REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Chicagowianin Wilton Gregory pierwszym afroamerykańskim kardynałem (WIDEO)

Chicagowianin Wilton Gregory pierwszym afroamerykańskim kardynałem (WIDEO)

-

Pochodzący z Chicago arcybiskup Wilton Gregory został w sobotę pierwszym czarnoskórym amerykańskim kardynałem.

Papież Franciszek podczas sobotniego konsystorza, który odbył się w specjalnym reżimie sanitarnym, oficjalnie powołał 13 nowych kardynałów, w tym pochodzącego z Chicago Wiltona Gregory’ego, arcybiskupa Waszyngtonu D.C. W czasie uroczystości nowi kardynałowie otrzymali birety i pierścienie kardynalskie.

REKLAMA

Ceremonia odbyła się w sobotę w rzymskiej Bazylice Św. Piotra. Członkowie Kolegium Kardynalskiego i wszyscy obecni mieli maseczki. Aby móc uczestniczyć w konsystorzu, nowi kardynałowie przeszli wcześniej testy na koronawirusa, a także odbyli obowiązkową kwarantannę. Wielu jednak ze względu na trwającą pandemię na konsystorz nie przybyło. W bazylice obecnych było około stu osób, wielokrotnie mniej niż zwykle przy takich okazjach.

Gregory, pierwszy kardynał afroamerykański, powiedział Associated Press, że postrzega swoją nominację jako „potwierdzenie czarnych katolików w Stanach Zjednoczonych, dziedzictwa wiary i wierności, które reprezentujemy”.

73-letni Gregory został wybrany przez Franciszka, by przewodzić prestiżowej archidiecezji Waszyngtonu w ubiegłym roku. Urodził się w południowej części Chicago, uczęszczał do Niles College w Chicago oraz do seminarium w St. Mary of the Lake w Mundelein. Pełnił różne funkcje w kościele w okolicach Chicago, był również biskupem pomocniczym Chicago w latach 80-tych XX wieku.

Z okazji nominacji Gregory’ego Archidiecezja Chicagowska na w mediach społecznościowych opublikowała film ze wspomnieniami na temat nowego kardynała.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA