REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedRocznica i polskie obozy

Rocznica i polskie obozy

-

O Polonii i Ameryce


REKLAMA

14 czerwca 1940 roku do powstającego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przywieziono z Tarnowa pierwszy transport, składający się z 728 więźniów politycznych. Byli to Polacy oraz kilku polskich Żydów. 70 lat od tamtego wydarzenia, które dało początek masowej eksterminacji Polaków, Żydów i szeregu innych nacji na niespotykaną w świecie skalę, historia tamtych wydarzeń bywa wciąż – świadomie lub nie – przeinaczana. Celują w tym niektóre media amerykańskie, używając uparcie w odniesieniu do Auschwitz określenia „polski obóz”. Ten niefortunny skrót myślowy, pochodzący od geograficznego położenia hitlerowskiego obozu, sugeruje, że to Polacy, a nie niemieccy naziści byli sprawcami Holocaustu.

 

W 2007 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zadecydował o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau we wpisie na listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z propozycją przedstawioną wspólnie przez Polskę i Izrael, oficjalna nazwa wpisanego na listę miejsca to: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. To pomogło, ale nie do końca, skoro nie pozwoliło całkowicie wyeliminować obraźliwego dla Polaków terminu.

 

Najnowszy przykład jego użycia pochodzi z największej amerykańskiej gazety – „Wall Street Journal”, która w artykule z 6 maja autorstwa Lindy Grant, wywodzącej się z rodziny żydowskich imigrantów, używa określenia “polski obóz koncentracyjny”. Redakcja WSL monitowana licznymi telefonami i listami e-mail’owymi, domagającymi się sprostowania, nie kwapi się nawet usunąć błędnej nazwy ze swego internetowego wydania. Zamieściła jednak list do redakcji Konsul Generalnej RP w Nowym Jorku – Ewy Juńczyk-Ziomeckiej. “Opisywanie obozu koncentracyjnego jako „polskiego” tylko dlatego, że znajdował się on na okupowanych terytoriach Polski, jest równoznaczne ze wskazywaniem, iż Polska uczestniczyła w zbrodniach nazistowskich. W rzeczywistości Polska była ofiarą najbrutalniejszej działalności Hitlera, a życie podczas wojny straciło 6 milionów obywateli polskich” – napisała konsul Ziomecka.

 

Do „Wall Street Journal” zwrócił się także Kongres Polonii Amerykańskiej i działająca pod jego auspicjami komisja obrony dobrego imienia Polski. Szef komisji Frank Milewski z nowojorskiego oddziału stanowego KPA zapowiedział, że Kongres Polonii Amerykańskiej będzie zabiegać o usunięcie sformułowania ze strony internetowej WSJ. Milewski chce też zaproponować redakcji Wall Street Journal, by napisała artykuł o pierwszym transporcie więźniów do Oświęcimia sprzed 70. lat

 

Wojciech Minicz

REKLAMA

2091102972 views

REKLAMA

2091103271 views

REKLAMA

2092899730 views

REKLAMA

2091103552 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091103698 views

REKLAMA

2091103842 views