REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSejm uchwalił nowelizację wydłużającą termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

Sejm uchwalił nowelizację wydłużającą termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

-

Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Nowela pozwoli też samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 429 posłów, przeciw było 10 posłów z Konfederacji, wstrzymała się jedna osoba, Sławomir Zawiślak z klubu PiS.

REKLAMA

Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy w całości, o co wniosła Konfederacja. Za odrzuceniem głosowało 11 posłów – 9 posłów tego koła oraz dwoje posłów KO Małgorzata Pępek i Franciszek Sterczewski. Przeciwko było 416 posłów, nikt się nie wstrzymał.

Nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa rząd przyjął we wtorek. Zmiany przewidują, że świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy będzie wypłacane za okres do 120 dni. To o 60 dni więcej, niż przewidują obecne przepisy. Wysokość takiego świadczenia to 40 złotych za osobę dziennie.

Nowela wprowadzi też zapisy, które umożliwią monitorowanie wypłaty świadczeń. Zgodnie z nimi minister ds. informatyzacji będzie prowadził bazę danych wniosków o świadczenie, dzięki której gminy będą mogły weryfikować zawarte w nich informacje. Dane zgromadzone w bazie minister ds. informatyzacji udostępni MSWiA, MRiPS, wojewodom i gminom.

Gminy będą mogły skontrolować, czy dla danej osoby nie złożono już wniosku z innym adresem zakwaterowania w tym samym czasie, a także porównywać dane we wniosku z danymi w rejestrze PESEL. Będą mogły też sprawdzić datę wjazdu obywatela Ukrainy do Polski.

Podczas prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych do regulacji dodano zapisy mówiące m.in. o tym, że pokrywany przez wojewodę koszt obsługi przez gminę zadania dotyczącego świadczeń to 16 złotych za każdy rozpatrzony wniosek. W przypadku weryfikacji przez gminę warunków zakwaterowania i wyżywienia to 32 złotych za każdy rozpatrzony wniosek.

Szefernaker poinformował w Sejmie, że do środy samorządom na pomoc uchodźcom przekazano 1 mld 120 mln złotych. „Z tego 434 mln złotych to środki, które zostały przekazane na zakwaterowanie i wyżywienie na rzecz uchodźców. To są środki przekazane polskim rodzinom” – powiedział.

Zaznaczył też, że rząd złożył pismo do UE o dodatkowe środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. „Jest także potrzeba, aby inne państwa UE przygotowały ofertę pobytu dla uchodźców wojennych z Ukrainy” – podkreślił Szefernaker.

Poparcie dla ustawy zadeklarowały w środę wszystkie kluby parlamentarne, które zaznaczyły, że nie będą składać poprawek do tej nowelizacji. Poparcia dla ustawy wyraziły również wszystkie koła z wyjątkiem Konfederacji.

Wiceszef MSWiA podziękował posłom za nieskładanie poprawek podczas drugiego czytania. Stwierdził też, że nie będzie odpowiadał na pytania, „które były zadawane w języku, który ma inny alfabet, niż ten, którym my się posługujemy”.

Nowelizacja trafi do Senatu.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

REKLAMA

2090783781 views

REKLAMA

2090784082 views

REKLAMA

2092580543 views

REKLAMA

2090784367 views

REKLAMA

2090784513 views

Dziecko na zamówienie

FBI kontra hakerzy

Kolorowy ptak

Wiem, gdzie mieszkasz

REKLAMA

2090784657 views