REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoWybuch czy trzęsienie ziemi? Śledztwo ws. poniedziałkowych wstrząsów

Wybuch czy trzęsienie ziemi? Śledztwo ws. poniedziałkowych wstrząsów

-

Właściciel kopalni odkrywkowej w McCook na południowo-zachodnim przedmieściu Chicago zaprzecza, że silny wybuch, który nastąpił 4 listopada spowodował falę sejsmiczną odczuwalną w promieniu aż stu mil od epicentrum. Sprawą zajęły się władze federalne i stanowe.

Kamieniołom w McCook fot. vmcmccook.com
Kamieniołom w McCook fot. vmcmccook.com

Ponieważ firma Hanson Materials nie przyjmuje odpowiedzialności za wstrząs o sile 3,2 stopni w skali Richtera, agencje federalne i stanowe sprawdzają, czy wybuch w kamieniołomie mieścił w parametrach określonych obowiązującymi przepisami. Kontrolowane eksplozje stosowane są rutynowo w procesie wydobycia surowca. Do wybuchu doszło około godz. 12:30 i już w kilka sekund po nim odnotowano wstrząs sejsmiczny. Właściciele firmy utrzymują, że eksplozja odbyła się zgodnie z przepisami i że nie miała nic wspólnego ze wstrząsem, który przestraszył mieszkańców rejonu McCook, a odczuwalny był aż za północną granicą Illinois w Kenosha.

REKLAMA

Oryginalnie federalne służby geologiczne (US Geological Survey) poinformowały, że siła wstrząsu wynosiła 3,7 stopnia w skali Richtera, ale później skorygowały dane do 3,2.

Zdaniem mieszkańców okolic McCook, była to najsilniejsza eksplozja od przynajmniej 30 lat, a do wybuchów są raczej przyzwyczajeni, mając w sąsiedztwie kopalnię odkrywkową.

Jak stwierdził burmistrz McCook Jeffrey Tobolski władze miasteczka nie są upoważnione do prowadzenia śledztwa w tej sprawie, ponieważ jurysdykcję w tym zakresie posiadają władze federalne i stanowe.

Dochodzenie prowadzi federalny Departament ds. Bogactw Naturalnych (DNR) i jego stanowy odpowiednik (IDNR).

Hansen Materials jest producentem materiałów budowlanych, m.in. piaskowca, granitu i cementu. Firma posiada oddziały w całym kraju.

(ao)

REKLAMA

2097842990 views

REKLAMA

REKLAMA

2097843225 views

REKLAMA

REKLAMA

2099639617 views

REKLAMA

2097843368 views

REKLAMA

2097843469 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097843579 views