REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaŚp. Ryszard Fiks ps. „Lwowiak” 1924–2021

Śp. Ryszard Fiks ps. „Lwowiak” 1924–2021

-

Komunikat KG RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago poinformował 17 sierpnia, że w dniu 8 lipca 2021 r. zmarł w Schiller Park w metropolii chicagowskiej w wieku 96 lat zasłużony powstaniec warszawski Ryszard Fiks ps. „Lwowiak”, „Ryś”.

REKLAMA

Ryszard Fiks 1924-2021 fot. portal www.1944.pl

Urodził się 14 grudnia 1924 r. w Warszawie. Od 1942 r. działał aktywnie w konspiracji antyhitlerowskiej. W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem IV zgrupowania „Gurt” w I Obwodzie „Radwan” Armii Krajowej. 20 sierpnia 1944 r. wywiesił biało-czerwoną flagę na zdobywanym przez powstańców budynku PAST-y. Po powstaniu znalazł się w niewoli niemieckiej – jeniec Stalagu 344 (318) Lamsdorf i Stalagu VII B Memmingen. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!


Ryszard Fiks 1924-2021 ostatni wywiad telewizyjny – 30 kwietnia 2021 – Muzeum Polskie w Ameryce w Chicago fot. Dariusz Lachowski

Przybiliśmy i ten sztandar tak został, odbyło się takie nieoficjalne zdobycie PAST-y…

Fragmenty wypowiedzi śp. Ryszarda Flika ps. „Lwowiak” udzielonego Muzeum Powstania Warszawskiego w dn. 1 i 7 sierpnia 2014 r. Rozmowę przeprowadził Mariusz Kudła.

Jak Pan zapamiętał zdobycie PAST-y?

– Wie Pan, to było tak: dostaliśmy rozkaz pójścia na PAST-ę. A PAST-ę znałem od dziecka, bo to była moja dzielnica, Złota, Prosta, Wielka, później jaka była następna… PAST-a była na jakiej, na Zielnej? Na Zielnej PAST-a i jeszcze Marszałkowska. Ten odcinek człowiek znał od dziecka, chodził i tego. I tam byliśmy. Myśmy z PAST-ą nie mieli nic wspólnego, tylko dostał rozkaz, żeby się zjawić, bo jest ostatni atak na PAST-ę, dlatego że do PAST-y nie można było wejść. Na początku Powstania to jeszcze Niemcy podjeżdżali czołgami i zawozili im zaopatrzenie. Jak te „Tygrysy” przyjechały, kilka obstawili tam, z pełnym ładunkiem tych dział, wszystkiego, no to dostarczyli i wycofywali się do Ogrodu Saskiego. Jak ich się nie zaczepiało, to oni nic nie robili. To chyba była jedna albo dwie dostawy, co oni zrobili przed tym, a to było chyba koło 20 sierpnia, jak myśmy dostali rozkaz, żeby iść do PAST-y. Ale odbyło się tak, że boczne wejście do PAST-y… Bo tam te mury strasznie grube, naprawdę. To była konstrukcja z żelbetonu i jak główna brama, wrota były zamknięte, to tam nie wszedł. To z takiego grubego drzewa, z belek było te wejście. Ale saperki założyły ładunek, gdzieś z boku było dojście, tam wysadzili w powietrze i nastąpił otwór do PAST-y. Nasz oddział był w rezerwie, nasz pluton z porucznikiem „Lutym” i czekaliśmy dalej. Jak już otwór był, saperki zrobiły to bardzo ładnie i wejście nastąpiło, to trzeba było wchodzić. No to inni poszli pierwsi, weszli i powiedzieli: „Wszystko w porządku, chodźcie, jest otwarty, Niemców nie ma”. No i tak było, Niemców nie było u góry na parterze. Niemcy się schowali, biedne, w piwnicy. Ze strachu się trzęśli, bo myśleli, że już ich przyszliśmy mordować. Oporu żadnego nie było wewnątrz budynku, strzałów. Tak że PAST-ę właściwie zdobyliśmy bez strzału, tylko wysadzenie wejścia i wejście do budynku. Niemcy się poddali i wychodzili, wszyscy ręce do góry. I porucznik „Luty” przejął… Pytania Niemców, tych parę słów, na lewo, na prawo, gdzie ich oddać, bo ludzie poznawali tam wśród tych, którzy byli na Paście, że byli gestapowcami, pamiętali ich za okupacji, że jakieś tam funkcje w Warszawie pełnili. No to tych brali na bok, a żołnierzy, którzy byli z łączności niemieckiej, na bok. I wzięliśmy sto piętnaście Niemców do niewoli. Na nasz pluton przypadło dwudziestu kilku. (…)

(Źródło: KG RP Chicago)

REKLAMA

2090942617 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2090942917 views

REKLAMA

2092739377 views

REKLAMA

2090943200 views

REKLAMA

2090943346 views

REKLAMA

2090943490 views