REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoKPA popiera projekt rezolucji Kongresu upamiętniającej rocznicę wybuchu II wojny światowej i...

KPA popiera projekt rezolucji Kongresu upamiętniającej rocznicę wybuchu II wojny światowej i starania Polski o odszkodowania

-

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) wydał oświadczenie, w którym poparł projekt rezolucji, upamiętniającej 83. rocznicę najazdu Niemiec i ZSRR na Polskę. Projekt powstał w  Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Polish American Congress (PAC) poparł też starania Polski o odszkodowania za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia.

W oficjalnym oświadczeniu KPA nawiązuje do projektu rezolucji Izby Reprezentantów upamiętniającej rocznicę, a także podkreślającej znaczenie więzi Stanów Zjednoczonych i Polski w obrębie NATO. Projekt, który przedstawił Demokrata z Nowego Jorku Thomas Suozzi, obala próby fałszowania historii przez prezydenta Rosji Putina i stwierdza, że 1 września 1939 roku niemieckie siły zbrojne pod dowództwem Adolfa Hitlera zaatakowały Polskę, a 17 września uczyniły to wojska radzieckie pod dowództwem Józefa Stalina.

REKLAMA

„Hitler wydał rozkaz inwazji na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Na śmierć bez litości i współczucia wydani byli mężczyźni, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i posługujący się językiem polskim” –  głosi oświadczenie KPA.

Rezolucja przypomina, że w Polsce będącej tradycyjnie domem dla największej populacji żydowskiej w Europie, niemieckie siły okupacyjne założyły obozy śmierci, w których zamordowały miliony ludzi. KPA wskazuje, że po kapitulacji twierdzy Modlin 5 października, Polska została podzielona zgodnie z protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Dokument wskazuje, Polska jest obecnie niezłomnym sojusznikiem Paktu Północnoatlantyckiego w momencie, gdy kraje z pierwszej linii NATO są zagrożone agresją Kremla. „Od początku inwazji, Polacy przyjęli do Polski ponad 4 mln ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że jesienią do polskich szkół będzie uczęszczał 1 mln ukraińskich dzieci” – pisze KPA w oświadczeniu przekazanym przez krajową wiceprezes ds. mediów i promocji Małgorzatę Schulz.

Oświadczenie KPA podkreśla, że  organizacja utrzymuje bliskie relacje z deputowanymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych, a także z wybieralnymi urzędnikami władz stanowych i miejskich.

KPA popiera także starania Polski o odszkodowanie za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia Kraju nad Wisłą podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 roku i reprezentuje interesy 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. Jego misją jest m.in. propagowanie i prowadzenie kampanii na rzecz uchwał i rezolucji na waszyngtońskim Kapitolu, wzmacniających relacje Polski z Stanami Zjednoczonymi. 

(PAP, inf. wł.)

REKLAMA

2103242184 views

REKLAMA

2103242416 views

REKLAMA

2105038808 views

REKLAMA

2103242559 views

REKLAMA

2103242658 views

REKLAMA

2103242767 views