REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaMON: dotychczasowe inwestycje NATO w Polsce warte 2,5 mld zł

MON: dotychczasowe inwestycje NATO w Polsce warte 2,5 mld zł

-

Na projekty realizowane w Polsce w ramach programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa wydano dotychczas blisko 2,5 mld zł – poinformowali w środę przedstawiciele MON sejmową komisję obrony.

NSIP (NATO Security Investment Programme) obejmuje w Polsce osiem projektów inwestycyjnych zawierających 129 zadań. Dotyczą one budowy infrastruktury dla sił wzmocnienia, radarów dalekiego zasięgu, baz lotniczych i morskich, stanowisk dowodzenia, składów paliwowych, siedzib dowództw sojuszniczych. W ramach NSIP odbyła się tez integracja systemu dowodzenia obroną powietrzną Polski i innych państw wstępujących do sojuszu ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO.

REKLAMA

Do końca grudnia ub.r. zakończono i przekazano do użytku 99 z ze 129 zadań (77 proc.) o łącznej wartości 2,498 mld zł. 15 kolejnych projektów jest w trakcie realizacji, a 15 w fazie programowania.

Wiceminister Beata Oczkowicz przypomniała w środę, że polska składka to ok. 2,49 proc. budżetu NSIP.

W latach 2003-09 Polska otrzymywała znacznie więcej środków niż wpłacała do wspólnego funduszu, dodatni bilans wyniósł ponad 520 mln zł. Przedstawiciele MON zwrócili uwagę, że udział w NSIP pozwala obniżyć koszty własnych inwestycji w dostosowanie infrastruktury, łączy się z transferem technologii – projekty są realizowane z udziałem rodzimego przemysłu, jest także szansą dla polskich firm na kontrakty w innych państwach członkowskich.

Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bogusław Wijatyk zwrócił uwagę, że w obiekty powstające w ramach NSIP inwestują wszyscy sojusznicy, ale stają się one własnością Polski jako państwa-gospodarza i są przekazywane polskim siłom zbrojnym.

Nowe pakiety inwestycyjne obejmują infrastrukturę dla latających tankowców w Powidzu (cztery zadania, szacowany koszt ponad 50 mln euro), infrastrukturę dla samolotów wielozadaniowych w Mińsku Mazowieckim (pięć zadań o wartości szacowanej na ponad 26 mln euro) oraz infrastrukturę dla zabezpieczenia środków obrony i ataku (21 zadań o łącznej wartości blisko 60 mln euro).  (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128629343 views

REKLAMA

REKLAMA

2128629359 views

REKLAMA

REKLAMA

2130425679 views

REKLAMA

2128629369 views

REKLAMA

2128629373 views

Piękna Gabriela

Kubańska Atlantyda

Jak Ararat pobił Napoleona

Malarz samotności

REKLAMA

2128629377 views