REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKrzyż Kawalerski dla biskupa Brooklynu

Krzyż Kawalerski dla biskupa Brooklynu

-

Konsul generalna Urszula Gacek przypina odznaczenie biskupowi Brooklyn Nicholasowi Anthony DiMarzio fot.Consulate General of Poland in New York/Facebook
Konsul generalna Urszula Gacek przypina odznaczenie biskupowi Brooklyn Nicholasowi Anthony DiMarzio fot.Consulate General of Poland in New York/Facebook

Biskup nowojorskiego Brooklynu Nicholas Anthony DiMarzio odebrał w poniedziałek wieczorem w konsulacie polskim Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. „Jest to dla mnie zaszczyt. Darzę Polaków wielką miłością” – powiedział PAP duchowny.

Powołując się na dane spisu ludności z 2000 roku biskup przypomniał, że w diecezji obejmującej także dzielnicę Queens mieszka ok. 95 tys. Polaków, z którymi współpracuje.

REKLAMA

„Miałem kolegę szkolnego, księdza polskiego pochodzenia, i wiele się nauczyłem na temat kultury polskiej. Kiedy w czasie +Solidarności+ byłem w diecezji odpowiedzialny za problemy imigracyjne, poznawałem Polaków i zrozumiałem lepiej, co się w Polsce dzieje” – mówił biskup.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył DiMarzio na mocy postanowienia z dnia 20 maja 2014 r. Wręczając krzyż konsul generalna RP Urszula Gacek dziękowała biskupowi za pomoc Polakom w rejonie Nowego Jorku, troskę o sprawy polskie oraz to, że był wielkim orędownikiem papieża Jana Pawła II.

„Naprawdę doceniamy, że ksiądz biskup DiMarzio przez wiele lat wspiera polskie parafie i polskich księży diecezji brooklyńskiej. W sposób prosty i bezpośredni przekazywał oraz tłumaczył ludziom czasami trudne przesłanie naszego papieża św. Jana Pawła II, które nie zawsze padało na podatny grunt w Ameryce. Myślano bowiem, że przyjmuje on zbyt twarde stanowisko w sprawach moralnych i etycznych” – mówiła PAP Gacek.

Wskazała, że Polacy cenią też współpracę DiMarzio z biskupem pomocniczym diecezji Witoldem Mroziewskim. W czasach, kiedy jest duża presja, aby zamykać parafie etniczne, DiMarzio bierze pod uwagę interesy Polonii, a zwłaszcza osób starszych, dla których msza w języku ojczystym i polskojęzyczni księża są ogromnie ważni.

„Ten order jest za zasługi, ale mamy nadzieję, że ksiądz biskup będzie pamiętał o nas także wówczas, kiedy będziemy prosili o dalsze wsparcie w imieniu naszych polskich parafian” – mówiła konsul.

O DiMarzio z wielką atencją wyrażał się ksiądz biskup Mroziewski, pierwszy polski biskup w diecezji brooklyńskiej. Przypomniał, że amerykański duchowny w trakcie trzykrotnych wizyt w Polsce odwiedził m.in. Częstochowę, Kraków i Warszawę. „Przybliżyło go to w szczególny sposób do Polaków w Stanach Zjednoczonych” – zauważył.

W jego ocenie biskup DiMarzio „troszczy się o grupy etniczne, a Polaków w wyjątkowy sposób otacza życzliwością i opieką duchową”. „Czyni to poprzez akceptację księży, którzy przyjeżdżają z Polski i podejmują w diecezji pracę duszpasterską. Przyjmuje także kleryków z seminarium duchownego w Orchard Lake (w stanie Michigan), którzy później jako księża służą w diecezji” – mówił biskup Mroziewski.

Według niego DiMarzio otacza także szczególną troską Polonię w parafiach amerykańskich, gdzie wyznacza jako wikariuszy polskich księży. Co roku bierze udział w październikowej mszy św. Dziedzictwa Polskiego. Odwiedza też polskie parafie z okazji nieistniejących praktycznie w parafiach amerykańskich 40-godzinnych nabożeństw.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109277324 views

REKLAMA

2109277556 views

REKLAMA

REKLAMA

2111073947 views

REKLAMA

2109277697 views

REKLAMA

2109277796 views

REKLAMA

2109277904 views