REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedChiny straszą Amerykę samolotem J-20

Chiny straszą Amerykę samolotem J-20

-

Na dwa tygodnie przed wizytą chińskiego prezydenta Hu Jintao  u Baracka Obamy w Białym Domu, opinię zelekryzowała wiadomość o Chengdu J-20, chińskim samolocie bojowym piątej generacji, który zaczął odbywać testy w powietrzu. Do niedawna powątpiewano w zdolność tej maszyny do latania i uważano zapowiedzi Pekinu, iż nastąpi to niebawem, za przechwałki. Przewidywano, że myśliwiec nie będzie zdolny do latania przed 2017 rokiem.  J-20 jest odpowiednikiem amerykańskiego  F-22  klasy „Stealth” , co oznacza, że  jest niewykrywalny dla radarów wroga i nieosiągalny dla obrony przeciwlotniczej.

fot.J-20 schodzący do lądowania „przypadkowo” sfilmowany przez Chińczyków telefonem komórkowym i wstawiony do internetu…

Oblatywanie samolotu  miało rozpocząć się w południowo-zachodnich Chinach. Wiadomość o tym przedostała się do internetu za sprawą filmiku zarejestrowanego telefonem komórkowym przez przypadkowych świadków wydarzenia. Jakim cudem chińska cenzura internetowa nie zablokowała wstawienia zapisu na serwer YouTube,  nikt nie wie.

REKLAMA

Widocznie  nie jest to przeoczenie cenzury, a tzw.  przeciek  kontrolowany, mający na celu wywarcie stosownego wrażenia na Amerykanach, zarówno przed  wizytą chińskiego prezydenta w USA, jak i w trakcie obecnej wizyty amerykańskiego sekretarza obrony, Roberta Gatesa w Chinach.

Warto zauważyć,  że Ameryka dysponuje nowszym produktem niż F-22, którego „dogania” J-20. Jest to testowany już  supersamolot  F-35. Jednak prace nad jego wdrożeniem zostały opóźnione w związku z ograniczeniami budżetu obronnego USA.

Komentatorzy amerykańscy  zgadzają się, że sprawy J-20 nie można bagatelizować.  Od czasu II wojny, amerykańska doktryna wojenna przewiduje zaangażowanie w  militarne działania lądowe jedynie w przypadku wcześniejszego zapewnienia sobie pełnej dominacji nad wrogiem w powietrzu.  Pojawienie się  J-20 może to zmienić.

Cała historia jest dowodem na to, że  Chiny, unikające dotąd dowodów, iż starają się prowadzić z USA jakąkolwiek inną rywalizację poza gospodarczą i ekonomiczną, wkraczają także w obszar militarny.

Taka polityka wydaje się już trudna dla Amerykanów do zaakceptowania. Wyrazem swoistej ironii jest dowcip na temat prezentu, jaki Hu Jintao wręczy Barackowi Obamie podczas ich spotkania. Czyżby model  J-20?

Zobacz „przypadkowo” nieocenzurowany filmik na YouTube.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ES12uqh1Hsw[/youtube]

Waldemar Piasecki, Waszyngton

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

7 KOMENTARZE

  1. Ortografia kolego Swiety Spokoju, ortografia… Zanim zaczniesz innych pouczac sam idz gamoniu do szkoly. To po pierwsze. Po drugie, probuj rozumeic slowo pisane (to nie zawsze jest az tak trudne). Po trzecie, to ty nam du..y nie zawracaj.

  2. darecki sam jestes gamon masz trudnosci ze zrozumieniem …ja pisze o filmiku i to Ty masz klopoty ze zrozumieniem …ogladaj i ogladaj i ogladaj a moze wrescie bedziesz wiedzial o czym pisze ..masz pewna dolegliwosc ktora polega na tym, ze dostajesz orgazmu kiedy innym chcesz dokuczyc..obys sie nie posikal przypadkiem …

REKLAMA

2105276152 views

REKLAMA

2105276385 views

REKLAMA

2107072777 views

REKLAMA

2105276528 views

REKLAMA

2105276628 views

REKLAMA

2105276737 views