REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Przynoszę piekło

-

Waszyngton (LAT) Były sierżant piechoty 40letni Matt LaBranche spędził w Iraku 9 miesięcy. Do kraju wrócił jak mówi nieżywy w środku. Trafił do wojskowego szpitala na wydział psychiatryczny. Po zakończeniu terapii wytatuował sobie na plecach zdanie: „Przynoszę wam piekło”. Słowa te w pełni oddają wpływ jaki wojna wywarła na jego psychikę.

Wśród żołnierzy takich jak LaBranche zdrowe ciało, chora dusza kryzys jest nieunikniony. Okazuje się, że co szósty żołnierz, po służbie w Iraku cierpi na posttraumatyczny stress. Z badań w Walter Reed Army Institute of Research wynika, że 15.6% żołnierzy piechoty morskiej i 17.1% żołnierzy armii wpadło w ciężką depresję, doznaje objawów lękowych i zaburzeń postraumatycznych, co prowadzi do długotrwałego czasami przez całe życie zachwiania chemicznej równowagi w mózgu, czego wynikiem jest bezsenność, ataki paniki, agresji, lęku i emocjonalne odrętwienie.

Eksperci z Administracji Armii i Weteranów obawiają się, że wpływ wojny na psychikę żołnierzy będzie daleko głębszy niż się przypuszcza. Badania przeprowadzono na 6200 żołnierzach, jedynie tych, którzy zgłosili swoje problemy i którzy odbywali służbę w Iraku na początku wojny przed wybuchem powstania.

Rozszerzenie działań wojennych, a w związku z tym coraz bardziej krwawe doświadczenia sprawią, że liczba żołnierzy z problemami mentalnymi będzie wzrastać. Wojna w Iraku, gdzie dzieci i kobiety giną tak samo jak żołnierze, a niewidzialni nieprzyjaciele detonują bomby, stwarza idealne warunki do rozwoju zaburzeń psychicznych.

Powojenny stres zrujnował życie niejednego człowieka. 30% weteranów wojny wietnamskiej doznało wyżej opisanych objawów, którym Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne nadało nazwę dopiero w 1985 roku. Brak odpowiedniej opieki po powrocie z wojny sprawił, że dziesiątki tysięcy zdesperowanych weteranów wietnamskich, niezdolnych do powrotu do normalnego życia, znalazły się na ulicy oddając się przestępczości i nałogom.

W ub. roku do klinik dla weteranów zgłosiło się o pomoc 1100 żołnierzy, którzy walczyli w Afganistanie lub w Iraku. W tym roku liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie. Ogólnie 23% żołnierzy leczonych w klinikach zdrowia psychicznego dla weteranów zdiagnozowano jako osoby cierpiące na zaburzenia posttraumatyczne. (eg)

REKLAMA

2094035208 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094035492 views

REKLAMA

2095831944 views

REKLAMA

2094035750 views

REKLAMA

2094035894 views

REKLAMA

2094036037 views