Strona głównaSportTurniej WTA w Indian Wells - Świątek pokonała Kostiuk i zagra w...

Turniej WTA w Indian Wells – Świątek pokonała Kostiuk i zagra w finale z Sakkari

-

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA rangi 1000 w kalifornijskim Indian Wells. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka pokonała Ukrainkę Martę Kostiuk (nr 31) 6:2, 6:1. Spotkanie trwało godzinę i dziewięć minut.

To było drugie spotkanie tych zawodniczek i druga wygrana Świątek.

Pierwszego seta podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wygrała gładko, choć zanotowała tylko cztery uderzenia wygrywające. Kostiuk starała się grać agresywnie, ale raz po raz się myliła. Popełniła aż 15 niewymuszonych błędów, przy zaledwie czterech Świątek. Kiepsko funkcjonował też serwis Ukrainki.

Od stanu 1:1 w pierwszym secie Świątek wygrała dziewięć z kolejnych dziesięciu gemów. W efekcie nie tylko szybko zamknęła pierwszą partię, ale też w drugiej wypracowała sobie komfortowe prowadzenie 4:0.

Z powodu problemów ze stopą Kostiuk skorzystała z przerwy medycznej. Długimi fragmentami Ukrainka była całkowicie bezradna, ale zdołała ugrać jeszcze jednego gema.

„Jestem zadowolona ze swojego występu. To był mój najlepszy mecz tutaj w tym roku” – powiedziała Świątek w krótkiej rozmowie na korcie.

Spotkanie zakończyła z 14 zagraniami wygrywającymi i tylko sześcioma niewymuszonymi błędami. Nie dała rywalce nawet jednej okazji na przełamanie.

Maria Sakkari będzie rywalką Igi Świątek w niedzielnym finale turnieju WTA rangi 1000 w Indian Wells. Rozstawiona z numerem dziewiątym grecka tenisistka wygrała z Amerykanką Coco Gauff (nr 3) 6:4, 6:7 (5-7), 6:2.

Sakkari powinna była wygrać szybciej. W drugim secie prowadziła już 5:2 i zmarnowała trzy piłki meczowe. Zawodniczki spędziły na korcie dwie godziny i 41 minut, ale mecz trwał znacznie dłużej, bo przerywały go opady deszczu.

To było ósme spotkanie tych tenisistek i piąta wygrana Greczynki.

Świątek natomiast ma z nią bilans 2-3. Polka przegrała z Sakkari trzy mecze w 2021 roku, ale w 2022 dwa razy z nią wygrała.

Ich ostatnia konfrontacja również miała miejsce w finale w Indian Wells. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego tuż przed objęciem prowadzenia w światowym rankingu wygrała 6:4, 6:1.

To będzie 23. finał Świątek w imprezie rangi WTA. Na koncie ma 18 tytułów. Sakkari w finale wystąpi po raz dziesiąty, a zwyciężała zaledwie dwukrotnie.

Prestiżowa kalifornijska impreza nazywana jest „piątym Wielkim Szlemem” i startuje w niej cała światowa czołówka.

W grze pojedynczej startuje po 96 tenisistów i tenisistek, o 32 mniej niż w Wielkim Szlemie. To powoduje, że ci rozstawieni, właśnie 32, do zmagań przystępują od drugiej rundy. Dla reszty droga do zwycięstwa jest taka sama jak w Wielkim Szlemie, czyli wymaga wygrania aż siedmiu meczów.

W parze z prestiżem idą też nagrody pieniężne. W tym roku łączna pula wynosi prawie 18 milionów dolarów. Zwycięzcy zmagań singlowych zainkasują po 1,1 mln USD.