Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 07:22

Polonijny Dzień Życia Konsekrowanego

W środę 2 lutego obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, zwanego inaczej w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. To jedyny dzień w roku, kiedy błogosławione są świece przyniesione przez wiernych do kościoła. Od 1997 roku Kościół tego dnia również przeżywa Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który zapoczątkował św. Jan Paweł II. 

Z tej racji, w Polskiej Misji Duszpasterstwa pw.. Świętej Trójcy w Chicago, została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył dyrektor misji ks. Andrzej Totzke SChr. Mszę świętą koncelebrowało wielu kapłanów ze różnych zgromadzeń, które posługują w Archidiecezji Chicago. Homilię wygłosił ks. Andrzej Zagórski MS, przełożony domu zakonnego w Twin Lakes, WI, który zaprosił nas na „symboliczne zwiedzanie muzeum”. Na początku wystawy znajdował się duży obraz Matki Bożej z Jezusem. Maryja, która kieruje nasz wzrok na Jezusa. W miarę zwiedzania wystawa zmieniała się w zależności od epoki. Na końcu wystawy spotkaliśmy się z malarstwem współczesnym, piękna kobieta w stroju kąpielowym i z gąbką do mycia. Wskazywała na siebie, na sobie skupiała całą uwagę oglądających. To obraz dzisiejszego świata, kultury, skupiającej na sobie, która jest dla nas osób konsekrowanych wyzwaniem. Mamy natomiast mamy być tymi, którzy będą ukazywać światu Jezusa oraz właściwy kierunek życia. Pomagają nam w tym postacie z Ewangelii, Maryja, Józef, Symeon i Anna. Są dla nas światłem, pokazują nam jak oczekiwać na Jezusa i jak rozpoznać Jego przyjście. My także mamy być światłem. Nasze życie ofiarowane Bogu jest darem i ma jaśnieć w obecnym świecie. Ks. Andrzej przytoczył także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który w Orędziu na pierwszy Dzień Życia Konsekrowanego w 1997 r. podkreślił, że “ofiarowanie Jezusa w świątyni jest wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia, szczególnie dla tych, którzy zostali powołani, aby urzeczywistniać w Kościele i w świecie, poprzez praktykowanie rad ewangelicznych dziewictwa, ubóstwa i posłuszeństwa”.

Podczas mszy świętej zostały odczytane życzenia od księdza biskupa Wiesława Lechowicza delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W swoim liście do osób konsekrowanych, którzy służą w środowiskach polonijnych wyraził swoją wdzięczność i uznanie za ich zaangażowanie w duszpasterstwie polonijnym za świadectwo ich życia oraz „za wierność pomimo trudów związanych z życiem na emigracji”. „Niech doświadczenie spotkania z Trzema Boskimi Osobami pozwoli Wam wytrwać w pięknej i odpowiedzialnej posłudze wśród Polonii. Niech pomaga też tym, z którymi i dla których żyjecie w nawiązaniu bliższej relacji z Bogiem” – napisał ks. biskup. Również ksiądz biskup złożył życzenia dla duchowieństwa „zapewniam Was o modlitwie i stałej życzliwości. Ośmielam się też prosić o dar modlitwy za mnie i nową moją posługę biskupa polowego Wojska Polskiego”.

Arcybiskup Chicago Ksiądz Kardynał Błażej Cupich, również przesłał swój specjalny list dla duchowieństwa, który został przeczytany przez ks. Marka Smółkę koordynatora ds. Duszpasterstwa Polonijnego w Archidiecezji Chicago. Ks. Kardynał przypominał, że „w liturgii dzisiejszego święta dominuje symbol światła. Jego zewnętrznym znakiem jest zapalona świeca, która w pierwszym rzędzie wskazuje na Jezusa Chrystusa, nazwanego przez starca Symeona „światłem na oświecenie pogan” (Łk 2, 32)”. W swoim liście zwrócił uwagę, że w dziejach świata „szczególna rola w zapalaniu świateł przypadła i nadal przypada osobom konsekrowanym. Płomienie charyzmatów związanych z życiem i misją zakonów, zgromadzeń zakonnych oraz innych form życia konsekrowanego, naznaczyły głęboko historię Kościoła i świata”. Ksiądz kardynał również podziękował osobom konsekrowanym. „Dzisiejsze święto jest dla mnie dobrą okazją, bym wyraził wdzięczność wszystkim osobom konsekrowanym za wkład w życie naszej Archidiecezji oraz Polonii. Dziękuję wam przede wszystkim za to, kim jesteście, za wasze świadectwo życia wiary, nadziei i miłości. Dziękuję wam za wszystkie wasze, jakże różnorodne dzieła i prace apostolskie, prowadzone w duchu charyzmatów waszych wspólnot zakonnych, ubogacające życie Polonii w naszej Archidiecezji”.

Wśród naszej Polonii pracuje wiele osób zakonnych, które dzielą się swoim powołaniem. Módlmy się, aby nie zabrakło duchowieństwa w naszej społeczności polonijnej, ale również prośmy, aby Pan posłał nowych robotników. 

Tekst i zdjęcia:

Ks. Marek M. SmółkaCoordinator of Polish Council – Archdiocese of Chicago

Associate PastorHoly Name Cathedral

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama