REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatLitwa. Butkeviczius: AWPL nie otrzyma stanowisk w rządzie

Litwa. Butkeviczius: AWPL nie otrzyma stanowisk w rządzie

-

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), partia wchodząca w skład litewskiej koalicji rządzącej, nie otrzyma żadnego stanowiska w rządzie – oświadczył w poniedziałek premier Litwy Algirdas Butkeviczius.

“Mogę powiedzieć, że oni (AWPL) definitywnie nie dostaną stanowiska w rządzie. Mogę to zagwarantować, ale poczekajmy na posiedzenie prezydium” – powiedział dziennikarzom Butkeviczius przed posiedzeniem prezydium Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP).

REKLAMA

Według Butkevicziusa oczekuje się, że prezydium LSDP przyjmie jego stanowisko przed zaplanowanym na wtorek spotkaniem rady politycznej rządzącej koalicji.

“Minister energetyki z AWPL definitywnie nie będzie mianowany. I nie będzie w moim gabinecie żadnej delegowanej przez nich (AWPL) osoby, która byłaby w stanie pełnić obowiązki ministra energetyki. Nie może być dwóch premierów, nie może być ministrów, którzy nie trzymają się programu rządu” – powiedział premier.

Butkeviczius wyraził przekonanie, że centrolewicowa koalicja przetrwa bez AWPL.

Koalicję rządzącą na Litwie współtworzą socjaldemokraci, centrowa Partia Pracy, ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. AWPL, zgodnie z porozumieniem miała stanowisko ministra energetyki i pięć stanowisk wiceministrów: energetyki, transportu, rolnictwa, oświaty i kultury.

Po wyborach parlamentarnych jesienią 2012 roku AWPL wprowadziła do Sejmu ośmiu posłów i przyłączyła się do centrolewicowej koalicji rządzącej. Obecnie koalicja posiada 89 mandatów w 141-osobowym Sejmie – pisze agencja BNS.

19 sierpnia prezydent Litwy Dalia Grybauskiate zdymisjonowała ministra energetyki Jarosława Niewierowicza, który w ramach formowania rządu po wyborach prezydenckich, wbrew opinii szefa rządu, zatwierdził na stanowisku wiceministra swego resortu Renatę Cytacką z AWPL; to stanowisko zajmowała ona do tej pory. Obserwatorzy nie wykluczają, że Niewierowicz, którego na stanowisko ministra energetyki zgłosiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, decyzję w sprawie Cytackiej podjął pod naciskiem AWPL.

Decyzja Niewierowicza oburzyła Butkevicziusa, który już przed miesiącem zapowiedział, że Cytacka nie zachowa stanowiska wiceministra, gdyż jej kompetencje są niewystarczające.

Prezydent Grybauskaite została 12 lipca zaprzysiężona na drugą kadencję. Zgodnie z konstytucją, tuż po zaprzysiężeniu prezydenta rząd składa na ręce głowy państwa swe pełnomocnictwa, a nowy prezydent zwraca je rządowi. Dotychczas ta procedura była formalnością. (PAP)

Na zdjęciu: Algirdas Butkeviczius fot.Valda Kalnina/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2119336451 views

REKLAMA

2119336541 views

REKLAMA

REKLAMA

2121132892 views

REKLAMA

2119336604 views

REKLAMA

2119336659 views

REKLAMA

2119336698 views