REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoFBI ostrzega ofiary kradzieży tożsamości w Illinois

FBI ostrzega ofiary kradzieży tożsamości w Illinois

-

Od kwoty wyłudzonej przez oszustów zapłacimy podatek

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Illinois zostało okradzionych z danych, które zostały wykorzystane do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w czasie pandemii – tak wynika z ustaleń śledczych FBI w sprawie masowego oszustwa związanego ze stanowym urzędem ds. zatrudnienia, IDES. FBI ostrzega ofiary – od kwoty, którą ukradli oszuści, urząd skarbowy może naliczyć podatek. W piątek ze stanowiska zrezygnował nadzorujący IDES w czasie pandemii Tom Chan. 

Od kilku miesięcy stanowy urząd ds. zatrudnienia (Illinois Department of Employment Security, IDES) zalewany jest skargami osób, które nigdy nie aplikowały o zasiłek, ale otrzymały od IDES lub banku informacje o tym, że taki wniosek złożyły.

REKLAMA

Śledczy FBI wzięli pod lupę przypadki, w których poszkodowani są mieszkańcy Illinois. W toku śledztwa odkryto, że skradzione dane mieszkańców Illinois są wykorzystywane do składania wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Część danych skradzionych przez oszustów mogła również trafić na czarny rynek w tzw. darknecie. Kiedy IDES zatwierdził wypłatę zasiłku, oszuści wnioskowali w urzędzie o przekazanie środków na ich konto w banku. Wiele osób, których danymi dysponują oszuści, dostało jednak przedpłacone karty z zasiłkiem, o który nie wnioskowały – stało się tak w tych przypadkach, w których oszuści nie zdążyli zmienić formy wypłaty w IDES.

FBI, prowadzące szeroko zakrojone śledztwo w tej sprawie, ostrzega ofiary oszustwa, że jeśli nie zgłoszą formalnie swojego przypadku, mogą zostać obciążone przez urząd skarbowy (Internal Revenue Service, IRS) podatkiem od kwoty, którą IDES wypłacił oszustom.

Śledczy wezwali oszukanych do zgłoszenia swoich przypadków, a także niewyrzucanie kart, które mogły do nich dotrzeć. Karty stanowią dowód w sprawie, a także podstawę do zakwestionowania w IRS automatycznie naliczonego podatku.

Tymczasem w czwartek 13 sierpnia 2020 r. podano, że ze stanowiska zrezygnował p.o. dyrektora nadzorującego IDES, którego okres urzędowania nałożył się z czasem pandemii. Jego działania i brak reakcji urzędu były szeroko krytykowane w mediach. Informację o odejściu ze stanowiska Chana poprzedziły doniesienia o wewnętrznych skargach na niego, jakie mieli składać inni pracownicy IDES.

FBI nie ustaliło jeszcze, czy oszuści działają z terenu Stanów Zjednoczonych, czy z zagranicy. Agencja przyznaje również, że ten sposób oszustwa bardzo się upowszechnił i obecnie to numer jeden na liście oszustw związanych z kradzieżą tożsamości i środkami pomocowymi na czas pandemii.

Osoby, które padły ofiarą oszustwa, proszone są kontakt pod numerem 1-800-CALL-FBI – 1-800 225-5324.

Katarzyna Korza

k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2105450839 views

REKLAMA

2105451071 views

REKLAMA

2107247462 views

REKLAMA

2105451213 views

REKLAMA

2105451313 views

REKLAMA

2105451421 views