REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedXII Dożynki Związku Klubów Polskich w Yorkville

XII Dożynki Związku Klubów Polskich w Yorkville

-

„Gość w domu, Bóg w domu…”

 

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Obecność dzisiaj osób dorosłych i dzieci w tradycyjnych strojach ludowych, które przyniosły przed ołtarz wieńce i dary z tegorocznych plonów ziemi oraz obecność nas wszystkich w korowodzie dożynkowym, jest najlepszym dowodem na to, że obrzęd dożynkowy dla ludzi wywodzących się ze społeczności wiejskiej jest świadectwem wspólnoty kulturowej i społecznej pisanym w różnych czasach polskiej historii – powiedział honorowy prezes Związku Klubów Polskich Edward Mika do uczestników tegorocznych dożynek zorganizowanych dwudziestego szóstego sierpnia w Ośrodku Młodzieżowym Związku Narodowego Polskiego przez ZKP.

 

Dożynki to manifestacja odrębności chłopskiej i dumy z faktu przynależności do tego stanu, to wspaniała okazja, aby się razem pomodlić dziękując Panu Bogu i Matce Boskiej Częstochowskiej w dniu Jej święta za tegoroczne plony i opiekę nad polskim narodem, jak również wyrazić nasz szacunek dla ludzi pracujących na roli, dla których treścią życia jest rodzina i praca – stwierdził mówca dziękując wszystkim za przybycie na uroczyste nabożeństwo odprawione przez kapelana ZKP ks. Ryszarda Miłka i zaprosił wiernych zgromadzonych w Kaplicy Jana Pawła II do udziału w obrzędzie dożynkowym przygotowywanym od dwunastu lat przez Alinę Szymczyk i członków Tetaru Ludowego „Rzepicha.

 

Celebrację obrzędu dożynkowego poprzedził program patriotyczny „Do Ciebie Polsko mówimy” poświęcony tematyce historyczno-wyzwoleńczej. W programie zaprezentowanym przez „Rzepichę” wykorzystane zostały teksty poety polonijnego, eseisty i prozaika, Władysława Panasiuka, fragmenty przesłania Błogosławionego Jana Pawła II, urywki kazań ks. Piotra Skargi oraz tekst o polskich Drużynach Strzeleckich autorstwa Władysława Janusza Obary.

 

Po zakończeniu programu patriotycznego do Kaplicy zbliżył się korowód dożynkowy prowadzony przez poczty sztandarowe i członków Plutonu Reprezentacyjnego Zrzeszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Za nimi z bochnem chleba i koszem owoców na ofiarowanie szli gospodarze uroczystości, prezes ZKP Tadeusz Czajkowski i pierwsza wiceprezes Teresa Buckner. Za gospodarzami podążali członkowie teatru „Rzepicha” w barwnych strojach z regionu rzeszowskiego niosąc wieńce i wiechy dożynkowe. Na czele niesiono główny wieniec wykonany w kształcie kapliczki z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Inne wieńce miały kształt: korony, serca i koła.

 

Godzinę przed południem rozpoczęła się uroczysta Msza św. dożynkowa odprawiona przez kapelania ZKP, proboszcza parafii św. Franciszka Borgii, ks. Ryszarda Miłka, który wygłosił również ujmujące kazanie. Liturgię uświetnił Chór im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Eugeniusza Ballarina, który na zakończenie nabożeństwa wykonał wiązankę pieśni narodowych, patriotycznych i kościelnych z ulubionym utworem Błogosławionego Jana Pawła II „Barka”. Psalmy śpiewały najmłodsze uczestniczki dożynek, Wiktoria Stankiewicz i Nicola Leśnia z „Rzepichy”.

 

Dziękując wszystkim gościom za przybycie gospodarz uroczystości Tadeusz Czajkowski przestawił gości honorowych z Polski: Majestat Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował minister Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Maria Belina-Brzozowska z Gabinetu Prezydenta RP oraz zastępca konsula generalnego RP w Chicago, konsul Robert Rusiecki. Obecny był starosta Powiatu Dąbrowa Tarnowska Tadeusz Kwiatkowski z żoną Jadwigą.

 

Po nabożeństwie i przerwie na posiłek rozpoczął się program dożynkowy pod tytułem: „Bóg w Dom, gość w Dom”, przygotowany i zaprezentowany przez Teatr Ludowy „Rzepicha”.

 

Na widowisko złożyło się szereg obrazków opowiadających o trudzie i pracy na ziemi, o znaczeniu chleba w życiu każdego człowieka. Matka z córką opowiedziały przypowieść o tym, kiedy to sam Jezus Chrystus przyszedł do łanu pszenicy, aby błogosławić dojrzałym kłosom. Zaprezentowano obrazki: siewu zboża i orki, koszenia oraz dziękowania Bogu za urodzaj, wreszcie obtańczenia chleba. W kolejnej scence obrzędu dożynkowego starostowie – Maria Lipska i Jerzy Wąsik wręczyli bochen chleba gospodarzowi Dożynek, Tadeuszowi Czajkowskiemu, żeby go podzielił i rozczęstował wśród publiczności. To barwne, opowiadające o cudzie chleba widowisko zakończyło się pieśnią „Błogosławiony chleb ziemi czarnej” .

 

W czasie dzielenia chleba prowadzony przez Krystynę Sanakiewicz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca ZKP „Mały Wawel” zatańczył „Przepióreczkę”.

 

Drugą część widowiska poświęconą celebracji wieńców artyści „Rzepichy” rozpoczęli pieśnią, „Zakwitła nam rutka”. W tej części żniwiarki opowiedziały o żniwach wnosząc wieńce i śpiewając starą pieśń obrzędową: „Idzie wianek idzie, z pola wprost do izby, ustąpcie się ludzie, żeby nie miał ciżby, zboże obrodziło pięknie tego roku, ustąpcie się wszyscy, żeby nie miał tłoku, plon niesiemy plon w gospodarza dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało, plon niesiemy plon z Bożej woli on…”.

 

Na znak, że w polu już nic nie ma, zaprezentowany został taniec z wiechami. Następnie odbyło się wręczanie wieńców wraz z podziękowaniem wiankowym za wszelkie ich dobro jakie czynili przez cały rok dla swojego środowiska. Jako pierwszy na scenę został zaproszony długoletni kapelan ZKP, ks. Ryszard Miłek, który otrzymał wieniec w kształcie kapliczki z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

 

Oprócz księdza kapelana wieńcami wyróżnieni zostali: Stanisław Boduch, prezes Klubu Przybysławice, Piotr Oleksy, nowy dyrektor ZKP, Jan Langosz, długoletni członek ZKP, Jan Bator, prezes Klubu Błażowian, Maria Pacyna, długoletnia członkini ZKP, Stanisław Magnuszewski, dyrektor ZKP, Danuta Czajkowska i Zygmunt Łata, budowniczy Tablicy Smoleńskiej.

 

Starosta Dąbrowy Tarnowskiej, Tadeusz Kwiatkowski uhonorowany został wieńcem i wiechą, a jego żona otrzymała wykonane z owsa „serce lasowiackie” wraz z najnowszym Almanachem Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II „Sursum Corda”. Dziękując za uznanie i wyróżnienie starosta Tadeusz Kwiatkowski wręczył gospodarzowi dożynek okolicznościowe pamiątki oraz zaprezentował kierowany przez siebie powiat.

 

„Sercami lasowiackimi” i wydawnictwem ZLP obdarowani zostali również goście z Polski na czele z ministrem Maciejem Klimczakiem. „Sercami” uwitymi podobnie jak i wieńce oraz wiechy przez Alinę Szymczyk przy współpracy z Marią Lipską obdarowani zostali współpracujący przy wystawieniu widowiska dyrygenci chórów i zespołów oraz przedstawiciele mediów. Dziękując wszystkim wyróżnionym za pracę na rzecz polonijnego środowiska, artyści z „Rzepichy” zaśpiewali im przepiękną staropolska pieśń „Zahuczały góry, zaszumiały lasy”.

 

W kolejnej odsłonie dożynkowego widowiska zaprezentowała się starsza grupa tancerzy zespołu „Wawel” Krystyny Sanakiewicz, która wykonała tańce Beskidu Śląskiego, natomiast w wiązance tańców góralskich i pieśni wystąpił zespół góralski „Tatry”. Ostatnim akordem artystycznego programu był występ Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierownictwem Bolesława Rusnaka. Chórzyści zaśpiewali między innymi utwory: „Pod cieszyńskim mostem”, „Sercu najmilsza” i „Piękna nasza Polska cała”.

 

W programie artystycznym dożynek autorstwa Aliny Szymczyk, która napisała większość tekstów, program wyreżyserowała i go prowadziła, obok wspomnianych już występujących gościnnie chórów i zespołów wystąpili: Martynka Lipska, Wiktoria Stankiewicz, Nicola Leśniak, Celina Stankiewicz, Teresa Leśniak, Grażyna Maksymowicz, Antoni Bosak, Barbara i Wojciech Nowiccy oraz najstarsi członkowie „Rzepichy”: Maria Lipska, Maria Czerwonka, Jan Zbroja i śpiewający partie solowe Jerzy Wąsik. Teatrowi „Rzepicha” akompaniowała, jak zawsze, długoletnia akompaniatorka zespołu „Wici”, Jadwiga Preger i Roman Panko. Przy przygotowaniu dekoracji ołtarza pomagały: Teresa Grzasko, Kasia Kurek i pani Elżbieta.

 

Alina Szymczyk dziękując wszystkim za udział i przygotowanie obrzędu dożynkowego opartego na tradycjach wsi małopolskiej przypomniała, że każdy naród powinien szanować tradycje swoich ojców. Mówiąc o historii dożynek przypomniała, że już w VI p.n.e. w starożytnej Grecji obchodzono uroczystości związane ze świętem ziemi i plonów, nazywane „Dionizjami”, na których filozofowie i aktorzy dawali próbki swoich umiejętności i talentu.

 

Polskie dożynki, to obrzęd niezwykle piękny. Związany jest z zakończeniem prac żniwnych. Pełen jest poezji, myśli i cech narodowych, znajdujących swoje odbicie w prezentowanych pieśniach i tańcach.

 

My, jako Polacy mieszkający na emigracji chcemy przypominać i pielęgnować nasze piękne zwyczaje dożynkowe, bowiem jest to jeden z najpiękniejszych obrzędów dorocznych w polskiej kulturze narodowej – podkreśliła autorka dożynek.

 

Dziękując autorom programu, wykonawcom i wszystkim gościom, którzy pomimo padającego deszczu w grupie kilkuset osób przybyli do Yorkville, żeby uczestniczyć w obrzędzie dożynkowym kultywującym tradycje chłopskiego święta, gospodarz imprezy Tadeusz Czajkowski zaprosił do dalszej zabawy przy muzyce grupy „Góra Band”.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090731347 views

REKLAMA

2090731649 views

REKLAMA

2092528112 views

REKLAMA

2090731935 views

REKLAMA

2090732085 views

REKLAMA

2090732229 views