REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaW Jezuickim Ośrodku Milenijnym - Artystyczne akcenty Dnia Niepodległości

W Jezuickim Ośrodku Milenijnym – Artystyczne akcenty Dnia Niepodległości

-

Chicago (Inf. wł.) – Jedenastego listopada wieczorem, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago, odbył się wieczór upamiętniający 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczną uroczystości niepodległościowej poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji poległych i zmarłych jej obrońców oraz pomyślności kraju nad Wisłą. Po nabożeństwie wierni zgromadzili się w Auli Jana Pawła II, aby obejrzeć spektakl słowno -muzyczny pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” przygotowany przez Teatr Ludowy „Rzepicha” i członków Zrzeszenia Literatów im. Jana Pawła II.

– Spełniły się po 123 latach niewoli słowa Józefa Wibickiego; „Co nam obca moc wydarła – szablą odbierzemy” – słowa narratora cytującego odezwę do ludu polskiego ze wszystkich ziem umęczonych pod jarzmem zaborców, przypomniały zgromadzonym, że strzały w Sarajewie, od których zginął austriacki następca tronu, arcyksiążę Ferdynand doprowadziły do wojny pomiędzy zaborcami Polski, a w konsekwencji do umiędzynarodowienia wolnościowych dążeń Polaków i odzyskania przez nasz kraj niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

REKLAMA

W scenariuszu przedstawienia zostały zawarte najważniejsze odniesienia do wydarzeń historycznych i politycznych z okresu 123 lat niewoli oraz uwarunkowań odzyskania niepodległości. Wspomnieni zostali emisariusze wolnościowych dążeń z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, Legionów, Powstania Listopadowego i Styczniowego na czele z tymi najważniejszymi, którzy bardzo często różnymi drogami zmierzali do osiągnięcia jednego celu – wolnej Polski. W narodowym panteonie patriotów idących na wojnę po obydwu stronach wojennej barykady z synami polskiej ziemi obecni byli politycy i wojskowi: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Kazimierz Sosnkowski, Józef Haller i Edward Rydz-Śmigły.

Dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania pracy, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej, technicznej, inwencji i codziennego trudu. Dziś, w dniu 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zwrócić się z wdzięczną myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, którzy z patriotyzmem i entuzjazmem walczyli i pracowali za wolną Polskę – apelował narrator.

To właśnie narracja ubogacona wierszami i pieśniami, które przeszły do kanonu narodowych, patriotycznych i kościelnych, sprawiła, że przekaz programu trafił do obecnych na sali ludzi, wywołując u wielu łzy w oczach. Publiczność wysłuchała następujących pieśni: „Dobra Matko i królowo z Jasnej Góry”, „Bogurodzicy”, „Roty”,”Jak długo w sercach naszych”, „Kraj rodzinny Matki mej”, „Moja Ojczyzna”, „Tęskonota za Ojczyzną”, „Marsz Polonia”, „Pierwsza Kadrowa”, „Maszerują strzelcy”, „My pierwsza brygada” i „Boże coś Polskę”. Patriotyczną wymowę spektaklu przygotowanego przez Alinę Szymczyk podkreślały stroje i udział ułanów w mundurach z epoki.
Tekst: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Zdjęcia: Ryszard Siek

REKLAMA

2091103624 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091103923 views

REKLAMA

2092900382 views

REKLAMA

2091104204 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091104350 views

REKLAMA

2091104494 views