Strona głównaSportMŚ w pływaniu - Kawęcki brązowym medalistą. Piąte złoto Olivii Smoligi

MŚ w pływaniu – Kawęcki brązowym medalistą. Piąte złoto Olivii Smoligi

-

Radosław Kawęcki zdobył jedyny dla Polski medal pływackich mistrzostw świata fot.Patrick B Kraemer/EPA/REX/Shutterstock

Radosław Kawęcki, z czasem 1.48,25, zdobył brązowy medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w chińskim Hangzhou. Triumfował Rosjanin Jewgienij Ryłow – 1.47,02. Olivia Smoliga do wcześniej zdobytych czterech złotych medali dorzuciła piąty, tym razem w sztafecie 4×100 m st. zmiennym.

Drugie miejsce zajął Amerykanin Ryan Murphy – 1.47,34, a trzecie ex aequo z Kawęckim Australijczyk Mitchell Larkin.

Polak spóźnił start i po 50 m zajmował dopiero siódme miejsce. Jego mocną stroną są jednak nawroty, dzięki którym przez wiele lat dominował na krótkiej pływalni. Kawęcki bronił tytułu, a najlepszy w imprezie tej rangi był również w 2012 i 2014 roku. W dorobku ma też sześć tytułów mistrza Europy.

27-letni głogowianin na półmetku zajmował szóste miejsce, a po 150 m czwarte. Świetnym finiszem wdarł się jednak na podium.

To jedyny medal zdobyty przez reprezentanta Polski w zakończonych w niedzielę zmaganiach.

Gwiazdą mistrzostw była Olivia Smoliga. Amerykanka polskiego pochodzenia zdobyła pięć złotych medali i wyprzedziła Węgierkę Katinkę Hosszu, która na najwyższym stopniu podium stanęła czterokrotnie.

Drużynowo zdecydowanie najlepsi byli Amerykanie. Zdobyli 36 medali – 17 złotych, 15 srebrnych i cztery brązowe. Drugie miejsce zajęli Rosjanie – 14 krążków (6-5-3).