REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaWici godnie reprezentowały ZNP - XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w...

Wici godnie reprezentowały ZNP – XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

-

Po raz czternasty w lipcu odbywał się festiwal zespołów folklorystycznych w Rzeszowie pod auspicjami “Wspólnoty Polskiej”. Impreza zgromadziła zespoły i kapele polonijne z 43 krajów. Artyści zjechali z całego świata. Z Europy, Azji, Australii, Południowej i Północnej Ameryki.

Choć dzieli ich bardzo dużo, jeszcze więcej łączy. Połączyła ich bowiem miłość do polskiego folkloru, zaszczepiona im przez mądrych rodziców i nauczycieli w krajach, w których obecnie żyją. Tam poznali i pokochali polski folklor. Dla większości z nich uczestnictwo w festiwalu w Polsce jest ukoronowaniem wielu lat prób i występów. Najmłodszy uczestnik miał 16 lat, najstarszy grubo ponad 60. Jak widać, folklor nie zna granic wieku.

Zespół Wici po raz drugi wziął udział w festiwalu rzeszowskim. Wyjazd do Polski był zaplanowany w związku z 25-leciem zespołu, zapoczątkowanym w kwietniu koncertem galowym. Do Polski poleciało 36 tancerzy, dyrektor artystyczny zespołu Magdalena Solarz oraz choreograf Anna Strojny. Zespół wziął udział we wszystkich imprezach, koncertach i pokazach, jakie organizatorzy przygotowali.

Festiwal rozpoczęła uroczysta Msza święta, w której uczestniczyli wszyscy tancerze w strojach ludowych. Wspaniały i bardzo wzruszający widok. Występy odbywały się każdego dnia, a po mszy odbył się przemarsz uczestników, gospodarzy i gości ulicami Rzeszowa.

Jedną z większych atrakcji festiwalu jest indywidualny występ zespołu w którymś z miasteczek Podkarpacia. Zespół Wici wyjechał do Leska. Koncert zaplanowany na 45 minut trwał ponad półtorej godziny, bisom nie było końca. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a właściwie do wczesnych godzin rannych. Z tak gorącym przyjęciem zespół jeszcze się nie spotkał. Jak powiedziała mi młodzież, był to najbardziej udany występ w ostatnich latach.
Tak pisała o tym wydarzeniu miejscowa prasa: “Mieszkańcy gminy Lesko i turyści 20 lipca byli odbiorcami niezwykłych wrażeń artystycznych. W leskim amfiteatrze gościnnie występował taneczny zespół polonijny “Wici” z Chicago. Zespół jest uczestnikiem XIV Światowego Festiwalu Folklorystycznych Zespołów Polonijnych w Rzeszowie. Przyjechał do Leska na zaproszenie burmistrza miasta i gminy Lesko, Barbary Jankiewicz. Przed wspaniałym występem artystycznym zespołu z Chicago zaprezentowały się dzieci z Bezmiechowej, zespół ludowy z Jankowiec – Bieszczadzka Rodzinka i Bezmiechowianie z Bezmiechowej.

Polonijny młodzieżowy zespół taneczny Wici został przyjęty bardzo ciepło przez publiczność zgromadzoną w amfiteatrze. Pożegnano ich chóralnym “sto lat” oraz owacją na stojąco. Pani Burmistrz wręczyła Magdalenie Solarz, która jest choreografem i kierownikiem zespołu, a także jego “duszą” pamiątki. Po koncercie członkowie występujących zespołów zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne, które odbyło się na placu zamkowym”.
Miło nam, że impreza przypadła do gustu zarówno gospodarzom jak i gościom.O podzielenie się wrażeniami z festiwalu zwróciłem się do Magdaleny Solarz, dyrektora artystycznego zespołu Wici.

– Jakie wrażenia przywiozła pani z Polski?
Mnóstwo wrażeń i wspomnień. Na szczęście większość z nich jest pozytywna. Organizacja festiwalu i zakwaterowanie były bez zarzutu. Rzeszów jest wspaniałym, bardzo gościnnym miastem. Mieszkańcy entuzjastycznie nas przyjmowali i na każdym kroku zasypywali zespół komplementami. Miasto lśniło czystością, iluminacje nocne były wprost zachwycające i stanowiły wspaniałe tło do występów. Na rynku i okolicznych uliczkach bez przerwy odbywały się imprezy, obserwowane i nagradzane ogromnymi brawami przez tłumy mieszkańców i turystów oraz gości festiwalu. Zespół Wici wyróżniał się liczebnością uczestników, poziomem wykonania tańców, bardzo interesującą choreografią i pięknymi strojami. Chwalili nas zarówno organizatorzy jak i choreografowie innych zespołów. Nasi tancerze mieli okazję zaprezentować się od najlepszej strony i cieszy mnie bardzo że stanęli na wysokości zadania. Byli zdyscyplinowani, zorganizowani i przede wszystkim koleżeńscy zarówno do tancerzy z własnego zespołu jak i do tancerzy z innych zespołów. Czego niestety nie można powiedzieć, o innym chicagowskim zespole. Ale to nie miejsce i pora na wylewanie żalów.

Cieszy mnie bardzo, że poziom festiwalu w porównaniu z rokiem 1978 kiedy to Wici po raz pierwszy wystąpiły w Rzeszowie, bardzo się podniósł. Zespoły prowadzone są przez zawodowych choreografów z Polski, co oczywiście zaważyło na pozimie i autentyczności tańców.

Dla mojego zespołu pobyt w Rzeszowie jest ukoronowaniem ostatnich lat wytężonej pracy. Jest jednocześnie zapowiedzią tego, co przed nami. W Chicago mamy wspaniałe pole do popisu. Współpracujemy z najlepszymi i dzięki temu nasz poziom z roku na rok się podnosi. Planujemy kolejne wyjazdy na festiwale. Polski folklor jest przepiękny i podoba się pod każdą szerokością geograficzną.W Rzeszowie Wici i Wesoły Lud – Reprezentacyjny Zespół ZPRK, nazwajem się oklaskiwali i bardzo się cieszę z tego serdecznego kontaktu. Mam nadzieję, że wkrótce obydwa zespoły zatańczą krakowiaka na kilkaset par.

Po powrocie skontaktowaliśmy się z organizatorami festiwalu i otrzymaliśmy od nich bardzo miły liścik, którym pragnę się podzielić z czytelnikami: “Witam serdecznie. Bardzo dziękuję w imieniu swoim i wszystkich organizatorów za ciepłe i miłe słowa. Cieszy fakt, że praca włożona w zorganizowanie takiej imprezy została doceniona. My, jako organizatorzy, bardzo dziękujemy za Państwa obecność, za chęć uczestnictwa w Festiwalu. Mamy nadzieję na kolejne, wspólne, wspaniałe spotkania. Serdecznie pozdrawiamy Panią, Pani Rodzinę i Cały Wspaniały Zespół WICI.
Z polonijnymi pozdrowieniami: Wiesława Czarnota – Biuro Organizacyjne Festiwalu”.

Pragnę serdecznie podziękować moim tancerzom i tancerkom, którzy wzięli udział w festiwalu za wspaniałe występy, a pani Ani Strojny za ogromną pomoc podczas wyprawy do Polski.

– Dziękuję za podzielenie się wrażeniami z czytelnikami “Dziennika” i życzę dalszych sukcesów zarówno dla pani jak i dla zespołu Wici.

Za kilka tygodni nowy rok szkolny. We wrześniu rozpoczną się intensywne próby i przygotowania do następnego sezonu. W planach zespołu wyjazd do dalekiego, egzotycznego kraju, aby pokazać polski folklor a również, aby zwiedzić świat. Wyjazdy na występy odgrywają bardzo pozytwną rolę w życiu zespołu. Tanceerze spędzają dużo czasu razem i dzięki temu poznają się lepiej i zżywają, a to owocuje współpracą na scenie.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy myślą o tańcu, w szeregi naszego zespołu. Zapewniamy wysoki poziom nauki, profesjonalnych choreografów i ponad 40 występów rocznie. Tańczymy w bardzo prestiżowych miejscach w świetnych produkcjach najlepszych polonijnych impresariów. Zespół Wici reprezentuje Związek Narodowy Polski, który jest ich największym sponsorem. Wici jest również sponsorowane przez Illinois Art Council i C.i.o.f.f.
Po więcej informacji na temat wstąpienia do zespołu proszę dzwonić na nr. 773-777-8800.
Józef Walczak

REKLAMA

2090965837 views

REKLAMA

2090966137 views

REKLAMA

2092762597 views

REKLAMA

2090966420 views

REKLAMA

2090966566 views

REKLAMA

2090966710 views