USA, zachowującą i promującą kulturę polską oraz polsko-amerykańską poprzez różnorodne projekty: wystawy, programy edukacyjne i wieczory autorskie. Muzeum Polskie w Ameryce jest centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum.

 

Od wielu lat Muzeum Polskie w Ameryce jest aktywnym etnicznym centrum kulturalnym i przechowuje zgromadzone zbiory dla przyszłych pokoleń. Ludzie związani z Muzeum podejmują liczne starania, aby odnowić i zmodernizować placówkę oraz zabezpieczyć bezcenną kolekcję muzealną. Muzeum jako instytucja niedochodowa liczy na pomoc i wsparcie ze strony sponsorów w zachowaniu i promocji dziedzictwa zarówno kultury polskiej, jak i polsko-amerykańskiej. Muzeum służy wszystkim badaczom historii Polonii, zarówno tym z USA, jak i przybyłym do Stanów Zjednoczonych z Polski oraz rozproszonym po całym świecie.

 

Nie tak dawno odrestaurowano Pokój Paderewskiego oraz sanie królewskie z XVIII wieku. Obecnie trwa renowacja Galerii Sztuki im. Stephena i Elizabeth Ann Kuśmierczyk sponsorowana przez syna. Muzeum służy wszystkim badaczom historii Polonii, zarówno tym z USA, jak i przybyłym do Stanów Zjednoczonych z Polski, oraz rozproszonym po całym świecie.

 

W czasie trwania Balu prowadzona była loteria z cennymi nagrodami. Do wygrania były między innymi czeki na 2500, 1000 i 750 dolarów. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna. Do tańca przygrywała orkiestra Antoniego Kawalkowskiego.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Sprostowanie. W drugiej części niniejszego numeru w artykule Andrzeja Baraniaka „Z Polonią przez świat” wkradł się przykry błąd, za który autor bardzo przeprasza zainteresowaną osobę. Nazwisko prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego zostało przez pośpiech i niedokładność komputerowej czcionki zmienione.

Pana Josepha Drobota serdecznie przepraszamy.

Redakcja

REKLAMA

2091036233 views

REKLAMA

2091036532 views

REKLAMA

2092832991 views

REKLAMA

2091036813 views

REKLAMA

2091036959 views

REKLAMA

2091037103 views