REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

Papież: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

-

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga “pełnego determinacji działania”. “Tu i teraz” – dodał oraz ostrzegł, że “czas ucieka”.

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki “Laudato si'”.

REKLAMA

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: “Młodzież domaga się zmian” i – jak przyznał – “ma rację”.

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem “Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu” Franciszek mówił: “Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych”.

“Na katastroficzne prognozy nie można dłużej patrzeć z pogardą i ironią” – dodał.

“Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń” – oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą “bardzo zdewastowany świat”. “Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia” – zaznaczył Franciszek.

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: “Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ANGELO CARCONI/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA