REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Perry po spotkaniu z Dudą: dywersyfikacja źródeł i tras dostaw węglowodorów jest...

Perry po spotkaniu z Dudą: dywersyfikacja źródeł i tras dostaw węglowodorów jest kluczem do bezpieczeństwa energetycznego

-

Kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja źródeł i tras dostaw węglowodorów – mówił w piątek sekretarz energii USA Rick Perry podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w terminalu eksportowym LNG Sabine Pass.

Perry podkreślał, że relacje pomiędzy Polską, a USA są kwestią zasadniczą. „Bardzo ważne są też nasze relacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, naszej przyszłości, a także dobrobytu i wolności” – mówił.

Podkreślał, że kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja “źródeł, a także tras dostaw węglowodorów”. Zwrócił przy tym uwagę, że import gazu i węglowodorów do Polski z Rosji spada, natomiast import LNG z różnych krajów, w tym z USA rośnie. Sekretarz energii zaznaczył, że Polska ma podpisane duże kontrakty na dostawy amerykańskiego LNG.

Perry mówił ponadto, że właściciel Sabine Pass – firma Cheniere – do tej pory dostarczyła do Polski sześć ładunków gazu LNG, ale ta liczba wzrośnie do 20 rocznie po roku 2023.

Sekretarz energii USA oświadczył jednocześnie, że wzajemne relacje Polski i USA wykraczają znacząco poza dostawy gazu, gdyż obejmują też inne pola współpracy. Wymienił tu energię nuklearną, cyberbezpieczeństwo i infrastrukturę.

“Takie partnerstwo jest strategiczne, ponieważ nie tylko zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale również daje nadzieję wszystkim naszym europejskim partnerom do dokonywania autonomicznych wyborów, jeśli chodzi o swoją przyszłość” – mówił Perry.

Z Sabine Pass Rafał Białkowski (PAP)

Na zdjęciu: Andrzej Duda fot.prezydent.pl

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks