REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaTrzej Królowie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Trzej Królowie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

-

W Święto Objawienia Pańskiego, czyli w święto Trzech Króli, Kościół wspomina trzech mędrców ze Wschodu, którzy poszli za głosem Bożym, prowadzeni przez gwiazdę, aby Panu złożyć pokłon i oddać dary: mirrę, kadzidło i złoto.
W ten dzień kapłan święci kredę, aby wierni mogli na drzwiach napisać imiona króli i rok na pamiątkę wydarzenia sprzed 2010 lat. W kulturze ludowej uważa się, że ten napis KMB, złożony z pierwszych liter trzech króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara – będzie strzegł domu od złego.
Według staropolskiego zwyczaju w tym dniu kolędnicy chodzą tylko z królami, składając życzenia pomyślności i urodzaju. Gospodarze, do których zawitali kolędnicy, obdarowywali ich szczodrze, bowiem ten dzień nazywano szczodrym na pamiątkę hojnych darów, jakie złożyli królowie Dzieciątku.
Na pamiątkę tego wydarzenia uczęszczająca do Jezuickiego Ośrodka Milenijnego młodzież w wieku 10–13 lat przyszła w strojach, aby przypomnieć starszym słowa, jakie wypowiadali trzej mędrcy ze Wschodu. Mszę św. celebrował o. Stanisław Czarnecki, superior JOM, otwarty na propozycje i wydarzenia w Ośrodku Milenijnym. Chłopcy, dzięki swoim wspaniałym rodzicom, biorą udział w momentach egzaminu dojrzewania, zdobywania mądrości poprzez wypowiadanie słów miłości, uwielbienia i modlitwy u stóp ołtarza.
Konrad Ruła jako Król Kacper mówi: „Panie maleńki, przed Tobą padam na kolana, przybywam z krainy, która nie zna tak wielkiego pana, przynoszę w darze złoto od ludu mojego, proszę o łaskę dla mnie i dla niego”.
W roli Melchiora Kevin Ruła mówi: „Przyjmij dziś dar – kadzidła. Z serca je składam, przed Bogiem wielkim na kolana padam”.
Mądry i dobry władca nie wstydzi się upaść na kolana przed Bogiem, tylko mali ludzie nie mają odwagi przyznać się do uczucia.
Baltazar, który przynosi mirrę, stwierdza: „Życia bez Ciebie nie wyobrażam sobie”. W roli Baltazara wystąpił Patryk Malicki, zaś narratorami byli Diamond Dadej i Józio Barnaś.
Jak to dobrze, że dzieci się modlą, śpiewając z Mariuszem, wypowiadają prośby i intencje, za które na tej Mszy św. chcą zanieść do Jezusa. Królowie też przyszli, złożyli dary, oddali mirrę, kadzidło i złoto, prosząc :
Boże ochroń ludzi biednych
Kiedy idą umęczeni
Po rozmokłej od łez ziemi.
Boże, daj nam dzień powszedni
Ogrzej swym oddechem
Tych, co godzinami stali
I niczego nie dostali.
Ochroń nas, Boże, przed burzą,
Przed utratą miłości świata.
Msza św. w JOM o godz. 11:00 ma szczególne znaczenie, bowiem o. Stanisław Czarnecki stara się podać dzieciom jak najprościej przesłanie zawarte w Ewangelii.
Taki sposób ewangelizacji, od najmłodszych zaczynając, ma ogromne znaczenie w przyszłym życiu dorosłego człowieka i jest o wiele lepszy niż dawniej za moich dziecięcych czasów, kiedy to z mądrych kazań nic nie zostawało, ani z czytań czy Ewangelii.
Bardzo dobrze, że dzieci mają swoją Mszę św., a kapłan mówi do nich zrozumiałym, prostym językiem. U Ojców Jezuitów tak właśnie jest – śpiewają, cieszą się, odpowiadają bardzo elokwentnie i szczerze na pytania zadawane przez o. Stanisława.
Bywa tak, że wierni wybuchają gromkim śmiechem na prośby, jakie dzieci wypowiadają, ale uśmiech, jaki wywołują dzieci w sanktuarium, jest pełen radości; czuje się, że na tej Mszy św. wszyscy są sobie bliscy i szczęśliwi, jakby odmienieni przez czynny udział dzieci.
Alina Szymczyk

REKLAMA

2091110680 views

REKLAMA

2091110979 views

REKLAMA

2092907439 views

REKLAMA

2091111261 views

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

Powrót na szczyt

REKLAMA

2091111408 views

REKLAMA

2091111553 views