REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedJubileuszowy Bal Polonaise w Miami

Jubileuszowy Bal Polonaise w Miami

-

O Polonii i Ameryce

REKLAMA




Były prezydent Lech Wałęsa, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Miami Thomas Wenski, generał Mieczysław Bieniek z Dowództwa Transformacyjnego NATO w Norfolk w Wirginii – to tylko najbardziej znane nazwiska z długiej listy gości, którzy wzięli udział w 40. Międzynarodowym Balu Poloneza w Miami organizowanym tradycyjnie przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami.

 

Znamienitością gości i listą dokonań Instytutu w dziedzinie propagowania kultury polskiej w Ameryce jubileuszowy Bal Polonaise z pewnością przyćmił wszystkie dotychczasowe. W liście do członków i przyjaciół Instytutu jego założycielka i prezydent Blanka Rosenstiel przypomina, że od samego początku stał się on platformą do promowania Polski w USA za pośrednictwem filmów, wystaw, konferencji, publikacji oraz wydarzeń kulturalnych z udziałem wybitnych gości, w tym światowej sławy naukowców i artystów.

 

Znak firmowy Balu to inauguracyjny polonez z Lechem Wałęsą i Blanką Rosenstiel w pierwszej parze, a największa atrakcja to możliwość porozmawiania i zrobienia zdjęć z najbardziej znanymi gośćmi. Tym razem zdecydowanie największym powodzeniem cieszył się Lech Wałęsa, do którego ustawiła się wręcz kolejka, a na niezbyt odległym drugim miejscu tego nieformalnego konkursu popularności uplasował się kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Stało się tradycją, że podczas Balu wręczane są nagrody i wyróżnienia za działalność na rzecz Polski w Ameryce. Laureatem Złotego Medalu Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej został kardynał Stanisław Dziwisz, a dr Maria Siemionow odebrała medal za wybitne osiągnięcia na polu medycyny. Z kolei kardynał Dziwisz odznaczył Blankę Rosenstiel za jej pomoc dla powstającego w Krakowie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Centrum ma pełnić funkcję wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.

 

Specjalne wyróżnienie za promowanie kultury polskiej i działalność charytatywną w polonijnym środowisku medycznym w USA, a także za pomoc medyczną dla Polski odebrała od Blanki Rosenstiel Barbara Pągowska-Cooper. Za promocję polskiej historii i kultury w mediach Instytut wyróżnił amerykańską dziennikarkę i pisarkę polskiego pochodzenia Ritę Cosby. Jej książka „Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca” trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Zainspirowały ją wojenne przeżycia jej ojca – Ryszarda Kossobudzkiego, który walczył w polskim ruchu oporu i był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Amerykański dziennikarz i działacz polonijny, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alexander Storożyński został laureatem tegorocznej nagrody Lech Wałęsa Media Award przyznawanej przez Instytut Lecha Wałęsy. Wręczył ją laureatowi osobiście Lech Wałęsa. Storożyński otrzymał nagrodę za zwiększanie świadomości na temat polskiej kultury i historii w mediach amerykańskich. Nagrodę Lech Wałęsa Media Award Instytut Lecha Wałęsy przyznaje od 2010 r. osobom, które potrafią wzbudzić zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej sprawami Polski, jej historią, dziedzictwem kulturowym i życiem współczesnym.

 

W czasie balu odczytano list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym pogratulował on nagrodzonym laureatom i napisał: „Jestem przekonany, że my, Polacy w kraju, możemy czuć się dumni, że za oceanem mamy tak wspaniałych przyjaciół i ambasadorów naszego narodu. I za to, co z potrzeby serca i poczucia patriotyzmu robią Państwo dla Polski, serdecznie Państwu dzisiaj dziękuję”.

 

Wojciech Minicz

 

REKLAMA

2091112567 views

REKLAMA

2091112867 views

REKLAMA

2092909326 views

REKLAMA

2091113148 views

REKLAMA

2091113294 views

REKLAMA

2091113438 views