REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Blisko pół miliona dolarów dla polonijnych studentów od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

Blisko pół miliona dolarów dla polonijnych studentów od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

-

Artykuł sponsorowany

Działająca od przeszło czterech dekad popularna instytucja finansowa, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (P-SFUK) rozdała tegoroczne stypendia, na które przeznaczyła rekordową kwotę 450 tysięcy dolarów. Znacząca część tego „stypendialnego tortu” trafiła w ręce młodych ludzi z terenu aglomeracji chicagowskiej.

REKLAMA

W tym roku Komitet Stypendialny przyznał 388 stypendiów w kwocie od tysiąca do 5 tysięcy dolarów każde. W gronie nagrodzonych znalazło się 128 laureatów z Wietrznego Miasta. Wśród wszystkich stypendystów jest 256 maturzystów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w szkołach wyższych oraz 122 studentów, którzy już studiują. Dodatkowo 10 młodych członków Unii uda się w czerwcu do Polski na dziesięciodniowy pobyt, który jest współorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

– Jako Rada Dyrektorów P-SFUK jesteśmy szczególnie dumni z najmłodszego „dziecka” Programu Stypendialnego, czyli dziesięciodniowego wyjazdu do Polski pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy(…). Wierzymy, że wizyta w kraju przodków przyczyni się nie tylko do wzmocnienia więzi tych młodych ludzi z Polską, jej kulturą i historią, ale też będzie sukcesem dnia dzisiejszego – powiedział prowadzący ceremonię wręczenia stypendiów sekretarz Rady Dyrektorów Robert Piwowarczyk.

Jedną z chicagowskich laureatek prezydenckiego wyróżnienia, obok Moniki Zawiszy, które w grupie dziesięciu osób wyjadą do Polski, znalazła się Paulina Grzybowicz. – Otrzymałam stypendium z Unii oraz nagrodę prezydencką. Będziemy zwiedzać Warszawę, Kraków i kilka innych miast oraz spotkamy się z prezydentem Andrzejem Dudą – powiedziała po odebraniu wyróżnienia uradowana studentka drugiego roku informatyki na DePaul University.

Radości z otrzymanego wyróżnienia nie kryła Karolina Nowobilska, przyszła studentka wydziału inżynierii biomedycznej, popularna tancerka i solistka zespołu Ślebodni, piastująca w tym roku zaszczytny tytuł Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. – To stypendium pomoże mi w realizacji moich marzeń. Rocznie moja szkoła kosztuje około 50 tysięcy dolarów. Część otrzymam z uczelni, troszeczkę tutaj, trochę z jeszcze innych źródłach i będzie super.

Powody do radości miała Kinga Celiński, członkini Unii od 12 lat, której troje dzieci skorzystało z pomocy stypendialnej. – Jestem bardzo wdzięczna naszej Polskiej Unii Kredytowej za udzielenie stypendiów dla mojego syna Huberta i córki Olivii. Mój drugi syn Jakub również otrzymywał stypendium w poprzednich latach.

– Tak jak nasza Unia się rozwija, tak co roku staramy się tę kwotę przeznaczaną na stypendia powiększać. Cieszę się bardzo, ponieważ 128 młodych członków, którzy w tym roku otrzymali pomoc od P-SFUK, jest właśnie z Chicago. Te nasze pięć oddziałów w Wietrznym Mieście rozwija się bardzo dynamicznie. Mamy już ponad 20 tysięcy członków. W związku z tym z roku na rok przybywa również stypendystów z tego rejonu działalności naszej Unii – powiedział podczas uroczystości wręczenia stypendiów dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski.

Unia działa już 42 lata. Ma 95 tysięcy członków i blisko 2 miliardy dolarów w aktywach i ponad miliard dolarów w udzielonych pożyczkach. Nagromadzony przez lata kapitał własny wynosi ponad 180 milionów dolarów, co sprawia, że P-SFUK jest bardzo stabilną, silną i ciągle rozwijającą się instytucją finansową. Instytucją, która w odróżnieniu od banków dzieli się dużą częścią wypracowanego zysku ze środowiskiem członkowskim. Najlepszym tego przykładem jest fundusz stypendialny, który jest główną, ale nie jedyną formą wsparcia środowiska polonijnego. Z tej pomocy korzystają szkoły, parafie, media polonijne, organizatorzy życia kulturalnego i sportowego. W ciągu minionego roku takich przedsięwzięć było prawie czterysta.

P-SFUK posiada 18 oddziałów na terenie trzech stanów. We wrześniu planowane jest otwarcie pierwszej placówki na terenie stanu Pensylwania. Stypendia wręczali sekretarz Rady Dyrektorów Robert Piwowarczyk w asyście dyrektorów po raz pierwszy zasiadających w tym gremium, Bogdana Ogórka, pierwszego dyrektora z rejonu metropolii chicagowskiej oraz Iwony Korgi, która pracowała także w Komisji Stypendialnej. Gratulacje stypendystom i szefom Unii złożył Michael Fryzel z organizacji nadzorującej działalność unii kredytowych w USA. Stypendyści wraz z osobami towarzyszącymi mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu trio wokalno-muzycznego sióstr Szafrańskich oraz degustować przysmaki kuchni polskiej serwowane przez załogę sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles, gdzie w sobotnie popołudnie uroczystość się odbyła.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

  • DSC_7447
  • DSC_7453
  • DSC_7481
  • DSC_7507
  • DSC_7675
  • DSC_7702
  • DSC_7723
  • DSC_7767_check

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA