REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedRichard Daley dziękuje Polonii

Richard Daley dziękuje Polonii

-

REKLAMA

Obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Chicago (Inf. wł.) – 26 kwietnia w chicagowskim Art Institute odbyły się obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowane po raz ostatni przez burmistrza Chicago Richarda Daley, który pod koniec przyszłego tygodnia odchodzi z urzędu.

W imprezie wzięło udział liczne grono przedstawicieli organizacji polonijnych łącznie z członkami Komitetu Organizacyjnego Parady, któremu przewodniczył Tadeusz Czajkowski. W gronie gości honorowych obecni byli między innymi: Konsul Generalny RP Zygmunt Matynia, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Joseph Drobot, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Zagata, prezes Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Mary Anselmo, prezes Związku Ślązaków Marek Niezgoda, prezeska Polish Women’s Civic Club Anna Burzycki, prezeska Legionu Młodych Polek Teresa Skawski, wiceprezeska Związku Polek w Ameryce Sharon Zago, przewodnicząca Obwodu Związku Harcerstwa Polskiego druhna Barbara Chałko, prezeska Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, prezes Polish-American Police Association Tom Surma i wielu innych.

 

Na podium zostali zaproszeni także: Wielki Marszałek Parady Tadeusz Makarewicz oraz laureatki konkursów na miss różnych polonijnych organizacji. Konkurs Królowej Parady reprezentowały: królowa Natalia Ladziński w otoczeniu dam dworu, Joanny Ptasiński i Elżbiety Bućko. Obecne były laureatki organizowanego przez Legion Młodych Polek Balu Amarantowego, z Królową Balu Aleksandrą Kurzydłowski. Okręg XIII Związku Narodowego Polskiego reprezentowała Miss Patricka Radom. Ze Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego przybyła Monika Marszałek i Robert Bukowski, ze Związku Polek w Ameryce Jacqueline Boratyn. Związek Podhalan reprezentowała królowa Magdalena Walkosz Strzelec i Zbójnik Roku Grzegorz Zarycki.

 

Zgromadzonych powitała dyrektor biura Katharine LaMantia z Department of Cultural Affairs, a następnie głos zabrała prowadząca uroczystość Patricka Jackowiak, kierownik departamentu administracji urzędu miasta. Po odśpiewaniu hymnów narodowych przez harcerski duet: Barbara Wilczek, śpiew, i Julia Adamczyk, akompaniament na skrzypcach, głos zabrał Konsul Generalny RP Zygmunt Matynia.

 

W swoim wystąpieniu reprezentant władz RP nawiązał do wydarzeń sprzed 220 lat. Podkreślił, że Polacy mają prawo i są dumni z faktu, że ustawa zasadnicza uchwalona przez Sejm Czteroletni jest najstarszą demokratyczną konstytucją w Europie i drugą po amerykańskiej na świecie. W owym czasie była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego. Wprowadzała szereg reform porządkujących sprawy państwa oraz ładu społecznego.

 

 

Jej uchwalenie oznaczało wprowadzenie trójpodziału władzy. Władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm składający się ze szlachty i przedstawicieli miast. Konstytucja w znacznym stopniu ograniczała wpływ magnaterii na elekcję, pozbawiała szlachtę prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi przyjmując ich pod opiekę prawa i rządu krajowego. Znosiła prawo szlachty do jednostronnego unieważniania umów zwieranych przez chłopów o zamianie pańszczyzny na czynsz. Zakładała wprowadzenie jednolitego rządu, skarbu i wojska. Za religię panującą uznawała katolicyzm, przy pełnej tolerancji innych, uznawanych przez państwo wyznań. Znosiła liberum veto i wprowadzała zasadę zwykłej większości głosów przy podejmowaniu decyzji. Niestety, jej wprowadzenie w życie zostało storpedowane przez kolejne rozbiory kraju.

 

Zabierając głos burmistrz Richard Daley, który odchodzi z urzędu i po raz ostatni był organizatorem przyjęcia z okazji Konstytucji 3 Maja, powiedział, że poczytuje sobie za wielki zaszczyt, iż przez dwie dekady mógł służyć ludziom tak wspaniałego miasta i kraju. Uznał za wielki przywilej służbę społeczeństwu, które w swojej etniczności tworzy jedną wielką całość, a jego integralna część stanowią Polacy. Zdaniem burmistrza, to między innymi takim ludziom, jak Polakom, Ameryka zawdzięcza swoją pozycję. Jest krajem, w którym możemy służyć społeczeństwu i zarazem nie tracić swojej tożsamości. Ameryka jest krajem imigrantów, którzy są kluczem do sukcesu miasta, dzięki nim metropolia szybko się rozwija. Burmistrz sukcesów w najbliższej przyszłości upatruje w tym, że jest w nim dużo imigrantów i ludzi młodych.

 

– Polacy w Chicago poświęcają się dla swoich dzieci i wnuków starając się zapewnić im jak najlepsze wykształcenie i pozycję w społeczeństwie. Polska społeczność jest znakomitym fundamentem dla przyszłości Chicago – podkreślił burmistrz przypominając jednocześnie, że pierwsi polscy osadnicy przybyli do Stanów Zjednoczonych ponad 400 lat temu.

 

Przypomniał wielowątkowość wzajemnych relacji narodu polskiego i amerykańskiego w minionych dwóch stuleciach i stwierdził, że historia Stanów Zjednoczonych pełna jest przykładów wybitnego wkładu Polaków w tworzenie państwowości tego kraju, jego wolności i dobrobytu. Najlepszym przykładem takich postaw są historyczne postacie generałów: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował polonijnej społeczności za współpracę, jakiej doświadczył na przestrzeni minionych lat, kiedy kierował chicagowską administracją. Przekazał najlepsze życzenia dla polonijnych rodzin, dzieci i wnuków.

 

Na ręce przewodniczącego Tadeusza Czajkowskiego burmistrz przekazał okolicznościową proklamację i uhonorował dyplomami grono działaczy polonijnych zaangażowanych w organizację trzeciomajowych uroczystości w „Wietrznym Mieście”.

 

W pierwszym rzędzie okolicznościowe upominki otrzymały laureatki wspomnianego kwietniowego Konkursu na Królową Parady. Następnie Richard Daley wręczył przyznawane corocznie cztery dyplomy uznania.

 

Jako pierwsza odebrała wyróżnienie siostra Marta Cichoń, przełożona konwentu z parafii św. Jacka. Kolejne dyplomy trafiły w ręce działaczek Związku Klubów Polskich: Zdzisławy Lipińskiej, Anny Ziółkowskiej-Sobór i Aliny Szymczyk, autorki scenariuszy i realizatorki wielu przedsięwzięć kulturalnych i patriotycznych organizowanych pod egidą Związku Klubów Polskich i Komitetu Parady.

 

W podziękowaniu za dotychczasową współpracę przy organizacji trzeciomajowych imprez wiceprezeska Komitetu Organizacyjnego Teresa B. Buckner wręczyła gospodarzowi uroczystości okolicznościową statuetkę z dedykacją za wieloletnią współpracę. Sala zaśpiewała tradycyjne polskie „Sto lat”.

 

Do udziału w trzeciomajowych uroczystościach zaprosił wszystkich uczestników spotkania, przedstawicieli władz miasta i stanu oraz całą Polonię przewodniczący Komitetu Obchodów Tadeusz Czajkowski, który przypomniał, że w tym roku przemarsz rozpocznie się siódmego maja o godzinie 11:30 przed południem po ulicy Columbus. Wymarsz od skrzyżowania z ulicą Balbo do Monroe.

 

Część artystyczna trzeciomajowego spotkania miała dwa akcenty. Całą imprezę rozpoczął koncert pianisty młodego pokolenia, Daniela Szefera. Na zakończenie części oficjalnej natomiast, w wiązance tańców ludowych, wystąpił zespół „Wawel”. Przy okazji spotkania z burmistrzem liczne grono uczestników skorzystało z możliwości zrobienie sobie pamiątkowych fotografii z ustępującym włodarzem miasta Chicago. Uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek serwowany przez restaurację „Czerwone Jabłuszko”.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

 

REKLAMA

2090814483 views

REKLAMA

2090814783 views

REKLAMA

2092611243 views

REKLAMA

2090815066 views

REKLAMA

2090815212 views

REKLAMA

2090815356 views