REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Niedziela w Krainie Sztuki

Niedziela w Krainie Sztuki

-

Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na IV Festiwal „Niedziela w Krainie Sztuki”, który odbędzie się w niedzielę 9 czerwca w godz. 13:00-18:00 w Centrum Kopernikowskim.

Młodzi muzycy w Youth Orchestra fot. archiwum PaSO
Młodzi muzycy w Youth Orchestra fot. archiwum PaSO

REKLAMA

Festiwal rodzinny „Niedziela w Krainie Sztuki” jest organizowany raz w roku w czerwcu przez Paderewski Symphony Orchestra oraz działającą pod patronatem tej organizacji Akademię Muzyki.  Współorganizatorem jest Fundacja Kopernikowska, która udostępnia swój obiekt i przyległy teren.

W tym roku artystyczną inspiracją są zwierzęta, stąd tytuł „Magiczne ZOO”.

Celem imprezy, adresowanej do polskich rodzin w Chicago, jest promocja wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez edukację artystyczną, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i popularyzowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu z dziec-kiem.

Uroczyste otwarcie fes-tiwalu – o godz. 13:00. O 13:15 rozpocznie się Talent show, w którym wystąpią uczniowie Akademii PaSO.

O godz. 15:00 rozpocznie się koncert z bajką – „Niezwykłe Przygody Koziołka Matołka”.  Wierszowana opowieść Kornela Makuszyńskiego będzie czytana przez Alicję Szymankiewicz i ilustrowana na ekranie wspaniałymi rysunkami Mariana Walentynowicza oraz muzyką graną na żywo przez 20-osobową orkiestrę.

O 16:00 „Wierszowisko!”. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy wspaniałą polską poezją dziecięcą. Festiwal promuje od lat akcję „Cała Polonia czyta dzieciom”. Wśród gości pojawią się autorzy literatury dziecięcej: Leszek Ciundziewicki i Anna Wodecka, którzy zaprezentują swoje książki oraz opowiedzą o pracy pisarza.

Przez cały czas czynne będą warsztaty artystyczne – miejsce i okazja do twórczego spędzenia czasu: malowania, rysowania czy pierwszych prób literackich, a nawet dziennikarskich.

Jak co roku, działać będzie Talent-detektor, czyli punkt konsultacyjny, w którym rodzice mogą uzyskać porady i odpowiedzi ekspertów na pytania związane z muzyczną edukacją dziecka. Interaktywna wystawa instrumentów muzycznych – przygotowana i obsługiwana przez uczniów Akademii PaSO – umożliwi nie tylko obejrzenie instrumentów, ale także dotknięcie i wypróbowanie wielu z nich.

Na Kiermaszu Książki Przeczytanej rodzice mogą wybrać książki odpowiednie dla swoich pociech i dla siebie, za symbolicznego dolara.

Nie zabraknie emocji – w małej i dużej loterii fantowej wszystkie losy są pełne – można wygrać wiele atrakcyjnych nagród: od pięknych polskich książek i płyt CD z polską muzyką, po e-booki.

Głód i pragnienie będzie można zaspokoić w letnim bufecie i kawiarence z wypiekawmi i deserami domowymi.

Wielki finał Festiwalu nastąpi o godz. 17:00, kiedy rozpocznie się prawdziwy koncert symfoniczny. W tym roku w programie znalazł się ulubiony utwór młodej widowni sal koncertowych na całym świecie: „Karnawał Zwierząt” francuskiego kompozytora Kamila Saint-Saënsa, nazwany przez kompozytora „fantazją zoologiczną”. Składa się ona z 14 krótkich utworów, opisujących muzycznie różne zwierzęta, m.in. kury i koguty, żółwie, słonia, łabędzia, osiołka i rybki w akwarium.

Bardzo ważną rolę kompozytor powierzył pianistom: większość fragmentów wymaga udziału nie tylko orkiestry, ale także dwóch pianistów-solistów. Dlatego na scenie – oprócz orkiestry – będą ustawione aż dwa fortepiany koncertowe, przy których zasiądą najstarsi uczniowie Akademii PaSO. Także w orkiestrze zasiądą wychowankowie PaSO. Tym samym będziemy świadkami debiutu Młodzieżowej Orkiestry im. I.J. Paderewskiego pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

Wiemy z doświadczenia, że nawet bardzo małe dzieci są wspaniałymi słuchaczami muzyki klasycznej, zaś badania naukowe potwierdzają powszechną już opinię o zbawiennym wpływie muzyki na dziecięce umysły. Liczna widownia, cisza i skupienie podczas koncertu oraz zawsze gorący aplauz świadczą o tym, że dzieci po prostu bardzo lubią muzykę klasyczną.

Wstęp na Festiwal w Krainie Sztuki i udział w warsztatach jest bezpłatny, wstęp na koncerty wymaga kupienia biletu w cenie $15 dorośli, $7 dzieci i młodzież do lat 16. Dzieci poniżej 5 lat mają wstęp wolny.

Informacje: tel. (773) 467-9000, w internecie: pasochicago.org.

Organizatorzy Festiwalu apelują o przekazywanie na Kiermasz Książki Przeczytanej książek, z których już dzieci „wyrosły” – aby mogły służyć kolejnym czytelnikom.

Książki można zostawiać w Copernicus Center – w hallu lub w Akademii PaSO pod adresem 5844 N. Milwaukee Ave.

Książki można także dostarczyć na kiermasz podczas trwania festiwalu.

Barbara Bilszta

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks