REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedJuż w tę sobotę 5 debiutantek i ich pierwszy wspaniały bal

Już w tę sobotę 5 debiutantek i ich pierwszy wspaniały bal

-

W tę sobotę odbędzie się doroczny wielki Bal Amarantowy organizowany przez Legion Młodych Polek od 1939 r. Od wielu lat bal odbywa się, tak jak i w tym roku, w Chicago Hilton and Towers przy 720 S. Michigan Ave., początek o godz. 6:45 wieczorem.

 

REKLAMA

Długa to i piękna tradycja, a jeszcze piękniejszy jest cel, dla którego Bal jest organizowany, gdyż fundusze zebrane tego wieczoru przekazywane są na cele charytatywne, kulturalne i fundusze stypendialne.

 

Dużo pisaliśmy o LMP we wcześniejszych artykułach, nie sposób nie wspomnieć, że LMP został założony 2 września 1939 r. na wieść o najeździe Niemiec hitlerowskich na Polskę. Inicjatorką LMP była Helena Piekło, która wraz ze swoimi młodymi koleżankami założyła tę organizację, której głównym zadaniem w owym czasie było niesienie pomocy humanitarnej zniewolonej Polsce oraz Armii Krajowej w całej Europie.

 

W tym roku nad balem czuwają dwie panie: Teresa Skawski – prezeska LMP, Mary Sendra Anselmo – przewodnicząca balu, oraz komitet organizacyjny. Na mistrza ceremonii w tym roku została wybrana Nina Siemaszko.

 

Debiutantki Balu Amarantowego 2011

 

Karolina, Maria Krzemień – ukończyła 18 lat, uczęszcza do Glenbard East High School, posiada nagrody ze Spanish Honors Society i English Honor Society, trenuje lekkąatletykę, gra w szkolnym zespole i uprawia gimnastykę. Jako wolontariuszka pracuje w szpitalu St. Alexis Church w Bensenville. Lubi pływać i tańczyć. Ukończyła podstawową i średnią polską sobotnią szkołę im. Gen. Sikorskiego w Addison, tańczy w zespole „Wici”, śpiewa na polskich mszach, gra na pianinie i flecie, najbardziej lubi czytać. W przyszłoszści che zostać pielęgniarką o profilu pediatrycznym.

 

Aleksandra Kurzydłowski – ukończyła 16 lat, jest studentką 2. roku na Loylola Academy w Wilmette, honorowego programu Dumbach Scholars. Jest sekretarką w zarządzie chóru i członkinią koła dramatycznego oraz klubów – medycznego, chińskiego i polskiego. W tym roku śpiewała na sportowych imprezach, na szkolnych mszach oraz uczestniczyła w muzycznej produkcji 13. Grała w grupie juniorów w piłkę nożną na Loyola Uniwersytecie. Jest ministrantem w czasie liturgicznych obrządków. Jako wolontariuszka przez ostatni rok pracuje w Human Dignity w Inverness. Aleksandra w przyszłości chce zostać lekarzem.

 

Emilia Pedziwiater-Vais – ukończyła 18 lat, studiuje na College of DuPage, od małego dziecka pomaga w „Darze Dziecka”. Ulubiony sport – siatkówka. Jest bardzo związana z polską tradycją i jest dumna, że może pomóc LMP w zbieraniu funduszy przez swoje uczestnictwo w Balu Amarantowym. Uczy się grać na pianinie od 6 lat, co sprawia jej przyjemność. Bardzo lubi uczyć się języków. Ukończyła polską szkołę im. Jana III Sobieskiego, aktualnie uczy się jez. francuskiego i chce poznawać inne. W przyszłości pragnie pracować w obsłudze lotniczej.

 

Aleksandra Podowski – ukończyła 17 lat, uczęszcza do William Howard Taft High School, należy do koła matematycznego, do National Honors Society, jest wiceprezesem w Senior Committee, należy do klubu francuskiego. Jako wolontariuszka pracuje w North Park Village Nature Grup, Austin Awalk, Avon Breast Center Walk, Chicago Marathon Volunteer, Woman’s Center Volunteer, Alliance for the Great Lakes. Ukończyła polską sobotnią szkołę św. Maximiliana Kolbe. Tańczy w zespole „Polonia”, bardzo często śpiewa hymny polski i amerykański na różnych uroczystościach polonijnych i nie tylko. Gra na pianinie i należy do Związku Polek w Ameryce, do Zjednoczenia Rzmsko-Katolickiego i Związku Narodowego Polskiego. W przyszłości chciałaby zostać naukowcem.

 

Kasia Wójcik – ukończyła 18 lat, uczęszcza do Fenton High School, otrzymała nagrodę NHS. High Honor Roll. W szkole gra w siatkówkę i jest w grupie tanecznej. Należy do ZNP, gdzie tańczy w zespole „Wici”. Ukończyła polską sobotnią szkołę. Jako wolontariuszka uczestniczy w marszach Relay for Life, pomaga dzieciom ze szkół podstawowych w grze w siatkówkę. Lubi tańczyć, grać w siatkówkę, pływać a najbardziej żonglować. W przyszłości chce pracować w Wyższej Szkole.

 

***

 

Teresa Skawski – obecna prezeska Legionu Młodych Polek i długoletnia członkini organizacji. Córka pani Teresy, Venessa Marie Skawski, została królową Balu Amarantowego w 1997 r. Teresa Skawski jest właścicielką biznesu komputerowego, który świadczy usługi dużym korporacjom. Jest bardzo związana ze środowiskiem polskim, należy do Polish Woman Civic Club i Kongresu Polonii Amerykańskiej – wydz. na stan Illinois. Jako wolontariuszka przez długie lata popiera Fundację Jana Pawła II – oddział Chicago. Jej mąż był prezesem fundacji i w dalszym ciągu jest aktywny. Pani Teresa Skawski była przewodniczącą Balu Amarantowego w ubiegłym roku, którego była przewodniczącą.

 

W tym roku jako prezeska LMP bardzo dużo pomaga w przygotowaniach do Balu obecnej przewodniczącej Balu, pani Mary Anselmo.

 

Nina Siemaszko – tegoroczna mistrz ceremonii Balu, jest córką Konstantego i Collette Siemaszko, długoletnich działaczy polonijnych. Pan Siemaszko prowadził grupę taneczną „Kościuszko” oraz przez długie lata był choreografem poloneza i mazura na Balu Amarantowym. Collette Siemaszko, chociaż nie była Polką, czynnie działała w LMP do ostatnich dni swojego życia. Nina urodziła się w Chicago, gdzie spędziła dzieciństwo i młodzieńcze lata. Udzielała się w harcerstwie, tańczyła w zespole swojego taty.

 

Nina Siemaszko uczęszczała do Goodman School of Drama na Uniwersytecie DePaul. Pierwsze kroki na scenie stawiała w teatrze Feliksa Konarskiego, Ref Rena, grając w jezyku polskim. Karierę filmową rozpoczęła rolą Marilyn Lee w filmie Francisa Forda Coppoli pt. „Trucker”. Następne to role w serialach telewizyjnych: „Lonesome Dove”, „The West Wing”, „More Tales of City” i „Mystery Woman”. Jest znana z filmu “The American President”. W 1998 r. była narratorem filmu „The Long Way Home”. Nina na stałe mieszka w Los Angeles, lubi ćwiczyć jogę, chętnie wraca do Chicago, tak jak tym razem, aby pełnić funkcję mistrza ceremonii na Balu Amarantowym LMP.

 

Mary Sendra Anselmo – przewodnicząca Balu Amarantowego 2011. W 1974 r. była królową Balu i od tamtej pory jest czynną członkinią LMP, w latach 1996-1998 pełniła funkcję prezeski LMP. Pracowała jako nauczycielka, a od 13 lat pracuje w biurze Clerk of the Circuit Court jako dyrektor oddziału obsługi klienta. Jest związana z Polskim Muzeum, Fundacją Kopernikowską i Kongresem Polonii Amerykńskiej – obecnie jest prezeską KPA wydz. na stan IL. Udziela się w amerykańskim świecie politycznym, brała udział w wielu kampaniach wyborczych. W roku 2010 sama startowała na senatora stanowego. Jej mąż, Henry, mówi o swojej żonie: „Mary jest piękna na zewnątrz, tak jak i wewnątrz. Ma możliwości wprowadzić swoją pasję i zamiary w życie”.


Jutrzejszego wieczoru Bal Amarantowy będzie wielkim przeżyciem dla debiutantek, bo to jest ich „pierwszy wspaniały bal”, tak jak śpiewała Kalina Jędrusik, tak jak przeżywała swój pierwszy bal Zosia z „Pana Tadeusza” i Tatiana z „Wojny i pokoju”.


Legion Młodych Polek życzy wszystkim debiutantkom, ich rodzicom i wszystkim gościom wspaniałych doznań i szalonych karnawałowych tańców. Kto jeszcze nie był na balu, zapraszamy na przyszły rok.


Informacje: (312) 371-3069 lub strona intrernetowa: www.lmp-chicago.org.


Oprac. Stanisława Rawicka

Komitet Polskiej Prasy

REKLAMA

2090777302 views

REKLAMA

2090777603 views

REKLAMA

2092574065 views

REKLAMA

2090777889 views

REKLAMA

2090778036 views

REKLAMA

2090778180 views