REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska 31 państw potwierdziło już udział w rocznicy wyzwolenia Auschwitz

31 państw potwierdziło już udział w rocznicy wyzwolenia Auschwitz

-

Już 31 państw potwierdziło udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia. W środę udział zapowiedziała m.in. delegacja Ukrainy z prezydentem Petro Poroszenko na czele – podało Muzeum Auschwitz.

Napłynęły także potwierdzenia z Turcji, skąd przyjedzie szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu, oraz z Argentyny, którą będzie reprezentowała ambasador w Polsce Patricia Beatriz Salas.

REKLAMA

We wtorek Muzeum Auschwitz podało, że na uroczystość przyjadą m.in. prezydenci: Austrii – Heinz Fischer, Chorwacji – Ivo Josipović, Francji – Francois Hollande, Niemiec – Joachim Gauck i Polski – Bronisław Komorowski. Będą koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii – król Willem–Alexander z królową Maximą. Ze strony Watykanu będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Rosję reprezentował będzie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.

Dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Głównymi bohaterami uroczystości będzie ok. 300 byłych więźniów Auschwitz. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także świadkowie Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Główna część obchodów odbędzie przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. (PAP)

fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks