REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedNagroda Ducha Polskości dla polonijnych weteranów - 28. Bal Letni Muzeum Polskiego

Nagroda Ducha Polskości dla polonijnych weteranów – 28. Bal Letni Muzeum Polskiego

-

Chicago (Inf. wł.) – W tym roku doroczną nagrodę Muzeum Polskiego „Ducha Polskości” otrzymują nasi kochani polonijni weterani za pielęgnowanie polskich tradycji wojskowych i patriotycznych na ziemi amerykańskiej – powiedziała podczas ceremonii wręczenia wyróżnienia prezeska Muzeum Polskiego w Stanach Zjednoczonych Maria Cieśla. Uroczystość rozdania statuetek Polish Spirit Award była punktem kulminacyjnym 28. Balu Letniego Muzeum Polskiego, który 20 czerwca odbył się w sali balowej hotelu Wyndham w podchicagowskim Rosemont.

Wyróżnienie przyznawane przez Muzeum za pielęgnowanie polskości na obczyźnie oraz wspieranie działalności najstarszej i największej placówki muzealniczej poza krajem w tym roku zostało ustanowione jako nagroda zbiorowa dla byłych żołnierzy polskich sił zbrojnych na Zachodzie oraz w kraju. Statuetki „Ducha Polskości” z rąk prezeski Muzeum Marii Cieśli i przewodniczącego Rady Nadzorczej, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Wallace Ozoga odebrali między innymi: prezes Fundacji Armii Krajowej, wiceprezes Koła Armii Krajowej w USA Wiesław Chodorowski, prezes „Karpatczyków” Henryk Ścigała, prezes Placówki 15 Stowarzyszenia Polskich Weteranów Tadeusz Walasiak, komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Albert Letza, Teodozja Musiałowicz i Leszek Niedźwiecki z Koła SPK 31. Wyróżnieniem uhonorowani również zostali żołnierze 5. Kresowej Dywizji Piechoty, podkomendni gen. Stanisława Maczka i lotnicy.

Do uroczystej prezentacji polskich weteranów, którzy służyli w jednostkach Armii Amerykańskiej w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, zaprosił dyrektor Muzeum Jan Loryś, major artylerii. Na cześć weteranów orkiestra Antoniego Kawalkowskiego odegrała hymny bojowe poszczególnych formacji. Gratulacje weteranom złożył również pułkownik Gwardii Narodowej Illinois James Schroeder.

– Czujemy się bardzo zaszczyceni tym wyróżnieniem i jesteśmy wdzięczni Muzeum Polskiemu w Ameryce, że dostrzega naszą pracę tak dla Polski jak i Polonii – podkreślił prezes Fundacji AK Wiesław Chodorowski. – Zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu walczyliśmy o wolność kraju. Najpierw z Niemcami, a później z komunistami. Bardziej współcześnie również z tym, żeby nad Wisłą z oficerów bezpieki nie zrobiono weteranów. Koło AK w Stanach Zjednoczonych i Fundacja AK pracują, żeby upamiętniać prawdziwą historię Polskiego Państwa Podziemnego i żeby przeciwstawiać się fałszom, które przez wiele lat opinii publicznej wpajali komuniści przed rokiem 1989 – podkreślił Wiesław Chodorowski.

Byli żołnierze Armii Krajowej ze Stanów Zjednoczonych starają się wspomagać swoje koleżanki i kolegów będących w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej, którzy w głównej mierze żyją na terenach byłego Związku Sowieckiego. Rocznie ta pomoc wynosi po kilkanaście tysięcy dolarów. Ma ona również wymiar pomocy medycznej w lekach i drobnym sprzęcie. Podobnie jak koledzy z innych formacji, wspierają materialnie Muzeum Polskie oraz działają na rzecz promowania Polski w amerykańskim środowisku. To między innymi dzięki Fundacji AK na chicagowskich uniwersytetach Illinois i Loyola stworzone zostały działy studiów polskich, na których pracują stypendyści AK.

Bal miał bardzo uroczystą oprawę. Zgromadzonych powitała jego przewodnicząca, I wiceprezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Teresa B. Buckner. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego przez polonijne harcerki na czele z druhną Barbarą Chałko, przewodniczącą Obwodu ZHP w Chicago, i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Annę Danowską głos zabrała honorowa przewodnicząca Balu – Bożena Matynia, żona konsula generalnego Zygmunta Matyni, który wraz z grupą współpracowników był gościem honorowym wieczoru.

Do wspólnej modlitwy przed kolacją zaprosił zgromadzonych wicekapelan Zjednoczenia Polskiego Rzymsko- Katolickiego ks. Anthony D. Iwuc, a toast za pomyślność Muzeum i Polonię wzniosła jego prezeska Maria Cieśla. Przed prezentacją laureatów „Polish Spirit Award” prezes ZPRK Wallace Ozog podziękował przedstawicielom różnych organizacji i właścicielom biznesów za okazywane wsparcie dla Muzeum. Warto przypomnieć, że działalność tej jedynej w swoim rodzaju polonijnej placówki wystawienniczej w Stanach Zjednoczonych jest finansowana ze składek członkowskich (już od 25 dolarów na rok), opłat za wstęp oraz darowizn od osób indywidualnych i organizacji.
W części artystycznej wystąpiła para taneczna Erin Marie i Grzegorz Rykowski z „Greg Rykowski Studio Dance”, którzy po swoim występie zaprosili uczestników do poloneza. W kuluarach imprezy można było obejrzeć wystawę ukazującą dokonania polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.

Przybywających do sali balowej gości witały przedstawicielki „Pulaski Investment Corporation”, serwujące sponsorskie trunki „Sobieskiego”, oraz Hanna Kapica i Agnieszka Ptasznik czuwające nad organizacją miejsc w sali balowej. Grupa wolontariuszek z Muzeum prowadziła loterię i cichą aukcję, z której dochód wspomoże działalność placówki. Na sali obecne były także przedstawicielki Biblioteki Narodowej w Warszawie, Mariola Nałęcz i Jolanta Byczkowska, które współpracują w opracowywaniu zbiorów znajdującej się w muzeum biblioteki.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2091112075 views

REKLAMA

2091112375 views

REKLAMA

2092908835 views

REKLAMA

2091112658 views

REKLAMA

2091112805 views

REKLAMA

2091112951 views