Strona głównaSportAlpejskie MŚ - sensacyjny triumf St. Germain w slalomie, Shiffrin druga

Alpejskie MŚ – sensacyjny triumf St. Germain w slalomie, Shiffrin druga

-

Kanadyjska alpejka Laurence St. Germain sensacyjnie wygrała slalom na trasie Roc de Fer w Meribel i została mistrzynią świata. Drugie miejsce zajęła faworytka, czterokrotna złota medalistka w tej konkurencji Amerykanka Mikaela Shiffrin. Polki nie startowały.

Shiffrin prowadziła na półmetku z przewagą 0,19 s nad Szwajcarką Wendy Holdener i 0,61 nad St. Germain. 28-letnia Kanadyjka, która nigdy wcześniej w karierze nie stała na podium seniorskich zawodów elity (Puchar Świata, MŚ, igrzyska olimpijskie), była jednak zdecydowanie szybsza od Amerykanki w drugiej próbie, w której z kolei Holdener ominęła tyczkę. Brązowy medal wywalczyła Niemka Lena Duerr.

St. Germain miała czas łącznie o 0,57 s lepszy od Shiffrin i o 0,69 s od Duerr. Została pierwszą Kanadyjką ze złotym medalem w slalomie od 63 lat, kiedy w igrzyskach olimpijskich triumfowała Anne Heggtveit. Zawody miały również rangę mistrzostw świata.

„Naprawdę się tego nie spodziewałam. To niewiarygodne. Atakowałam, popełniłam mały błąd, ale cały czas myślałam: po prostu jedź w dół, jedź w dół, jedź w dół. I wygląda na to, że to zadziałało” – powiedziała zwyciężczyni.

W ostatniej kobiecej konkurencji Shiffrin, mistrzyni olimpijska z Soczi w slalomie i z Pjongczangu w slalomie gigancie, wywalczyła swój trzeci medal mistrzostw we Francji. Wcześniej triumfowała w slalomie gigancie i była druga w supergigancie. Łącznie w MŚ 14-krotnie stała na podium, w tym siedem razy na najwyższym stopniu.

W historii była tylko jedna alpejka z większą liczbą medali – Niemka Christl Cranz, która w latach 30. poprzedniego stulecia wywalczyła 12 złotych i trzy srebrne.

Shiffrin została też pierwszą w historii osobą z sześcioma medalami w jednej konkurencji mistrzostw świata. W slalomie, oprócz czterech złotych medali w latach 2013-19, wywalczyła też brąz w 2021.

Mistrzostwa we Francji zakończą się w niedzielę, gdy w slalomie rywalizować będą mężczyźni.

Wyniki slalomu kobiet:

1. Laurence St. Germain (Kanada)    1.43,15 (53,15/50,00 s)
 2. Mikaela Shiffrin (USA)       strata 0,57 s (52,54/51,18)
 3. Lena Duerr (Niemcy)                 0,69 (53,46/50,38)
 4. Mina Fuerst Holtmann (Norwegia)     0,71 (54,03/49,83)
 5. Petra Vlhova (Słowacja)             0,85 (53,53/50,47)
 6. Aline Danioth (Szwajcaria)          0,97 (53,99/50,13)