REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedIII Polskie Targi Uniwersyteckie Toronto – Chicago 2013

III Polskie Targi Uniwersyteckie Toronto – Chicago 2013

-

Studiuj w Sercu Europy!

Polskie Targi Uniwersyteckie to istotne wydarzenie w środowisku polonijnym. Po raz trzeci amerykańska i kanadyjska młodzież spotka się z przedstawicielami najlepszych polskich uczelni. Już 1 marca z inicjatywy Fahrenheit Center, rozpoczną się III Polskie Targi Uniwersyteckie. Organizatorzy zapowiadają, że ta edycja będzie wyjątkowa.

REKLAMA

Polish University Fair każdego roku przyciąga do Chicago i Toronto najbardziej znane polskie uczelnie. W ciągu dwóch lat na targach zaprezentowało się ponad 26 szkół wyższych, w tym prawie wszystkie uniwersytety medyczne. Wiele uczelni zyskało studentów. Coraz więcej przekonuje się, że Ameryka to szansa, z której warto skorzystać, szczególnie w obliczu niżu demograficznego. Studia w Polsce są tańsze, a dyplomy uznawane w Europie i nostryfikowane zarówno w USA, jak i Kanadzie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu Amerykanie studiujący w Europie, stają się bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Od początku istnienia Targów organizatorzy starają się umożliwiać polskim uczelniom wejście na rynek amerykański, dotarcie do środowisk polonijnych zarówno w USA, jak i w Kanadzie. – Co roku rozszerzamy ofertę, dajemy szansę na dotarcie do coraz większej ilości osób zainteresowanych studiami w Polsce. Dlatego w tym roku Targi odbędą się aż w 4 lokacjach. Będziemy zarówno na północy, jak i południu Chicago, a także w Toronto i Missisauga – mówi Zbigniew Piwoni, pomysłodawca Targów, prezes Fahrenheit Center. Jednak to nie wszystko co Zarząd Centrum przygotował dla uczestników. Po raz pierwszy w historii uczelnie będą miały możliwość prezentacji w kanadyjskich szkołach średnich. – Chcemy umożliwić uczestnikom Targów bezpośredni kontakt nie tylko z Polonią, ale także z młodzieżą kanadyjską, która także jest zainteresowana studiami w Polsce. Dlatego we współpracy z Wydziałem Oświaty, przygotowaliśmy plan prezentacji polskiej oferty edukacyjnej w tzw. secondary school. 28 lutego wszyscy reprezentanci uczelni będą mieli wyjątkową okazję promocji w kanadyjskich szkołach średnich – przekonuje Iwona Malinowska, wiceprezes Fahrenheit Center.

 

Amerykańska szansa

W tym roku 12 polskich uczelni skorzysta z szansy wypromowania się w Ameryce. Na Targach zaprezentują się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania, Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, Poznania i Wrocławia, Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Dolnośląska Szkoła Wyższa. Nie zabraknie także przedstawicieli uczelni medycznych: Collegium Medicum UJ, Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia, Poznania i Lublina. Kilka z nich będzie uczestniczyć w targach po raz pierwszy, w tym Uniwersytet Ekonomiczny z Wrocławia. Dr Marek Zimnak, reprezentant uczelni, a także Prezes Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Wyższych „PRom” podkreśla, że Ameryka to dla uniwersytetu nowy i niezwykle atrakcyjny kierunek. – Jeśli pojawią się poważniejsze rezultaty nie tylko dla uczelni medycznych, to takie wrażenie się umocni. Z pewnością należy takie próby podejmować, pomimo znaczących barier na tej drodze. Tym bardziej, że młodzieży polonijnej możemy zaoferować godne warunki i przyzwoitą dydaktykę – podkreśla. Dodaje także, że w Polsce jest więcej uczelni, które mają bogatą ofertę studiów w języku angielskim, ale nie wszyscy jeszcze wierzą, że studenci z tej strony Atlantyku przyjadą na studia do Europy – konkluduje. Kilkanaście uczelni jednak wierzy w ideę Polish University Fair, systematycznie pojawiają się na Targach i zyskują studentów. – Po ubiegłorocznych targach wzmogło się zainteresowanie i mamy kilku studentów polonijnych zarówno na regularnych studiach, jak i w Szkole Kultury i Języka Polskiego. Poza tym, umiędzynarodowienie jest obecnie jednym z priorytetów polskich uczelni. Nie chodzi tu jedynie o pozyskanie studentów w obliczu niżu demograficznego, ale także o ubogacenie środowiska uniwersyteckiego – mówi Prof. Agnieszka Lekka – Kowalik Prorektor ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą.

 

Podobnie sądzi dr Janusz Fudaliński, dyrektor Kancelarii Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zaznacza, że – Dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz pozostałych polskich uczelni udział w zagranicznych targach edukacyjnych to szansa promocji bardzo ciekawej oferty edukacyjnej, jaką dają studia na najlepszych polskich uczelniach. Targi to także szansa zainteresowania amerykańskiej i kanadyjskiej młodzieży kompleksową ścieżką kariery w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – mowa tu o szerokiej gamie studiów podyplomowych oraz możliwości podjęcia prestiżowych studiów MBA, realizowanych z partnerami m.in. ze Szwajcarii czy Szwecji – komentuje.

 

Z kolei Prof. Andrzej Heindrich z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, że targi dają możliwość dotarcia do studentów nie wywodzących się z kręgów polonijnych. – Po poprzednich Targach stwierdziliśmy pewien wzrost zainteresowania studentów amerykańskich naszą Uczelnią. Cenimy studentów z USA oraz Kanady i staramy się zwiększyć ich liczbę na naszej Uczelni. Możliwość bezpośredniego zaprezentowania naszej oferty edukacyjnej może mieć pozytywny wpływ na zainteresowanie potencjalnych przyszłych studentów – dodaje. Również według Kingi Drechny – Muchy, kierownik Biura Promocji Uniwersytetu Jagiellońskiego młodzież w Chicago i Toronto jest bardzo ważną grupą docelową i szansą dla polskich uczelni. – W obliczu niżu demograficznego, jak również coraz bardziej globalnego spojrzenia na wszystko – w tym również na rynek edukacyjny, trzeba sięgać coraz dalej z informacją i ofertą edukacyjną. Nie można ograniczać się tylko do rynku lokalnego: polskiego czy europejskiego – mówi. Dodaje także, że podczas ostatnich targów zainteresowanie UJ było ogromne.

 

W wyniku II Polskich Targów Uniwersyteckich na studia do Polski z Toronto przyjechał 22 – letni Romi Jaszczyński. Obecnie jest studentem europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Według niego, targi dały mu możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni. – Podczas rozmowy z przedstawicielkami UJ na Polish University Fair przekonałem się do studiowania w Polsce. Wybrałem studia tutaj, bo to kraj możliwości. Poza tym na uniwersytecie są wspaniali profesorzy, mili ludzie i niesamowite życie studenckie – twierdzi. Dodaje także, że targi są bardzo potrzebne młodzieży, a jeszcze bardziej uczelniom. – Jeśli polskim uniwersytetom zależy na międzynarodowej promocji, na tym żeby były znane w świecie i pozyskiwały studentów z zagranicy, powinny uczestniczyć w tej inicjatywie – uważa Romi.

 

Kształcą najlepszych

Tegoroczne Targi potrwają 4 dni. 28 lutego uczestnicy odwiedzą kanadyjskie szkoły średnie, po czym 1 i 2 marca zaprezentują się na Uniwersytecie w Toronto i Living Arts Centre. 3 i 4 marca wystawcy będą w Chicago. Tym razem wszyscy chętni do studiowania w Polsce będą mogli spotkać się z nimi w White Eagle (północna strona Chicago) oraz Moraine Valley Community College (południowa strona Chicago).

 

III Polskie Targi Uniwersyteckie odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konsulatu Generalnego w Chicago i Toronto, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, prezydentów i marszałków największych polskich miast, a także licznych mediów.

 

Znani absolwenci polskich uniwersytetów są najlepszym dowodem na to, że nasze uczelnie kształcą najlepszych. Warto zaznaczyć, że polskie szkoły wyższe coraz częściej pojawiają się w światowych rankingach najlepszych uczelni.

 

Pomimo tego, że zajmują dosyć odległe miejsca, cieszy fakt, że jest ich coraz więcej. Dla porównania, parę lat temu w rankingu szanghajskim były tylko dwie polskie uczelnie. Dzisiaj jest już sześć. Podobne tendencje uwidoczniły się po publikacji rankingu World University Rankings, na liście znalazły się aż cztery szkoły wyższe z Polski. O zaletach studiowania warto przekonać się podczas rozmowy z uczestnikami Targów. Ci, na pewno potwierdzą, że warto podjąć naukę w Polsce. W końcu to nie są zwykłe studia. To studia w Sercu Europy.

 

Natalia Łabuz

www.fahrenheitcenter.org

REKLAMA

2091095548 views

REKLAMA

2091095847 views

REKLAMA

2092892306 views

REKLAMA

2091096128 views

REKLAMA

2091096274 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091096418 views