REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kierowcy Co rozprasza kierowców

Co rozprasza kierowców

-

Przekopując internet w poszukiwaniu najlepszych kamer montowanych w waszych ciężarówkach, na pewno natknęliście się na firmę Lytx. Jakiś czas temu wspominaliśmy o ich wysokiej jakości produktach telematycznych (czyli audio, wideo, grafika, dane), jak i programach bezpieczeństwa dla firm transportowych – Safety System for Commercial Fleets. Według Lytx programy te przyczyniły się do 50-procentowej redukcji kolizji oraz 80-procentowych obniżek wydatków związanych z wypadkami.

Ostatnio firma Lytx opublikowała dane dotyczące jazdy kierowców, którzy są zdekoncentrowani, rozproszeni. Okazuje się, iż w USA codziennie ginie co najmniej 9 osób w wyniku tego typu zaniedbań na drodze.

REKLAMA

W biznesie transportowym, dekoncentracja związana z używaniem telefonów komórkowych, jedzeniem i ogólnym brakiem uwagi jest drugą najważniejszą przyczyną fatalnych wypadków drogowych.
Wnioski oraz dane dotyczące tego problemu są następujące:

Kierowca angażujący się w jedno z ryzykownych zachowań zazwyczaj ma tendencję do popełniania i innych. Przykładowo ci, którzy jedzą za kierownicą, często jeżdżą bez zapiętych pasów, jak i nie utrzymują odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami. Z badań Lytx wynika, że 23 procent wszystkich wypadków to wina takiego postępowania.

Są również optymistyczne akcenty. W 2018 roku aż 65 procentów telefonów komórkowych było używanych za pomocą zestawów głośnomówiących. W roku 2016 było to zaledwie 27 procent. Jednakże używanie zestawów głośnomówiących podczas jazdy nie eliminuje całkowicie ryzyka dekoncentracji, choć znacznie je zmniejsza. Używanie telefonów podczas jazdy w dalszym ciągu przyczynia się do około 13 procent kolizji.

Dane Lytx wskazują 10-procentowy wzrost liczby wszystkich incydentów, kiedy osoba korzystająca z zestawu głośnomówiącego wykonuje dodatkowe czynności typu jedzenie, picie, palenie czy też używanie innych urządzeń elektronicznych.

Kierowca wykonujący kilka czynności na raz ma o 100 procent większą szansę na spowodowanie wypadku, aniżeli kierowca zaangażowany tylko w jedno z takich niebezpiecznych zachowań.

Telefonów komórkowych najczęściej używamy jadąc z prędkością 65 mil na godzinę.

Z ogólnych analiz wynika, iż w roku 2018 klienci Lytx zmniejszyli liczbę ryzykownych zachowań na drogach o około 625 tys. w porównaniu z rokiem 2017. Marzeniem kierownictwa Lytx jest doprowadzenie do sytuacji, w której zachowanie kierowcy komercyjnego nigdy nie będzie przyczyną wypadku drogowego. A widząc w jaki sposób kalkulują oni miliardy mil przejechanych przez ich klientów i ilość stworzonych algorytmów rozpoznających ewentualne ryzyko, marzenia te mogą się spełnić w bardzo krótkim czasie.

Na koniec przypominamy o zbliżającej się ogólnokrajowej akcji Tydzień Bezpiecznego Kierowcy – Operation Safe Driver Week, która trwa od 14 do 20 lipca. Po szczegóły odsyłamy do artykułu z 3 czerwca zatytułowanego „Spóźnienie nikogo nie zabije, zbyt szybka jazda – tak”.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.Depositphotos.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks