REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nieruchomości Gdy cena domu jest zbyt wygórowana

Gdy cena domu jest zbyt wygórowana

-

Wycena domu na sprzedaż jest czasem bardziej sztuką niż nauką. Wartość każdego domu mieści się w wymiernym zakresie, ale ostateczna cena jest uzgodniona przez kupującego i sprzedającego, i to określa wartość nieruchomości.

Jeśli cena jest konkurencyjna od samego początku, dom sprzeda się za najwyższą cenę. Im dłużej dom “stoi” na rynku, tym jego wartość maleje.

REKLAMA

W rzeczywistości z wielu badań wynika, że domy, które są na rynku dłużej, sprzedają się za znacznie mniej niż cena, za którą były wystawione, a po dwóch miesiącach – nawet parę procent mniej.

Różna opinia sprzedającego i agenta

Właściciele domów mają często ograniczoną wiedzę na temat rynku nieruchomości, ponieważ koncentrują się w większości tylko na własnym domu. Tymczasem profesjonalni agenci nieruchomości codziennie analizują i doskonale rozumieją obecne warunki, ponieważ współpracują z kupującymi i sprzedającymi, mają wiedzę z pierwszej ręki na temat zmian, które zachodzą na dzisiejszym rynku.

Niektórzy sprzedający mogą myśleć, że agent chce po prostu wystawić ich dom za niską cenę, aby szybciej go sprzedać. Zapominają, że w interesie samego agenta jest sprzedanie domu po jak najwyższej cenie. Dobrzy agenci wiedzą, że domy, które są odpowiednio wycenione i dobrze się prezentują, będą sprzedane szybciej zarówno w dobrych, jak i złych czasach.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne

Na nowy dom na rynku kupujący reagują już w ciągu pierwszych paru dni, więc zrób wszystko, aby od razu przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych osób. Ważne jest ustalenie jak najbardziej konkurencyjnej ceny i skorzystanie z porad agenta dotyczących przygotowywania domu do sprzedaży, usunięcia bałaganu, malowania, napraw i wszystkich innych czynników, dzięki którym dom sprzeda się bez żadnych incydentów i za najwyższą cenę.

Jeśli wystawisz dom za niewłaściwą cenę lub w nie najlepszym stanie, pozostawisz słabe pierwsze wrażenie o swojej nieruchomości. A niestety, z upływem czasu dom zaczyna tracić na atrakcyjności, gdy pojawiają się nowsze, bardziej konkurencyjne domy na sprzedaż. Wraz ze wzrostem liczby dni na rynku zainteresowanie domem spada, a wraz z nim spada szansa na dostanie dobrej oferty.

Obniżka ceny

Obniżka ceny pojawia się nieuchronnie po paru tygodniach lub miesiącach braku aktywności. Jeśli sprzedawca nie wyceni domu realistycznie od początku w porównaniu do innych domów na rynku, może być zmuszony do obniżenia ceny, jeśli naprawdę chce dom sprzedać.

Kiedy dom ostatecznie znajdzie się w odpowiednim dla niego przedziale cenowym, kupujący najprawdopodobniej będą składać ofertę o wiele niższą niż gdyby dom został wystawiony na rynek w odpowiedniej cenie. Dom będący długo na rynku powoduje, że sprzedawcy są w niekorzystnej sytuacji, gdy przychodzi czas na negocjacje.

Ryzyko zmian na rynku

Rynek może z czasem ulec zmianie. Sprzedawca może wystawić dom na dobrym rynku, ale szanse na sprzedaż maleją wraz z upływem czasu, wzrostem konkurencji, spowolnieniem gospodarki, wzrostem stóp procentowych i innymi czynnikami. Zmiana warunków rynkowych to ryzyko, które podejmuje sprzedawca poprzez wystawienie domu za zbyt wysoka cenę.

Długotrwałe utrzymywanie domu w idealnym stanie

Z upływem czasu, sprzedający mogą stracić entuzjazm, a utrzymanie czystości i porządku w domu staje się uciążliwe. A jeśli zaniedba się regularne porządki, dom nie prezentuje się tak dobrze jak wtedy, gdy po raz pierwszy pojawia się na rynku. Kupujący, którzy się zjawią, gdy cena jest odpowiednia, będą mieli jeszcze więcej powodów, aby złożyć niską ofertę.

Rada dla sprzedawców

Jeśli poważnie myślisz o sprzedaży domu, masz plan i motywację, aby iść dalej, bardzo poważnie przemyśl cenę, za jaką chciałbyś wystawić swój dom na rynek.

Jeśli ty i twój agent nie jesteście zgodni co do ceny, postaraj się uważnie i obiektywnie posłuchać jego uwag. Rozważ obejrzenie konkurencyjnych domów, aby zobaczyć, jak prezentuje się twój dom w stosunku do nich. Pamiętaj jednak, że prawdziwym wyznacznikiem są domy ostatnio sprzedane, które musisz porównać do swojego, żeby zrozumieć, skąd bierze się cena proponowana przez agenta.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz “Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot.YouTube.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks