REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBożonarodzeniowe spotkanie środowisk akademickich

Bożonarodzeniowe spotkanie środowisk akademickich

-

REKLAMA

Minister Olgierd Dziekoński uhonorował pedagogów


Chicago (Inf. wł.) – Trzeciego grudnia w Konsulacie Generalnym RP w Chicago z udziałem ponad 200 osób odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie przedstawicieli środowiska nauczycieli akademickich i studentów z chicagowskich uczelni wyższych oraz nauczycieli polskich szkół sobotnich. Gościem honorowym świątecznego spotkania był szef Biura Doradców Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, minister stanu Olgierd Dziekoński.

 

Witając uczestników spotkania konsul generalny Zygmunt Matynia podkreślił, że rola pedagogów, zarówno tych akademickich, jak i pracujących w szkolnictwie polonijnym, jest bardzo ważna i trudna wręcz do przecenienia w procesie wychowywania młodych Amerykanów polskiego pochodzenia w duchu patriotyzmu i przy-wiązania do ojczystego kraju. Stwierdził, że Polsce bardzo zależy, aby młodzi obywatele amerykańscy polskiego pochodzenia dobrze się uczyli, zdobywali jak najwyższe pozycje na amerykańskim rynku pracy, w środowiskach biznesowych, politycznych i w przyszłości popierali interesy kraju swoich ojców i dziadów.

 

Oczekiwania Polski w stosunku do Amerykanów polskiego pochodzenia potwierdził minister Olgierd Dziekoński, który wyznał, że serce się raduje, gdy tak daleko od kraju, wśród młodych ludzi słyszymy język polski. – To wasza ciężka praca i wasza zasługa, za co serdecznie dziękujemy – podkreślił minister przyznając, że takie spotkania zawsze są okazją do przeżywania magii Świąt Bożego Narodzenia, składania sobie życzeń i obdarowywania się prezentami.

 

Jednymi z prezentów, jakie minister Dziekoński przywiózł ze sobą, były odznaczenia i medale, które w imieniu prezydenta RP wręczył polonijnym pedagogom. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP została odznaczona Helena Ziółkowska, która całe swoje życie poświęciła pracy oświatowej i społe-cznej, zarówno w systemie amerykańskim jak i śro-dowisku polonijnym.

 

Pani Helena po ukończeniu studiów na UJ i kilku latach pracy w Katedrze Filologii Polskiej UJ przybyła do Chicago, gdzie w 1971 roku ukończyła bibliotekarstwo na Rosary College w River Forest i przez 20 lat pracowała w bibliotece publicznej w dzielnicy Portage-Craign, w której odpowiedzialna była za polski dział. Gdy rozpoczynała prace na bibliotecznych półkach było 50 polskich tytułów. Odchodząc na emeryturę pozostawiła zbiór ponad 5 tysięcy polskich książek, walnie przyczyniając się do zbudowania działu polskiego tej biblioteki. Na terenie biblioteki zorga-nizowała wiele wystaw i imprez promujących polską kulturę. Spopularyzowała usługi biblioteczne dla Polonii regularnie pisząc artykuły i występując w programach radiowych.

 

W 1962 roku została członkiem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, którego w latach 1980-1983 i 2006-2008 była prezesem. Pracowała w wielu polskich szkołach sobotnich. Współtworzyła programy nauczania języka polskiego dla uczniów na poziomie szkoły podstawowej. Jest współautorką podręczników do nauki języka „Ukochany kraj” oraz „Ziemia droższa od innych”. Pani Helena jest pomysłodawczynią zjazdów nauczycieli polonijnych. Niewątpliwie największym dziełem nagrodzonej jest stworzenie kwartalnika nauczycieli polonijnych „Głos nauczyciela”, który wydawany jest od 1986 roku i stanowi nie tylko kronikę wydarzeń szkolno-oświatowych, ale jest także znakomitym forum wymiany opinii i stanowi dodatkowe źródło materiałów pomocniczych do nauki języka polskiego. Pani Helena jest także aktywnym członkiem wielu organizacji polonijnych, na czele ze Związkiem Narodowym Polskim, Zjednoczeniem Polskim Rzymsko-Katolickim i Związkiem Polek w Ameryce.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi został uhonorowany Jan Skupień, nauczyciel, poeta, redaktor, wieloletni korespondent i działacz Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Jest założycielem organizacji skupiającej polskich twórców ludowych, której był prezesem. Aktywnie działa w Komitecie Edukacji ZPwAP. Jest członkiem Koła Literacko-Dramatycznego oraz Kół Poronin i Biały Dunajec. W 1991 roku wydał tomik poezji „Wiersze sercem pisane”, a cztery lata później drugi tomik pod tytułem: „Przygrywka do piwka”. Za zasługi w upowszechnianiu kultury za granicą został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Złotym Krzyżem Zasługi minister Dziekoński odznaczył kierowniczkę szkoły im. Henryka Sienkiewicza Elżbietę Porembę, która od chwili przyjazdu do Stanów Zjednoczonych aktywnie działa w środowisku nau-czycielskim. Od 40 lat związana jest ze szkołą H. Sienkiewicza, którą kieruje od 25 lat.

 

Kolejnymi odznaczeniami, które minister Dziekoński wręczył, były Medale Komisji Edukacji Narodowej. Ich laureatkami zostały: Magdalena Kobiela, aktywny członek zarządu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, jego wiceprezeska oraz współzałożycielka szkoły im. Jana Brzechwy w Tinley Park, Anna Siek, kierowniczka szkoły im. Emilii Plater, współautorka podręczników do nauki języka polskiego pod tytułem: „Bliżej Polski” oraz „Do kraju tego”, Hanna Walas, inicjatorka powstania szkoły im. Jana Matejki, związana także ze szkołą Kazimierza Pułaskiego, organizatorka konkursów plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Ewa Wejda, wieloletnia dyrektor szkoły Kazimierza Pułaskiego, inicjatorka szkolnych wyjazdów dzieci do Polski, dzięki jej zaangażowaniu do polonijnych szkół trafiły tablice interaktywne oraz multimedialne pomoce nau-kowe ufundowane przez Wspólnotę Polską.

 

Ostatnią z nagrodzonych Medalem była Anna Witowska, od 2004 roku kierowniczka szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wraz z Marią Ślezak i Anną Siek opracowała i wprowadziła w życie zasady nowej, lepiej dostosowanej do specyfiki polonijnej formy matury pisemnej.

 

Po zakończeniu ceremonii wręczenia odznaczeń i me-dali rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Kolędy i pastorałki śpiewała Joanna Gronostajska z zespołem Włodka Zuterka. Po za-kończeniu części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni na wigilijny poczęstunek serwowany przez delikatesy Kazimiery Bober „Kasia’s Deli”.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2090764780 views

REKLAMA

2090765086 views

REKLAMA

2092561549 views

REKLAMA

2090765375 views

REKLAMA

2090765522 views

REKLAMA

2090765667 views