REKLAMA

2120902989 views

REKLAMA

2120902987 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaZmarł aktor Jerzy Janeczek

Zmarł aktor Jerzy Janeczek

-

Zmarł aktor teatralny i filmowy Jerzy Janeczek. Największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”. O śmierci aktora poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich. Janeczek miał 77 lat.

Jerzy Janeczek był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1968 r.

REKLAMA

Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Następnie był związany z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym.

Wśród postaci, w które się wcielił Jerzy Janeczek znaleźli się m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce” Leona Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry, Jan, Książę Finlandii w „Eryku XIV” Augusta Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie” Fredry, tytułowy „Irydion” Zygmunta Krasińskiego, Karol w „Mężczyźnie” Gabrieli Zapolskiej, a także Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego, Jaksa Zakapiorek w „Okapi” Stanisława Grochowiaka.

Janeczek grał również w filmach i serialach. Można go było zobaczyć m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Uciec jak najbliżej”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Trzeciej granicy”, „Dyrektorach”, „07 zgłoś się”, „Promie do Szwecji”, „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” , a także w „Urodzinach młodego warszawiaka”. Największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Janeczek wyjechał do USA. Po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju. Zagrał w sztukach Teatru Polskiego Radia: „Dziewanna” Jacka Dobrowolskiego, „Król Dawid” Kajzara i „Gdy wstaniemy z martwych” Ibsena oraz kilka ról filmowych. Jak przypomniał ZASP, ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie, był właściciel warsztatu samochodowego w filmie „Kobiety mafii”.

Na XVII FTPP w Toruniu Janeczek został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w „Czarownej nocy” oraz „Zabawie”. Z kolei w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie „Sami swoi”, został wyróżniony nagrodą honorową – Kryształowym Granatem.(PAP)

REKLAMA

2119455096 views

REKLAMA

2119455183 views

REKLAMA

REKLAMA

2121251533 views

REKLAMA

2119455245 views

śp. Antoni Orłowski

śp. Leopold Leja

śp. Halina Jarosz

śp. Albert Myrdacz

REKLAMA

2119455300 views

REKLAMA

2119455337 views